Skip to main content

Penn College Announces Final ‘Class of 2008’

The list of graduates for the Fall 2008 semester has been announced at Pennsylvania College of Technology.

Fall 2008 dean’s list

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [R] [S] [T] [V] [W] [Y] [Z]

Abdulmajed Fraj Almalki, Houston, Texas, Associate of Applied Science, Emergency Medical Services
Agatha Annabel Aleniak, East Stroudsburg, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Ali H. Almohammedsalem, Williamsport, Associate of Applied Science, Emergency Medical Services
Clare Marie Altemus, Williamsport, Bachelor of Science, Physician Assistant
Michael Ryan Anderson, Ulysses, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Anthony F. Annunziata, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Costin A. Apostolescu, Monroeville, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Jill Suzanne Barbour-Arnold, Montoursville, Associate of Applied Science, Human Services, High Honors
Ashley Irene Arvin, Montgomery, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Jonathan Shane Atienza, York, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology

Samuel C. Baldridge, Philadelphia, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Patrick L. Barrile, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Terah Marie Bartolf, Watsontown, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
John J. Basalla Jr., Port Matilda, Associate of Applied Science, Forest Technology
Ryan S. Bastian, Watsontown, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
David Austin Bateman, Harrisburg, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Daniel Allen Bauer, Allentown, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Renee Barbara Bayard, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Jared Matthew Bayer, Tyrone, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Ryan D. Beardsley, Williamsport, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication, Honors
Michelle P. Beggs, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Michael Stephen Behan, Berlin, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Christopher M. Beirne, Morrisville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Brian M. Bell, Pittsburgh, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Mark F. Bennardi, South Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Agnes Dorthy Bertin, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Christopher Jordan Bianchi, Rochester, N.Y., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Adam W. Blake, Worthington, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Warren T. Blume, Aaronsburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Alyssa Erin Boatwright, Milton, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration, Cum Laude
Jeffrey Collins Bobkoski, Danville, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Lindsey Diane Bochicchio, Kunkletown, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Trina Mae Bower, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Accounting
William Michael Bradley, Shamokin, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology
Felicia M. Brown, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Benjamin L. Bryan, Spring City, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Joshua S. Bucknor, Lock Haven, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
David M. Bui, Centreville, Va., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Jason Michael Bull, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Steven Dale Bull, Hampstead, Md., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Steven R. Bullock, Manheim, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Angela E. Burfield, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services
Stephanie R. Burkholder, Blossburg, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Stephen D. Burley, Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Jaimie Sue Burns, Roaring Spring, Associate of Applied Science, Hospitality Management

Benjamin J. Campana, Jersey Shore, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Patrice Marie Campbell, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Joseph W. Caplinger, Sykesville, Md., Associate of Applied Science, Electric Power Generation Technology
Stephanie M. Caplinger, Hampstead, Md., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
James A. Carbaugh, Elizabethtown, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Ashley L. Carls, Bradford, Bachelor of Science, Technology Management, Cum Laude
Jacob Daniel Carlson, West Chester, Certificate, Cabinetmaking and Millwork
Jacob Daniel Carlson, West Chester, Certificate, Construction Carpentry
Franklin Nicholas Carr, Davidsville, Certificate, Construction Carpentry
Franklin Nicholas Carr, Davidsville, Certificate, Applied Technical Studies: Masonry Emphasis
Christopher R. Carroll, Norristown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Christopher R. Carroll, Norristown, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Chad M. Chaklos, Frackville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Callie L. Chalmers, Galeton, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Jacob N. Chapman, Akron, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology
Andrew J. Clark, York, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Andrew M. Clark, Trout Run, Associate of Applied Science, Business Management
David Matthew Cobbol, Naugatuck, Conn., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Kyle Christian Coder, McVeytown, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Kyle Christian Coder, McVeytown, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Kyle Christian Coder, McVeytown, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Michael Edward Cole, Coudersport, Associate of Applied Science, Forest Technology
James E. Coleman, Bloomsburg, Bachelor of Science, Technology Management
Bradley A. Conner, Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Heidi A. Conroy, Williamsport, Associate of Applied Science, Accounting
Mindy Jean Corcelius, Hughesville, Bachelor of Science, Technology Management
Trisha Nicole Corey, New Columbia, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Kathryn Mae Crater, Julian, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Taren Elizabeth Crays, Lock Haven, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Specialized Office Information Emphasis
Matthew S. Creamer, Lancaster, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Scott Scherf Cunningham, Hatboro, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Eric Cusatis, Trappe, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors

Matthew Daniel Dalesio, Williamsport, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology
Mallory Lynn David, Altoona, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
William J. Davis, Morris, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Cum Laude
Jennifer Angela Daya, Mount Carmel, Bachelor of Science, Physician Assistant
Luke Andrew Decker, Girard, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Michael Thomas DeGuzis, Danville, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Michael Thomas DeGuzis, Danville, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Josiane De Sousa, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, Highest Honors
Daniel M. Dietrich, Nazareth, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Gregory Charles Ditzler, Lebanon, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology, Magna Cum Laude
Dana Lynn Dougherty, Pottstown, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
James Matthew Dougherty, Montoursville, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Brent M. Dressler, Mifflintown, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Jeremy M. DuFour, Lock Haven, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Benjamin Lowell Dubit, Silver Spring, Md., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Rory T. Dueck, Middleburg, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis

Brandon J. Edwards, Ulster, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Michael William Ehret Jr., Palmerton, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology
Kaitlyn Michelle Eller, Hopewell, Associate of Applied Science, Landscape/Nursery Technology
John S. Ellis III, Morrisdale, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Janessa Englert, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Phillip Mathew English, Springfield, Certificate, Plumbing
Shane Lee Erdman, Shamokin, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Kyle Joseph Evans, South Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Magna Cum Laude
Gina Lynne Everhart, Lancaster, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration

David P. Fabrizio Jr., Coatesville, Certificate, Electrical Occupations
Roseanna L. Fagnano, Williamsport, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Jordan Tyler Fazio, Harpursville, N.Y., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Brian Scott Ferguson, Conneaut Lake, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Amanda Marie Finklestine, Sarver, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Jeff E. Flannery, Downingtown, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Derek Charles Fledderman, Saint Marys, Bachelor of Science, Business Administration: Small Business and Entrepreneurship Concentration
Derek Eugene Fleegle, Montoursville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
David Aaron Florist, Horsham, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Michael R. Fonseca, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Sean Patrick Ford, Duncansville, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Scott Alden Fowler, Dunkirk, Md., Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Joshua James Frank, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, High Honors
Victor Joshua Fremberg, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Amanda Sue Frye, South Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management

Lisa Marea Gagliardi, Harrisburg, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Irvin Kenneth Gardner, Selinsgrove, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration, Cum Laude
Ronald A. Garner, Lock Haven, Bachelor of Science, Accounting, Magna Cum Laude
Breanne E. Gehringer, White Haven, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
Nicolas Brian Geist, Valley View, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Christopher A. George, Shenandoah, Associate of Applied Science, Business Management
Steven Roger Gigante, Loudonville, N.Y., Bachelor of Science, Building Automation Technology
Gary R. Gilligbauer Jr., Shamokin, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Daniel Thomas Glowatski, Mount Carmel, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Alexander Vasilyevich Golub, Ephrata, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Justin Edward Gombert, Allentown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Carol R. Good, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Individual Studies, Highest Honors
Brian William Gordon, Washington, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Elizabeth Marie Green, Houtzdale, Bachelor of Science, Accounting
Wendell J. Groff, Mount Pleasant Mills, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Kaila Elizabeth Gruver, Hanover, Associate of Applied Science, Health Information Technology

Shawn Michael Hackenberg, Danville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Stephanie Amber Haines, Dillsburg, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Richard Nicolas Hannan, Williamsport, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Jonathan David Hardy, Sunbury, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Jason R. Haring, Quakertown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Jennifer M. Haskins, Emporium, Bachelor of Science, Technology Management
Wesley R. Hazelett, Lake Ariel, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Richard John Heffernan III, Springfield, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Kathryn A. Heilmann, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Ashley Anne Helmrich, South Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Communications Management
Christie D. Henning, Bellefonte, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Lee M. Herbstman, Longmont, Colo., Bachelor of Science, Technology Management
Timothy J. Hess, Harleysville, Certificate, Construction Carpentry
Nicole Suzanne Hetner, South Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services, Honors
Wesley J. Hetrick, Shermans Dale, Bachelor of Science, HVAC Technology
Jessica Ann Highbaugh, Millheim, Bachelor of Science, Technology Management
Leanda Jane Hill, Allenwood, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Gregory Joel Hinman, Canton, Conn., Associate of Applied Science, Welding Technology
Gregory Joel Hinman, Canton, Conn., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Paul Hitt, Watsontown, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Paul Hitt, Watsontown, Associate of Applied Science, Information Technology: Cisco Technology Emphasis
Chad E. Hoffer, Annville, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Nevin J. Hoffman, Barto, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Charles F. Hogan Jr., Roslyn, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Matthew T. Homisak, Palmyra, Bachelor of Science, Technology Management
Michael Robert Housler, Emporium, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Garrett Eugene Howell, McClure, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Jeffrey R. Hughes, Lititz, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis

Nicole M. Iannarino, South Williamsport, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Marshall B. Imhof, Millersburg, Associate of Applied Science, Welding Technology
Michaele C. Incontro, Alpine, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Jason Ross Inverso, Warrington, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis

Margaret A. Jackson, Granville Summit, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Holly A. Jamison, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Frederick C. Janson II, Susquehanna, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Reid Matthew Johle, Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Daniel James Johnson, Williamsport, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Stephen Brian Johnson, Warminster, Associate of Applied Science, Welding Technology
Judy Ann Jones, Blossburg, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis

Brian James Kardisco, Waterville, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Jennifer L. Kashi, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Nursing
Brison W. Kearney, Williamsport, Certificate, Collision Repair Technician, Distinction
Justin J. Keller, Levittown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
David Lee Kerstetter, Plymouth Meeting, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology
David Lee Kerstetter, Plymouth Meeting, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
David Lee Kerstetter, Plymouth Meeting, Certificate, Machinist General
Adam James King, Milton, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Benjamin Joseph King, Montoursville, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Summa Cum Laude
Annie Mae Kinney, Milton, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Matthew A. Kipphorn, West Chester, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Caleb J. Kitchen, Huntingdon, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Cum Laude
Caleb J. Kitchen, Huntingdon, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude
Lacey Jo Kitchen, Milan, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Matthew Charles Kline, Whitehall, Certificate, Welding, Distinction
Benjamin Robert Koch, Newfoundland, Bachelor of Science, Technology Management
Shawn Michael Kutsmeda, New Philadelphia, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis

Adam C. Ladley, Oxford, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Christopher James Lamberti, South Plainfield, N.J., Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Danielle Marie Laubscher, Snow Shoe, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Jennifer Marie Lauver, Richfield, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Nicholas Roy Laylon, Linden, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Adam Richard Leczner, Indiana, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Douglas C. Leiby, Bloomsburg, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Dain C. Leljedal, Forksville, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Dain C. Leljedal, Forksville, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology
Caskey Lewis, Renovo, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis
Lindsay M. Libby, Jersey Shore, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
John T. Lipko, Mifflinburg, Bachelor of Science, Technology Management
Jennifer Rebecca Long, Winfield, Associate of Applied Science, Nursing
Tara Marie Loomis, Blossburg, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis
Brian R. Lutz, Harleysville, Associate of Applied Arts, Advertising Art

Paul Marino, Blauvelt, N.Y., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Christopher M. Marsden, Huntingtown, Md., Bachelor of Science, HVAC Technology
Douglas B. Martin, Gap, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology
Kyle J. Martin, Corry, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Melissa Ann Maruszak, Highland Lakes, N.J., Associate of Applied Science, Architectural Technology
Melissa S. Matlack, DuBoistown, Associate of Applied Science, Individual Studies
Christopher M. McGinley, Coatesville, Associate of Applied Science, Landscape/Nursery Technology
Justin M. McLaren, Latrobe, Associate of Applied Science, Forest Technology
Christopher Michael McKee, Lewistown, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Timothy J. McMahon, Williamsport, Associate of Applied Science, Individual Studies
Brandon James Meck, Huntingdon, Certificate, Collision Repair Technician
Stevi-Ann Marie Medina, Altoona, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Paul D. Meixel, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Jeremy Andrew Merrick, Muncy, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Kristen M. Merrill, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Gregory A. Messina, Lansdale, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Adam Christopher Meyers, Quakertown, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Brad A. Miller, Linden, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Cum Laude
Jared P. Miller, Rushville, N.Y., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Jennifer L. Miller, Lititz, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Jeremy David Miller, Cogan Station, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Jeremy David Miller, Cogan Station, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Joshua D. Miller, Lock Haven, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Melissa Ann Miller, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Stephanie J. Miller, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Thomas Daniel Miller, Wellsboro, Associate of Applied Science, Forest Technology
Travis J. Miller, Williamsport, Certificate, Electrical Occupations
Lucas James Mock, Schellsburg, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Dillon Zane Mohr, Carmichaels, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Robert J. Morgan, Tyrone, Certificate, Electrical Occupations
Corinne Sue Moughan, Sayre, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Vincent Michael Moughan, Philadelphia, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration
Brad Allen Moyer, Zion Grove, Associate of Applied Science, Forest Technology
Cassandra Jean Moyer, Mill Hall, Associate of Applied Science, Nursing
Jennifer Murray, Nazareth, Associate of Applied Arts, Advertising Art
William Joel Musselman, Reading, Associate of Applied Science, Welding Technology

Betsy S. Nagle, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Christopher John Neidig, Williamsport, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Jay Paul Nissley, Mifflinburg, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Matthew Alan Noble, Sellersville, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Matthew Alan Noble, Sellersville, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Joseph Andrew Nogacek III, Punxsutawney, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Communications and Fiber Optics Emphasis
Evan R. Nordstrom, Cogan Station, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology

Christopher R. O’Conner, Mildred, Associate of Applied Science, Individual Studies
Todd Daniel O’Rorke, Williamsport, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Karen Ann Opp, Montoursville, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, High Honors
Matthew John Osmanski, Wilkes Barre, Certificate, Construction Carpentry
Dustin Michael Ott, Duncansville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology

Ross C. Paone, Elmira, N.Y., Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Anthony Ryan Passante, Jeannette, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Christy Ann Passaretti, Unityville, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Adam N. Paul, Dalmatia, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Jennifer Helen Payne, New Albany, Associate of Applied Arts, Advertising Art
David L. Peachey, Danville, Bachelor of Science, Technology Management, Cum Laude
Vincent J. Peachey, Mill Creek, Associate of Applied Science, Welding Technology
Adam M. Peck, Rockaway, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Jason Edward Pensack, Tunkhannock, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Christopher John Pete, Cogan Station, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Brian J. Peters, Hazleton, Bachelor of Science, Graphic Design
Thomas J. Petrusky, Elysburg, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Kateryna A. Phillips, Dalmatia, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology, Honors
Bradley Joseph Pierce, Vernon, N.J., Bachelor of Science, Construction Management
Marcus A. Poulin, State College, Certificate, Automotive Service Technician
Tracy Elizabeth Preston, Duke Center, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Sean C. Purdy, York, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Jill Marie Purificato, Philadelphia, Bachelor of Science, Technology Management

Kevin J. Rackliffe, Westport, Conn., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Valerie L. Raines, Corry, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Patrick Scott Raney, Newtown Square, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Aaron Kyle Raupers, Athens, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Stephen L. Reachard Jr., Dover, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Joshua J. Regan, Towanda, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration, Cum Laude
Joel D. Reiff, Lewisburg, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Shea O. Reiley, Williamsport, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Mark S. Renninger, Barto, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Jeremy J. Reynolds, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
S. Scott Rhoat, Howard, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Summa Cum Laude
Curtis James Rickard, Honesdale, Associate of Applied Science, Welding Technology
Louis Anthony Rizzo III, Sugarloaf, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Highest Honors
Cody L. Roberts, Cyclone, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Kevin J. Rooker, Watsontown, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Kelly Jean Root, Columbia Cross Roads, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration
Lyndsey N. Root, Linden, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Magna Cum Laude
Samantha Rossi, Blue Point, N.Y., Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Derek T. Rothrock, Saint Marys, Associate of Applied Science, Forest Technology
Steven C. Rupp, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration, Magna Cum Laude
Steven C. Rupp, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Management Information Systems Concentration, Magna Cum Laude
Steven C. Rupp, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration, Magna Cum Laude
Jeremy Rusczyk, Wapwallopen, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude

Kimberly Anne Sampsel, Spring Mills, Bachelor of Science, Technology Management
Carlo J. Santora, Brodheadsville, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Toyota Emphasis
Thomas Lincoln Schafer, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Christopher James Schaffer, DuBois, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, High Honors
Christopher James Schaffer, DuBois, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology, High Honors
Amanda Nicole Schlott, Laureldale, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Jesse Edward Scholl, Sunbury, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Fawn Renae Schramp, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Brian J. Schroyer, Dalmatia, Associate of Applied Science, Forest Technology
Brooks Timothy Scott, Canton, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Brooks Timothy Scott, Canton, Certificate, Plumbing, Distinction
Carla J. Sechrist, Montoursville, Associate of Applied Science, Human Services
Stephen Edward Secor, Sayre, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Timothy A. Senavaitis, Bernville, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Christopher Alan Serafine, Chicora, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Highest Honors
Allan M. Serena, Spring Brook Township, Associate of Applied Science, Welding Technology
Thomas E. Sessamen IV, Jersey Shore, Certificate, Plumbing, Distinction
Jamie Ann Shaffer, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
Tyler Alan Shive, Coopersburg, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Amanda Hope Shughart, Mechanicsburg, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology, Honors
Chelsa M. Sigman, Lancaster, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Duwayne George Simpson, Lakewood, N.J., Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Ryan Matthew Singer, Montoursville, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Thomas L. Smeal, Morrisdale, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Alex Grayson Smith, Westminster, Md., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Jamie Francis Smith, New Cumberland, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Luke Edward Smith, Plymouth Meeting, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Martin Eugene Smith, Brookville, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Westley A. Smith, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Welding Technology, Highest Honors
Westley A. Smith, Mifflinburg, Certificate, Welding, Distinction
Joseph Adam Sodano, Johnstown, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Matthew Alan Solomon, Hughesville, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Matthew Alan Solomon, Hughesville, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Jhon O. Soto, Philadelphia, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology
Nicholas A. Spadea, Springfield, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Adam L. Spaide, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Forest Technology
Ryan L. Spishock, Watsontown, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Ryan L. Spishock, Watsontown, Associate of Applied Science, Information Technology: Cisco Technology Emphasis
Andrew Lee Squier, Milton, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Michael A. St. George, Erie, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Marc A. Stadtmueller, East Bangor, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Kalyn Starr, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology
William J. Steinhauser III, Lansdale, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Ryan C. Stites, Pittsgrove, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Magna Cum Laude
Eric B. Strickler, Doylestown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Levi D. Strouse, Northumberland, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Zackery Andrew Sturm, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Anthony W. Suttile, Wellsboro, Associate of Applied Science, Hospitality Management

Charles Edward Tabb III, Williamsport, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Walter C. Talmadge III, Matamoras, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Adam S. Taormina, Mill Hall, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Chelsie Jo Taylor, Smethport, Associate of Applied Science, Forest Technology
Patricia J. Templeton, Telford, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Summa Cum Laude
Brian L. Thaler, Altoona, Associate of Applied Science, Information Technology: Information Technology Technician Emphasis
Marc A. Tompkins, Hughesville, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration
Marc A. Tompkins, Hughesville, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Neil J. Trainor Jr., Neptune, N.J., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Matthew V. Troisi, Pompton Plains, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Robert Cushman Tufts, Sea Girt, N.J., Associate of Arts, General Studies

Courtney Lin Vail, State College, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Cum Laude
Danny Adam Vajdak, Hawley, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Roberto J. Valentin, Lebanon, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Joseph M. VanNoy, Canton, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Nanofabrication Technology Emphasis
Michael Jeffrey VanSickle, Selinsgrove, Bachelor of Science, HVAC Technology
Manley R. Van Valkenburg III, Granville Summit, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Kevin M. Vanderbeck, Hawthorne, N.J., Associate of Applied Science, Toolmaking Technology
Kevin M. Vanderbeck, Hawthorne, N.J., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
John Michael Vitovsky, Waymart, Bachelor of Science, Construction Management

Jessica B. Waldman, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, High Honors
Adam Michael Walker, Williamsport, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Andrew P. Walter, Millersburg, Associate of Applied Science, Welding Technology
Kelani J. Walter, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Business Management, Honors
Kristen Lynn Walters, Mount Pleasant Mills, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration, Cum Laude
Daniel Dale Wargo, Catawissa, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Mark Nicholas Washik, Nanticoke, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology
Andrew Thomas Watson, Dushore, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Monika Leigh Weader, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration, Magna Cum Laude
Christopher S. Weaver, Danville, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Jared William Weaver, Wyoming, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Philip Bell Weller, Huntingdon, Bachelor of Science, Construction Management
William J. Wendel, Saint Marys, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
William J. Wendel, Saint Marys, Certificate, Plumbing, Distinction
Jennifer Marie Werner, Watsontown, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Ryan C. Wescoat, Titusville, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Matthew Ryan Whitworth, Malvern, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Joshua Blair Wiest, Leck Kill, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Ryan Massey Willis, Hockessin, Del., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Michael L. Willoughby, Jersey Shore, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Darren Thomas Wilson, Mansfield, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Kristen Leigh Winslow, Carlisle, Associate of Applied Science, Hospitality Management, Honors
Nathan L. Wolfe, Brookville, Associate of Applied Science, Landscape/Nursery Technology
Christopher John Wolfer, Northampton, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Michael J. Woodley, Muncy, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Aaron L. Wright, Muncy, Associate of Applied Science, Architectural Technology, Honors
David J. Wyland, Williamsport, Associate of Arts, General Studies
Joseph J. Wysock III, Landisville, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Cum Laude

Adam Joshua Yoder, Allensville, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Adam Joshua Yoder, Allensville, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
John R. Young, Jersey Shore, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
Travis Young, Avis, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration

Kerri Ann Zacker, Philadelphia, Associate of Applied Science, Welding Technology
Bradley C. Zechman, Middleburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Highest Honors