Penn College Graduates Listed for Spring 2012

The Spring 2012 list of Penn College graduates has been released by the Registrar’s Office.

Spring 2012 dean’s list

Pennsylvania College of Technology has released its graduate list for the Spring 2012 semester:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [Y] [Z]

Bradley B. Adam, Perkiomenville, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Derek E. Adams, Harrisburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
George M. Akritas, State College, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Chelsea A. Allen, South Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Miranda L. Altemose, Summit Hill, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, High Honors
Lea E. Anderson, Orrstown, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Nicholas A. Anderson, Warren, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Steven M. Anderson, New Oxford, Certificate, Electrical Occupations, Distinction
Jaleesa R. Andrade, Spring Grove, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Brooke R. Arment, Manheim, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Frank J. Arnold, Newfoundland, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Summa Cum Laude
Lee J. Asbeck, Akron, N.Y., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Magna Cum Laude
Brock J. Ashman, Harrisonville, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Allison M. Attisano, New Galilee, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, High Honors
Steven M. Ault, Ralston, Associate of Applied Science, Business Management
Hugh C. Austin, Towanda, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, Highest Honors
Thomas C. Ayers, Alexandria, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management

Jacob N. Baarda, Mount Bethel, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Jacob N. Baarda, Mount Bethel, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Taisha L. Babcock, Elmira, N.Y., Associate of Applied Science, Nursing
Caleb J. Baechtle, Dillsburg, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
John P. Bailey, West Chester, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Janelle W. Bair, Mill Hall, Associate of Applied Science, Nursing
Brock R. Bakaysa, Mahaffey, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Ashley M. Baker, Coudersport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Kyle S. Baker, Walkersville, Md., Bachelor of Science, Construction Management
Lynette A. Baker, Roaring Branch, Associate of Applied Science, Health Information Technology, Honors
Lynette A. Baker, Roaring Branch, Certificate, Health Information Coding Specialist, Distinction
John Michael Balevicz, Williamsport, Associate of Applied Science, Graphic Communications Technology
Derek T. Ban, Charlotte, N.C., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Robert J. Barbera, Elmsford, N.Y., Bachelor of Science, Building Automation Technology
Sally E. Barbera, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Sally E. Barbera, Williamsport, Certificate, Health Information Coding Specialist
Jenna C. Barnes, Virginia. Beach, Va., Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
Errol L. Barnett, Darby, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Steven M. Bartz, Warminster, Bachelor of Science, Graphic Communications Management
Joshua L. Baumgardner, Chambersburg, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
LeAnn J. Beane, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Tyler B. Beard, Lebanon, Associate of Applied Science, Welding Technology
Ashley M. Beatty, Pittsburgh, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Chester M. Beaver, Williamsport, Associate of Arts, General Studies, Highest Honors
Adam J. Becker, Northampton, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, High Honors
Seth M. Beckman, Linden, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Garrett H. Beers, Quarryville, Bachelor of Science, Construction Management
Alison R. Beitz, Millville, Bachelor of Science, Graphic Communications Management, Summa Cum Laude
Brad C. Bell, Harrisburg, Bachelor of Science, Graphic Design
Matthew J. Bell, Hughesville, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Julie A. Bellows, Roaring Branch, Associate of Applied Science, Human Services
Lukas A. Bennett, DuBois, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Patricia A. Bennett, West Milton, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Highest Honors
Kelly A. Bensinger, Valley View, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Justine J. Bercel, Bellefonte, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, Highest Honors
Matthew R. Bergstrom, Lancaster, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology, Cum Laude
Heather B. Bernard, Franklin, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Crystal L. Bernstein, Muncy, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Nicholas A. Bickhart, Danville, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Kelly T. Bidlespacher, Trout Run, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Thomas K. Bigger, Trout Run, Associate of Applied Science, Welding Technology
Amber K. Bingaman, Mifflinburg, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Jessica M. Bingaman, Middleburg, Bachelor of Science, Nursing
Travis J. Bires, Philipsburg, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Amy L. Bisset, Linden, Associate of Applied Science, Nursing, High Honors
Jennifer L. Bivens, Hummelstown, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Zachary L. Bixby, Gillett, Associate of Applied Science, Surveying Technology, Honors
Mitchell T. Black, East Berlin, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology, Honors
Mitchell T. Black, East Berlin, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design, Cum Laude
Scott M. Blaho, Ambridge, Associate of Applied Science, Welding Technology
Cory A. Bloom, Curwensville, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Cory A. Bloom, Curwensville, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Zachary A. Blumenauer, Towanda, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Jason R. Bobb, Dauphin, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Mark W. Bobb, Dornsife, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Benjamin L. Boberg, West Valley, N.Y., Associate of Applied Science, Forest Technology
Jeffrey C. Boesch, Telford, Bachelor of Science, Technology Management
Laurie J. Bogart, Milton, Associate of Applied Science, Nursing
Christine N. Bold, Jeannette, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Summa Cum Laude
Addison E. Bond, Ellicott City, Md., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Travis J. Boop, Mifflinburg, Associate of A pplied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Travis J. Boop, Mifflinburg, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Justin M. Booth, Park Ridge, N.J., Bachelor of Science, Construction Management
Daniel K. Border, East Hartford, Conn., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Adam W. Borek, Muncy, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis, Highest Honors
Brian J. Borror, Dover, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology, Honors
Brian J. Borror, Dover, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design, Cum Laude
Derek M. Boschert, St. Marys, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Brandon A. Boust, Newville, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis, High Honors
Matthew J. Bower, Montoursville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Kalina R. Bowersox, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Kalina R. Bowersox, Selinsgrove, Certificate, Health Information Coding Specialist
Larissa R. Bowes, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
William S. Bowman, Easton, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Nicholas E. Boyle, Tamaqua, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Owen R. Boyle, Bloomsbury, N.J., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology, Honors
Eric M. Bradbury, Middletown, N.Y., Associate of Applied Science, Welding Technology
Amanda E. Bralynski, Doylestown, Associate of Applied Science, Welding Technology
Amanda L. Brandstetter, Orefield, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Timothy L. Breen, Copenhagen, N.Y., Bachelor of Science, Applied Health Studies
Troy A. Breger, Williamsport, Associate of Applied Science, Accounting, Honors
Jonathan E. Bresnock, Williamsport, Bachelor of Science, Construction Management
Cole M. Brewer, Lebanon, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Brandi L. Brillhart, York, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
William B. Broadley, Downingtown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Kelsey R. Bromm, Fountainville, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Plant Production Emphasis
Kevin E. Brookhart, Liverpool, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Kevin E. Brookhart, Liverpool, Bachelor of Science, Technology Management
Jason M. Brower, Randolph, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Derek E. Brown, Athens, Bachelor of Science, Technology Management
Gabriel M. Brown, Williamsport, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication, Honors
Jacob A. Brown, Trout Run, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Tristan M. Brown, Elkins Park, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
John H. Brungard, Lock Haven, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology, High Honors
Michael J. Buchalski, West Milford, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Magna Cum Laude
Christopher M. Buckholtz, Sunbury, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Cum Laude
Eric J. Buckley, Lebanon, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Adrian Bukur, West Hazleton, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Brent M. Bull, Hampstead, Md., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Ethan I. Burch, Williamsport, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Angela E. Burfield, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services
Skylar K. Burke, Warriors Mark, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Ryan L. Burkholder, Richfield, Associate of Applied Science, Aviation Technology, Honors
Chad R. Burman, New Milford, Bachelor of Science, Technology Management
Travis L. Byers, Tionesta, Associate of Applied Science, Surveying Technology

Abraham Cabanilla, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude
Stayson Nelsauty Cabrera, Lancaster, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Jarad C. Cady, Knoxville, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Nicholas A. Cafarchio, Aspers, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Cum Laude
Albert C. Campbell, Williamsport, Associate of Applied Science, Forest Technology
Mark W. Campbell, Leesburg, Va., Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Brian M. Cappos, Harrisburg, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Magna Cum Laude
Donato F. Carbone, Westport, Conn., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Emily Carella, Hawley, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Charmaine R. Carey, Montoursville, Associate of Applied Science, Business Management
Samantha J. Carey, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Lindsay B. Caris, Lock Haven, Associate of Applied Science, Nursing
Kenneth D. Carlisle, North East, Md., Certificate, Welding
James E. Carr III, Towanda, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
James M. Carroll, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
James M. Carroll, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
James M. Carroll, Bloomsburg, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
James M. Carroll, Bloomsburg, Certificate, Applied Technical Studies: Machining Emphasis
James M. Carroll, Bloomsburg, Certificate, Machinist General
Eric J. Carstensen, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Levi F. Castle, Troy, Associate of Applied Science, Welding Technology
Ryan J. Catena, Cranberry Township, Bachelor of Science, Construction Management
Samantha J. Catlin, Athens, Bachelor of Science, Graphic Design
Michael I. Cecere, Easton, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Cole M. Cerra, Warren, Associate of Applied Science, Forest Technology
Travis T. Chapin, Stillwater, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Travis T. Chapin, Stillwater, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Kacy L. Charlesworth, Mar Lin, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Cory J. Chilson, Cogan Station, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Katelyn R. Ciavardini, Sayre, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Cum Laude
John H. Clark, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Andrew R. Clauss, Lake Ariel, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Cameron D. Clemens, Wellsboro, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication, High Honors
Alexander P. Cloak, Emmaus, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Drew A. Coffman, South Fork, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Drew A. Coffman, South Fork, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Christopher A. Cole, Danville, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Mitchley R. Coleman, Trout Run, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Clayton T. Confer, Bellefonte, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Shawn J. Connelly, Lansdale, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Ryan M. Conrad, Boyertown, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Cum Laude
Michael Kurtis Conway, Lamar, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Kelsey A. Coppersmith, Kane, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Christopher R. Cox, Manahawkin, N.J., Associate of Applied Science, Welding Technology
John C. Cox, State College, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
John C. Cox, State College, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Walter E. Cox, Wake Forest, N.C., Associate of Applied Science, Automotive Service Sales and Marketing
Walter E. Cox, Wake Forest, N.C., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Abigail M. Craig, Montoursville, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Kurt M. Crevin, Douglassville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Justin Z. Crider, Fairfield, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology, Highest Honors
Amanda M. Cropper, Montoursville, Bachelor of Science, Graphic Design
Matthew R. Crosbie, Cogan Station, Associate of Applied Science, Forest Technology, Highest Honors
Daniel R. Crosby, West Springfield, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Tima Cummings, Columbia Cross Roads, Associate of Applied Science, Human Services
Tanya N. Cunningham, Williamsport, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis, Honors
Robert T. Curran, Nottingham, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Brendan I. Curry, Upper Falls, Md., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Jacob Curtis, Waymart, Bachelor of Science, Automotive Technology Management

Jordan Antoinette Dalgarn, Duncansville, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Specialized Office Information Emphasis
Jill M. Dalykas, Turbotville, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Shane G. Dando, Scott Township, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Jaquon J. Daniels, Wilmington, Del., Associate of Applied Science, Architectural Technology
Steven E. Dannenhower, Coopersburg, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, High Honors
Steven E. Dannenhower, Coopersburg, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
Helen R. Dann, Galena, Md., Associate of Applied Science, Diesel Technology
Helen R. Dann, Galena, Md., Associate of Applied Science, Electric Power Generation Technology
Frank M. Daugherty, Brogue, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Jeremy E. Daugherty, Brogue, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
G. Michael Davis, Front Royal, Va., Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude
Brent R. Davison, Williamsport, Associate of Applied Science, Forest Technology
Rachel A. Davis, Littlestown, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Stephanie M. Davis, Ford City, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Stephanie M. Davis, Ford City, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Taylor J. Day-Hamilton, Montoursville, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Louis A. Day, Allentown, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
William J. DeAngelo, Dallas, Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Cum Laude
James D. Dearth, Westport, Conn., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Jonathan Decker, Williamsport, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
Joshua W. Decker, Halifax, Bachelor of Science, Business Administration: Small Business and Entrepreneurship Concentration
Paul A. Deevy, Harleysville, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, High Honors
Paul A. Deevy, Harleysville, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, High Honors
Kristan S. Delbo, Marion Heights, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Nicholas C. DeLeon, Bronx, N.Y., Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Melinda L. Delker, Harrisburg, Bachelor of Science, Health Information Management
Bryant M. Deller, Red Lion, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Bryant M. Deller, Red Lion, Certificate, Machinist General
Alex M. DePanfilis, Ridgway, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Eric J. Detwiler, DuBois, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Tyler J. Dickerson, Harrisburg, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Ian W. DiClemente, Lancaster, Bachelor of Science, Construction Management
Sean L. Diehl, Howard, Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Stephen W. Diehl, Shippensburg, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Molly E. Dietrich, Nicholson, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Emily D. Dietz, Lewistown, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Jordan R. Dilello, Oneonta, N.Y., Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Natasha Dincher, Cogan Station, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Lynette G. DiPaolo, Montoursville, Associate of Applied Science, Individual Studies, Honors
Caroline S. Dochter, Lititz, Bachelor of Science, Graphic Design
Taylor C. Dodson, Montoursville, Associate of Applied Science, Graphic Communications Technology
James J. Dolak Jr., Oley, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Magna Cum Laude
Taylor L. Donahay, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Kristie A. Doney, Trout Run, Associate of Applied Science, Nursing
David M. Dontigny, Williamsport, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Amanda J. Dougherty, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Donovan P. Dowling, Birdsboro, Associate of Applied Science, Architectural Technology
James A. Dowling, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Sean C. Doyle, Fallsington, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Bradley A. Dressler Jr., Mount Pleasant Mills, Bachelor of Science, Accounting
Aaron C. Dressler, Mount Pleasant Mills, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology, High Honors
Samantha A. Driebelbies, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Matthew R. Druckenmiller, Paxinos, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Kenneth W. Dunmyre, Butler, Associate of Applied Science, Welding Technology
Matthew J. Dwyer, Southbury, Conn., Associate of Applied Science, Building Construction Technology

Amber D. Early, Huntingdon, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Amber D. Early, Huntingdon, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Amber D. Early, Huntingdon, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Plant Production Emphasis
Zachary E. Earp, Williamsport, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Cricket K. Eastabrook, Wyalusing, Bachelor of Science, Graphic Design
Travis D. Eberlin, Wyalusing, Associate of Applied Science, Welding Technology
Jonathan C. Ebert, Blairsville, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
William J. Ebert, New Alexandria, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Laura C. Eck, Williamsport, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Tiffany L. Elder, Milton, Associate of Applied Science, Business Management
Ty L. Emel Jr., Bellefonte, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication, Honors
Rachel M. Emmons, Washington, N.J., Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Magna Cum Laude
Ryan M. Enders, York, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Daniel A. Endy, Pottstown, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis, Honors
Phillip M. English, Springfield, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Shane Kenneth Ensor, Bellefonte, Associate of Applied Science, Welding Technology
Atlee J. Eshleman, Conestoga, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Julio C. Espinosa Jr., Harrisburg, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude
Kyle A. Ezolt, Kutztown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology

Dylan M. Faille, Skillman, N.J., Associate of Applied Science, Diesel Technology
Shane R. Farley, Lock Haven, Associate of Applied Science, Welding Technology
Carl R. Faulk, Brockway, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Kevin W. Faust, Exton, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Adam Feather, Bally, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Sean T. Felty, Hummelstown, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Radiography Concentration
Scott R. Fenton, Dickson City, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Abigail M. Ferguson, Wyalusing, Associate of Applied Science, Business Management
Heather N. Ferguson, Northumberland, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Carlos A. Fernandez, Hazleton, Bachelor of Science, Technology Management
Cory M. Ferreri, Reading, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Shawn M. Ferret, Williamsport, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Alyson M. Fields, Marysville, Bachelor of Science, Accounting, Cum Laude
Alex R. Figueiredo, Colmar, Associate of Applied Science, Welding Technology
Stephanie A. Fike, Pennsylvania Furnace, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Nicholas J. Filler, Coopersburg, Bachelor of Science, Building Automation Technology
James C. Fink, Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis, High Honors
Raymond J. Finlan II, Towanda, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Keith F. Fischer, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Matthew B. Fischer, Pine Grove, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Kristy L. Fisher, Milesburg, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Ryan K. Fisher, Bethel, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Seth A. Fisher, Bernville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Bruce J. Flagg, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Thomas D. Folino, Centre Hall, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Highest Honors
LeAnn M. Folk, Paxtonville, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Samuel H. Foltz, Winchester, Va., Bachelor of Science, Construction Management
Dakota Foor, Everett, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Robert J. Forbes, Warren, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Robert J. Forbes, Warren, Certificate, Welding, Distinction
Jeremy M. Forer, Montoursville, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Dayne S. Foresman, Watsontown, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Joshua M. Foresman, Watsontown, Associate of Applied Science, Welding Technology
Sarah K. Forney, Danville, Bachelor of Science, Graphic Design
Brandie M. Fox, Duncansville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Jacob T. Fox, South Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Timothy L. Fox, Cogan Station, Associate of Applied Science, Welding Technology
Terrence E. Freas, Lititz, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis, High Honors
Daniel J. Frederick, Hardwick, Vt., Associate of Applied Science, Aviation Technology
John A. Frey, Lehighton, Associate of Applied Science, Business Management
James A. Funk, Washington Boro, Certificate, Automotive Service Technician, Distinction
Evelyn M. Furman, Montoursville, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis

Dustyn W. Gabel, Bethel, Associate of Applied Science, Forest Technology
Pramod K. Gadam, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Cum Laude
Justin D. Gaisior, Milroy, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology, Cum Laude
Julia M. Gallick, Athens, Associate of Applied Science, Graphic Communications Technology
Mason D. Gannon, Tunkhannock, Associate of Applied Science, Welding Technology
Michael P. Garrity, Harveys Lake, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Jennifer Gavlock, Lock Haven, Bachelor of Science, Nursing
Breanna Rae Geary, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration.
Dana L. Gennaria, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Nursing
Rebecca K. Geromi, Muncy, Bachelor of Science, Graphic Design
Tyler D. Gerz, Lancaster, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Erich E. Gessitz, Fountain Hill, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Nicole M. Giersdorf, Williamsport, Bachelor of Science, Accounting, Summa Cum Laude
Sue A. Gigunito, Montoursville, Bachelor of Science, Nursing
Derek E. Gilbert, Montoursville, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Karissa M. Gilchrist, Trout Run, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Amanda M. Gingrich, Lewisburg, Bachelor of Science, Business Administration: Small Business and Entrepreneurship Concentration
Jill L. Gladfelter, Spring Grove, Associate of Applied Science, Human Services, Honors
Abby Elizabeth Gliem, Biglerville, Bachelor of Science, Graphic Communications Management
Ian C. Goff, Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Aaron J. Gooch, Wellsboro, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Christopher M. Good, Hughesville, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, High Honors
Kelvin S. Goode, Silver Spring, Md., Bachelor of Science, Technology Management, Cum Laude
Jared W. Goodman, Williamsport, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Jacob P. Goodrich, Arlington, Vt., Certificate, Automotive Service Technician
Shawn B. Good, Wapwallopen, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, High Honors
Zachary D. Gosnell, Harrisburg, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Keith E. Gotta, Parlin, N.J., Certificate, Residential Builder, Distinction
Brian M. Gottschall, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration, Magna Cum Laude
Saul A. Grandinetti IV, Sinking Spring, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Brian K. Gray, Trout Run, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Jason M. Green, Pittsburgh, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Nathan C. Greenland, Clearfield, Bachelor of Science, Construction Management
Ethan P. Griffin, State College, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, High Honors
Adam D. Groff, Washington Boro, Bachelor of Science, Technology Management
Stephanie A. Grossi, Drums, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Jorgette N. Grosso, Boonton, N.J., Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Wyatt E. Gross, South Sterling, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Ashley C. Grow, White Plains, Md., Associate of Applied Science, Dental Hygiene
James D. Grube, New Ringgold, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Noah A. Grube, New Tripoli, Bachelor of Science, Construction Management
Samantha R. Gstalder, Montoursville, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
David J. Guillemette, Durham, Conn., Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Cum Laude
Kaitlyn A. Gummo, Centre Hall, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Alexandria Gustin, New Cumberland, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Brian L. Guthrie, Westernport, Md., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology

Mark L. Haas, Williamsport, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Aron D. Haefner, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration, Cum Laude
Joel A. Hague, State College, Bachelor of Science, Nursing
Jack W. Hallmark, California City, Calif., Associate of Applied Science, Aviation Technology
Dylan P. Hanes, St. Marys, Certificate, Automotive Service Technician
Alexis K. Hannahs, Smethport, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Thomas G. Hannah, Philadelphia, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Allyson C. Hansell, Gillett, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Samuel Peter Harer, Lewisburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
David C. Harman, Nescopeck, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Highest Honors
Brandon M. Harmon, Berwick, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Jenna M. Harner, Montoursville, Bachelor of Science, Nursing
Jordan R. Harris, Irvine, Calif., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Paula C. Harrison, Lewisburg, Bachelor of Science, Web Design and Multimedia, Summa Cum Laude
Tineesha T. Harris, Williamsport, Associate of Arts, General Studies
Tiffany M. Harzinski, Mansfield, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Kirby W. Haskell, Nescopeck, Certificate, Machinist General, Distinction
Andrew R. Hatch, Shillington, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Anthony D. Haynie, Trout Run, Associate of Applied Science, Forest Technology
Zachary A. Hay, Hamburg, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Summa Cum Laude
Matthew T. Hazzard, West Chester, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Janine Hecker, Lewisburg, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Erin M. Heggenstaller, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Terrence A. Heim, Malvern, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Nathan P. Heinly, Mohnton, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Jonathan V. Heisey, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Paul W. Heisler, Liberty, N.Y., Associate of Applied Science, Diesel Technology
Allison M. Held, Kreamer, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Allison M. Held, Kreamer, Certificate, Health Information Coding Specialist
Marla J. Held, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Samantha M. Heller, Allison Park, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Christopher W. Henderson, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Christopher W. Henderson, Jersey Shore, Certificate, Plumbing
Stephanie M. Herman, Cogan Station, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Victoria L. Herman, Granville Summit, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Ian T. Herr, Palmyra, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Joshua B. Herrold, Sunbury, Associate of Applied Science, Welding Technology
Christine E. Hershberger, Hummelstown, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Zachery G. Hess, Nescopeck, Associate of Applied Science, Forest Technology
Andrea L. Hetner, South Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Amanda E. Hill, Muncy, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
R George Hiller Jr., Muncy, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Toni L. Hill, Montgomery, Bachelor of Science, Technology Management
Amy M. Hinish, State College, Associate of Applied Science, Nursing
Clint Hinton, Lock Haven, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology, Summa Cum Laude
Adam M. Hockenbrock, Winfield, Associate of Applied Science, Welding Technology
Jessica A. Hock, Watsontown, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, Honors
Brian L. Hoffman, Laporte, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, Highest Honors
Ryan N. Hohman, Cheswick, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Gordon J. Holbrook, North Wales, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Jacob R. Holderman, Bellefonte, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Jerikah L. Holmes, Canton, Associate of Applied Science, Nursing
Joshua J. Holohan, Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Highest Honors
Lauren C. Holub, Elysburg, Bachelor of Science, Graphic Design
Jordan T. Homet, Granville Summit, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Kyle J. Honickel, Glen Gardner, N.J., Bachelor of Science, Technology Management
Micah E. Hoover, Souderton, Associate of Applied Science, Welding Technology, High Honors
Micah E. Hoover, Souderton, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Magna Cum Laude
Micah E. Hoover, Souderton, Certificate, Welding, Distinction
Michael J. Hornick, West Hazleton, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Garrett A. Hornung, Emporium, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Garrett A. Hornung, Emporium, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Bryant J. House, Columbia Cross Roads, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Alisha M. Howell, Waymart, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Melissa J. Hoy, Pennsdale, Associate of Applied Science, Nursing
Craig R. Hoyt, Linden, Associate of Applied Science, Architectural Technology, Honors
Kailee R. Hribal, Slippery Rock, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Thomas J. Hughes, Easton, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Ryan M. Hummel, Reading, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Stephanie M. Hunsucker, Sicklerville, N.J., Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Cathleen R. Hurwitz, Williamsport, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, High Honors
Ryan A. Hushon, Delta, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Nathan A. Hyde, Jersey Shore, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration

Chelsea A. Igo, State College, Bachelor of Science, Technology Management
William F. Ingalls, Stafford, Va., Bachelor of Science, Construction Management
Eric W. Isherwood, Pocomoke City, Md., Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Patrick K. Ishiba, Fredon, N.J., Certificate, Residential Builder
Alex A. Izer, Greencastle, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Alex A. Izer, Greencastle, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology

Andrew J. Jaconetta, Windsor, Conn., Bachelor of Science, Technology Management
John P. Jenkins, Long Pond, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Architectural Technology Concentration
Matthew T. Jenkins, Rome, Certificate, Electrical Occupations
Eric M. Jepko, Mount Carmel, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Kyle B. Jessick, Shamokin Dam, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Cum Laude
Mark A. Johnson Jr., Somerset, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Mark A. Johnson Jr., Somerset, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, High Honors
Dylan P. Johnson, Red Lion, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Jared S. Johnson, Wyalusing, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Matthew A. Johnson, Mill Creek, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Cum Laude
Ryan M. Johnson, Mount Ephraim, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Shane R. Johnson, Watsontown, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Physical Fitness Specialist Concentration
Spencer M. Johnson, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Stephen A. Johnson, Garrett, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Onalee M. Johnston, Mill Hall, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Leroy Joiner, Williamsport, Associate of Applied Science, Individual Studies
Elliot W. Jones, Cogan Station, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Gregory E. Jones, Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Ryan D. Jones, Bethlehem, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Tyler V. Jones, S Abington Township, Bachelor of Science, Construction Management
Ross A. Judy, Centre Hall, Bachelor of Science, Technology Management
Bryan K. Jury, Julian, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology

Brenda Y. Kalb, Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design
Carly N. Kambic, Collegeville, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Richard T. Kaminski, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Rory K. Kania, Hanover Township, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, High Honors
Ryan M. Karney, South Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Tyler J. Karstetter, Loganton, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Linden A. Kashetta, Lewisburg, Bachelor of Science, Graphic Design
Adam C. Kays, Greenville, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, Honors
Chase D. Keck, Orangeville, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Maxwell C. Keeler, Sellersville, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Honors
Maxwell C. Keeler, Sellersville, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Max A. Keeley, Northumberland, Bachelor of Science, Graphic Design
Casey P. Kelly, Nottingham, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Matthew Kemock, Colver, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology, Cum Laude
Jeffrey S. Kenderdine, Chalfont, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
John F. Kennedy, Shermans Dale, Bachelor of Science, Construction Management
Joseph A. Kennedy, Yarmouth Port, Mass., Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Lance W. Kennedy, York Springs, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Nathan M. Kensinger, Schuylkill Haven, Certificate, Applied Technical Studies: Building Maintenance Emphasis, Distinction
Logan J. Kenyon, Troy, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Scott M. Kepler, Cogan Station, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Steven C. Kepler, Howard, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Brett M. Kiebach, Hamburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Brett M. Kiebach, Hamburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Jessica Kiehl, Allenwood, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, Honors
Michael E. Kiessling Jr., Williamsport, Associate of Applied Science, Surveying Technology, Highest Honors
Kristine A. King, Bellefonte, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Kristine A. King, Bellefonte, Certificate, Health Information Coding Specialist
Kyle J. King, Bellefonte, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Blair A. Kinsman, Troy, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Shannon L. Kirby, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Derrike R. Kisner, Granville Summit, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Katlyn V. Klein, St. Marys, Associate of Applied Science, Accounting
Chad M. Kline, Lickingville, Associate of Applied Science, Surveying Technology, Honors
Melissa M. Kline, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Brandon D. Kling, Clarence, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Jeremy M. Klinger, Berwick, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Shane P. Knauber, Linden, Bachelor of Science, Technology Management
Whitney L. Knechel, Millmont, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Katie L. Knoop, South Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Megan C. Kobrinsky, Sellersville, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Occupational Therapy Assistant Concentration
William P. Koegel, Delta, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Seth R. Kohuth, Latrobe, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Dylan L. Koser, Montgomery, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Brian M. Kowalski, State College, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, Honors
Stephen C. Krahn, Pipersville, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Brandon M. Kramer, Sinking Spring, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, High Honors
Daniel J. Kramer, Avon, Conn., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Daniel J. Kramer, Avon, Conn., Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Elena I. Kranz, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Kelly A. Krause, Pine Grove, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Ryan L. Krauss, South Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Tiffany A. Kresge, Yuma, Ariz., Bachelor of Science, Nursing
John M. Kriner, Lancaster, Bachelor of Science, Construction Management
Tyler A. Kroh, Pine Grove, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Ryan L. Krout, Perkasie, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Matthew T. Krzan, Mountain Top, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Magna Cum Laude
Jonathan David Kuntz, Newville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
James D. Kurtas, Pottstown, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Steven C. Kurtz, Tamaqua, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist, Honors
Brandi L. Kutza, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Dental Hygiene

Dylan T. Lackey, Columbia, Associate of Applied Science, Surveying Technology
John L. LaFever Jr., Fairfax Station, Va., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Stephen W. Lapina, Collegeville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Megan R. Larkin, Ridley Park, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Austin K. Leatherman, Perkasie, Bachelor of Science, Construction Management
Elizabeth A. Legarski, South Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Steven A. Leibhart, Cranberry Township, Bachelor of Science, Construction Management
Derek D. Leiby, Troy, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Philip T. Le, Harrisburg, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Cassandra A. Leroy, Berwick, Associate of Applied Science, Nursing
Damian Lessary, Stroudsburg, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Damian Lessary, Stroudsburg, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Richard C. Lies Jr., State College, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Building Construction Technology Concentration, Cum Laude
Nina M. Liguori, Forty Fort, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Marc P. Lindenmuth, Catawissa, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, Honors
Jonathan Lopez, Jackson Heights, N.Y., Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Robert C. Losey, Piscataway, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Matthew D. Lowe, Lancaster, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis, Honors
Laura M. Lowmiller, South Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Timothy A. Loxley II, Cresson, Bachelor of Science, Building Automation Technology
James M. Lundberg, Warren, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology

Shane A. MacCary, Ocean, N.J., Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Shane A. MacCary, Ocean, N.J., Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies, Honors
Marcus Maceyko, Archbald, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Matthew G. MacGill, Cogan Station, Associate of Arts, Studio Arts, High Honors
Brittany A. Magda, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services
Jack T. Maggs, Jersey Shore, Certificate, Electrical Occupations, Distinction
Charles W. Maher, Hummelstown, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Joseph E. Maley, Pottsville, Bachelor of Science, Technology Management
William L. Malischewski, Allenwood, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Kevin A. Maloney, Covington, Certificate, Collision Repair Technician
Anna M. Manciet, Lewisburg, Associate of Applied Science, Individual Studies
Cody J. Mangini, Crabtree, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Amber L. March, Montoursville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Robert Marchese, Pine Brook, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Ponnie M. Marcus, Williamsport, Associate of Applied Science, Hospitality Management
John P. Marshalek, Montoursville, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Emergency Medical Services Concentration
Samuel B. Martinez, Lebanon, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Ross A. Massa Jr., Sunbury, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, Honors
Andrew C. Matisz, Lock Haven, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Samuel T. Matter, Boiling Springs, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Timothy P. Matter, Milton, Bachelor of Science, Nursing
Jessica L. Mattocks, Middletown, Bachelor of Science, Graphic Design
Simranjit S. Mavi, Middletown, Ohio, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology, Cum Laude
Janel A. Mayer, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Michelle L. Mayer, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Edward J. Maza Jr., Osceola, Certificate, Electrical Occupations
Donald J. McAnany, Williamsport, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Ryan P. McCollum, Warrington, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Ryan P. McConahy, Altoona, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
John Patrick McCormack, Maynard, Mass., Bachelor of Science, Technology Management
Cody S. McCulloch, McConnellsburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Matthew E. McDeavitt, Harrisburg, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Ryan J. McDonald, Muncy, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Carson R. McDonnell, Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist, Honors
Patrick McEntee, Havertown, Certificate, Residential Builder
Matthew S. McGraw, Bellefonte, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Ryan C. McKenney, Media, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Building Construction Technology Concentration
Eileen B. McKinney, New Brighton, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Erin T. McMenamin, Pottstown, Bachelor of Science, Nursing
Jude A. McNeal, Windber, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Patrick S. McTague, Sykesville, Md., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Daniel B. Meekins, Pottstown, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Sean D. Meister, State College, Associate of Applied Science, Welding Technology
Martin W. Mensch, Danville, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Summa Cum Laude
Ryan J. Mercer, Warrington, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Jill A. Meredith, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Zachary J. Merola, North Versailles, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Nathan R. Messner, Hughesville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Nathan R. Messner, Hughesville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis, High Honors
Nathan R. Messner, Hughesville, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Magna Cum Laude
Amy J. Metrick, Butler, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Plant Production Emphasis, High Honors
Wade S. Michael, Dalmatia, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Amanda J. Miller, Northern Cambria, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Ashley A. Miller, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Benjamin R. Miller, Elizabethtown, Bachelor of Science, Graphic Design
Bradley P. Miller, Hanover, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Bradley P. Miller, Hanover, Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Magna Cum Laude
Cody J. Miller, Cogan Station, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Derek S. Miller, Harrisonburg, Va., Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Gregory J. Miller, Easton, Bachelor of Science, Building Automation Technology: Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology Concentration, Cum Laude
Jeremy D. Miller, Strongstown, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Natalie M. Miller, Milton, Associate of Applied Science, Nursing
Samantha L. Mills, Harrisburg, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Zachary T. Minden, Roseland, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Christine S. Mitinger, State College, Associate of Applied Science, Nursing
Pamela Mix, South Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration, Magna Cum Laude
Pamela Mix, South Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude
Dillon Z. Mohr, Carmichaels, Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude
Amy L. Moore, New Columbia, Associate of Applied Science, Nursing
James K. Moore, Denville, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Jessie L. Moore, Picture Rocks, Certificate, Aviation Maintenance Technician
Shane E. Moore, Hershey, Certificate, Residential Builder, Distinction
Nathan D. Moorman, State College, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Ryan M. Morean, Williamsport, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Mario C. Moreno, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services
Joseph D. Morningstar, Burnham, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Eric J. Morris, Lakeville, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Christopher S. Morrison, Hershey, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Amy L. Moyer, Sunbury, Associate of Applied Science, Forest Technology, High Honors
Kelsey N. Moyer, Forest Hill, Md., Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, High Honors
Patrick D. Mullaney, West Chester, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Brandon H. Mull, Clinton, Ohio, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Ryan D. Mull, Watsontown, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Brian S. Mummert, Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design
David J. Munn, Athens, Associate of Applied Science, Welding Technology, Highest Honors
David J. Munn, Athens, Certificate, Welding, Distinction
Dylan S. Murdick, Marion Center, Associate of Applied Science, Welding Technology
Gary J. Murdock, Bensalem, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Joshua L. Murray, Annville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Building Construction Technology Concentration, Magna Cum Laude
Chelsey M. Musser, Pleasant Gap, Bachelor of Science, Nursing
Christopher M. Musto, Trout Run, Associate of Applied Science, Surveying Technology, Honors
Lumoi K. Muttu, Bala Cynwyd, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Andrew N. Myer, Annapolis, Md., Associate of Applied Science, Welding Technology, High Honors
Bradley J. Myers, Lancaster, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Harrison D. Myers, Lebanon, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Meghan K. Myers, Jersey Shore, Bachelor of Science, Nursing
Michael A. Myers, Muncy, Bachelor of Science, Technology Management

Morgan E. Nace, Elizabethtown, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Randy L. Neff Jr., Howard, Bachelor of Science, Construction Management
Tyler A. Nell, Gettysburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Jacquelin V. Neuhard, Muncy, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Benjamin D. Newcomer, Montoursville, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Ryan L. Newman, New Columbia, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Ryan L. Newman, New Columbia, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Joshua A. Nielsen, Lansdale, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Matthew H. Nolan, Williamsport, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, Highest Honors
Matthew H. Nolan, Williamsport, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Summa Cum Laude
Jeffrey A. Nornhold, Enola, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Justin T. Nupp, South Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors

Bobbie J. O’Connor, Muncy, Certificate, Health Information Coding Specialist, Distinction
Eric D. O’Connor, Bakersfield, Calif., Associate of Applied Science, Aviation Technology, High Honors
Kelley N. O’Keefe, Mashpee, Mass., Associate of Applied Science, Health Information Technology
Corvin K. Oberholtzer, Wellsboro, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Magna Cum Laude
Denton R. Oburn, Burnham, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Raymond P. Ocker, Nesquehoning, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Evan J. Odiorne, Nazareth, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Richele D. Ohnmeiss, Williamsport, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Matthew A. Okkelberg, Williamsport, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Eric T. Olson, Mohnton, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
John I. Ortals, Garnet Valley, Bachelor of Science, Construction Management
Chad T. Osborne, Mount Airy, Md., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Matthew J. Osborn, Johnstown, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Matthew J. Osborn, Johnstown, Associate of Applied Science, Surveying Technology

Douglas Page, Mineral Point, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Eric J. Palanko, Latrobe, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Daniel G. Palmer Jr., North Huntingdon, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Neal Palmer, Canton, Bachelor of Science, Technology Management
Timothy D. Palmer, Riverside, Conn., Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Melissa R. Palski, Williamsport, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Kevin C. Pannebakker, Harrisburg, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology, Summa Cum Laude
Rebecca J. Paone, Mount Holly Springs, Associate of Applied Science, Human Services
Jason R. Paris, Philadelphia, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Kyle M. Parkins, Creamery, Bachelor of Science, Construction Management
Stephen G. Parobek, Greensburg, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Electronics and Computer Engineering Emphasis
Corey R. Parry, Elysburg, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Magna Cum Laude
Jacob D. Parsons, Hellertown, Bachelor of Science, Construction Management
William E. Parsons, Greentown, Associate of Applied Science, Welding Technology
Garrett P. Patterson, Monroeville, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Benjamin J. Patton, Prospect, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Andrew J. Paulhamus, Williamsport, Bachelor of Science, Accounting
Natalia L. Pavlov, Shamokin Dam, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Marlena D. Payne, Mansfield, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Highest Honors
Richanna E. Penn, Saylorsburg, Bachelor of Science, Nursing
Joseph C. Peters, Harrisburg, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Karl E. Pfaff, Canton, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, Highest Honors
Nathan D. Pfeiffer, Weatherly, Associate of Applied Science, Forest Technology
Amber B. Phillips, Muncy, Associate of Arts, General Studies
David W. Phillips, Frostburg, Md., Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
David W. Phillips, Frostburg, Md., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
David W. Phillips, Frostburg, Md., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Douglas R. Phillips, Southampton, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
David J. Pierce, Montgomery, Bachelor of Science, Accounting
Michael D. Pipitone, New Milford, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Stephen M. Polasko, Montoursville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Gregory T. Poler, Danville, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Cum Laude
Brett R. Potteiger, Wernersville, Bachelor of Science, Technology Management, Cum Laude
Trisha L. Pratt, Ulster, Associate of Applied Science, Nursing
Ryan M. Pribell, Columbus, N.J., Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Kevin W. Pysher, East Stroudsburg, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems

Kjirsten L. Radencic, Liberty, Associate of Applied Science, Business Management, High Honors
Mahfuzur Rahman, Williamsport, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Nathanael J. Ranck, South Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Small Business and Entrepreneurship Concentration, Magna Cum Laude
Patrick B. Ranft, Ringwood, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Patrick B. Ranft, Ringwood, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Kyle F. Rang, Ashland, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Wesley M. Ray, Northumberland, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Cynthia A. Real, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Christopher A. Ream, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Seth M. Rearick, New Columbia, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Celeste Arleen Reese, Lewistown, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Katherine L. Rehm, Turbotville, Associate of Applied Science, Nursing
Steven C. Reich, South Williamsport, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies, High Honors
Eric L. Reiner, Tower City, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Eric L. Reiner, Tower City, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Kaleb J. Reish, Williamsport, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Zachary T. Reiver, Wernersville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Zachary T. Reiver, Wernersville, Certificate, Construction Carpentry
Daryl V. Releford, Harrisburg, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Michael Rhine, Howard, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Kyle A. Rhody, Schuylkill Haven, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Justin H. Rho, Wyncote, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Hilary M. Rice, Biglerville, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Tyler B. Richardson, Williamsport, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Sara M. Richards, Davidsonville, Md., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Morgan E. Rich, Lock Haven, Associate of Applied Science, Nursing
Shawn B. Rigg, Karthaus, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Scott D. Rinker, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Matthew C. Risell, Collegeville, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Mark R. Risinger, Warren, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Dana M. Ritter, Walden, N.Y., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Kristen V. Rivera, Pocono Summit, Associate of Applied Science, Architectural Technology, High Honors
Michael R. Robinson, Collegeville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Marc L. Rohrer, Mapleton Depot, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Cum Laude
Mitchel James Rosario, Mifflinville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Derrick J. Rosbach, Forksville, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Katelyn M. Roskosky, Chester, Md., Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Robert R. Rotan, Erial, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Tera L. Rowe, Williamsport, Bachelor of Science, Accounting
Tyler R. Ruble, Pleasant Gap, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Brian A. Rudolph, Mount Bethel, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Rebecca R. Rudy, Lancaster, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, High Honors
Sean J. Rugh, Kane, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Meredith R. Runshaw, Greencastle, Associate of Applied Science, Graphic Communications Technology
Stacey M. Rupp, Gettysburg, Bachelor of Science, Graphic Communications Management, Cum Laude
Megan M. Russell, Manassas, Va., Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Jason M. Rutkowski, Sugarloaf, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Andrew W. Ryan, Muncy, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Bradley T. Rydbom, Tyrone, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology

Christian M. Sabo, Jeannette, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Sarah L. Saboski, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Donald A. Sadler, Elkton, Md., Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Joshua D. Saeler, Fenelton, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology, Summa Cum Laude
Alicia N. Sakiadis, Antes Fort, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Azeez O. Salu, Upper Marlboro, Md., Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology, Honors
David P. Samar, South Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, High Honors
Kelsey N. Sampsell, Montgomery, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Dana D. Saragian, Franklin, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Morris Sayon, Upper Darby, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Andrew J. Scarpelli, LaVale, Md., Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Jacob S. Schaeffer, Bechtelsville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Levi D. Schappell, Williamsport, Associate of Applied Science, Aviation Technology, Honors
Todd R. Schatz, St. Marys, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, High Honors
Ryan S. Schauder, Bryn Athyn, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Johanna F. Schoeneck, Cogan Station, Associate of Applied Science, Human Services
Erica L. Schreffler, Williamstown, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
John R. Schwenk, Hughesville, Associate of Applied Science, Surveying Technology, High Honors
Sean J. Scott, York, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Tyler D. Scott, Montoursville, Associate of Applied Science, Forest Technology
Corey E. Seaman, Morris, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Corey E. Seaman, Morris, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Marion L. Sechler, Winfield, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Eric J. Sechrist, Montoursville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Jeffrey M. Seebold, Middleburg, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Cum Laude
Elizabeth M. Segraves, Williamsport, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Jessica L. Segraves, Muncy, Bachelor of Science, Graphic Design
Charles M. Shade, South Williamsport, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Cum Laude
Stephanie K. Shaffer, Bloomsburg, Bachelor of Science, Nursing
Shawn M. Shaner, Watsontown, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Shawn M. Shannon, Trout Run, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Thomas G. Shea, Green Lane, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Casey M. Sheerin, Boalsburg, Bachelor of Science, Construction Management, Cum Laude
Alexander T. Shenk, Manheim, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Allan R. Shimmel, Lanse, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Magna Cum Laude
Michelle M. Shipe, Lewisburg, Associate of Applied Science, Nursing
Neil K. Shirk, Boyertown, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Jonathan T. Shope, Lebanon, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Cody L. Shuey, Williamstown, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Haley M. Shuman, Webster, N.Y., Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Seth C. Shuman, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Aaron M. Silfies, Catasauqua, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Stephanie M. Sinclair, Jessup, Associate of Applied Science, Hospitality Management
William M. Sisko, Pine Grove, Bachelor of Science, Construction Management
Bruce E. Slusser, Sugarloaf, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Benjamin P. Smerekar, Tyrone, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Blair E. Smith, South Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Blake E. Smith, Hanover, Bachelor of Science, Construction Management
Corwyn K. Smith, Gettysburg, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Erick R. Smith, Galeton, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Ford Gregory Smith, Parkesburg, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Michael C. Smith, Pleasantville, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Patrick D. Smith, Cumberland, Md., Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Patrick D. Smith, Cumberland, Md., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Patrick D. Smith, Cumberland, Md., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Ryan P. Smith, Clarion, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Tyler J. Smith, Hanover, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Tyler L. Smith, Harrisburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Zachary A. Smith, Hershey, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Zachary A. Smith, Middletown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Andrew W. Sneeringer, Erie, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Seth D. Sneeringer, West Hickory, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Angela J. Snyder, Lock Haven, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Summa Cum Laude
Bradley G. Snyder, Loganton, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Brandon L. Snyder, Watsontown, Bachelor of Science, Graphic Design
Christiana M. Snyder, Williamstown, Associate of Applied Science, Health Information Technology, Highest Honors
Christiana M. Snyder, Williamstown, Certificate, Health Information Coding Specialist, Distinction
Michael C. Snyder, Shamokin, Bachelor of Science, Graphic Design
Brendan E. Sobers, North Plainfield, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Shannon R. Soder, McAlisterville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Joshua D. Soja, Bernville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Ryan M. Sokol, McKees Rocks, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Cody A. Sollenberger, Lancaster, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Benjamin D. Solt, Alburtis, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, High Honors
Henry J. Sorgen V, Shickshinny, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Eric J. Spangler, Easton, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Tanner J. Spangler, Mount Wolf, Certificate, Diesel Technician
Bradley D. Speer, Hilton, N.Y., Associate of Applied Science, Welding Technology
Bradley D. Speer, Hilton, N.Y., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Tyler R. Spingler, Ambler, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
James L. Springman, Williamsport, Certificate, Electrical Occupations
Mark Joseph Stabley, Williamsport, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Shay M. Stadts, Nanticoke, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration, Cum Laude
Jacob R. Stahlnecker, Watsontown, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Jacob R. Stahlnecker, Watsontown, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
David Charles Stamm, New Columbia, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Adam C. Stark, Tunkhannock, Associate of Applied Science, Welding Technology
Tyler L. Starkweather, Wellsboro, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Robert Starosciak, Temple, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Margretta M. Starr, South Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Kevin M. Steele, Enola, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Cum Laude
Kenneth K. Steiger, Nazareth, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Christopher J. Steinbacher, South Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist, High Honors
Vincent M. Steinbacher, Muncy, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Aaron J. Steppe, South Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Michael B. Stepp, Paxinos, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Levi T. Sterling, Connellsville, Bachelor of Science, Web Design and Multimedia, Magna Cum Laude
Chad M. Stevens, Alburtis, Bachelor of Science, Construction Management
Donald O. Stevenson, Renovo, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Donald O. Stevenson, Renovo, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Padraic O. Stimpson, Madison, Conn., Associate of Applied Science, Diesel Technology
Ashly N. Stivers, Dallas, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Aaron C. Stoltz, Gallitzin, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Joshua K. Stoner, Burnham, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Wesley M. Stoudt, Hughesville, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Communications and Fiber Optics Emphasis
Aimee M. Stout, Middletown, N.Y., Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Cum Laude
Sabrina R. Strassner, Milton, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Caitlin M. Strausser, Stevens, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Joshua R. Strickland, Muncy, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Andrew J. Strickler, Williamsport, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Summa Cum Laude
Angel V. Stroud, Williamsport, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Justin A. Strozyk, Everett, Associate of Applied Science, Forest Technology
Justin A. Strozyk, Everett, Associate of Applied Science, Welding Technology
Rodney M. Styer, Danville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Anthony J. Summa, Shickshinny, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Desiree S. Swartz, West Milton, Associate of Applied Science, Nursing
Kevin Eugene Swartz, Watsontown, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Kevin Eugene Swartz, Watsontown, Certificate, Machinist General, Distinction
Ryan P. Sweitzer, Easton, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
John Edward Swope, Enola, Bachelor of Science, Technology Management
Thomas G. Sylvester III, Manalapan, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Christopher W. Sysock, New Albany, Bachelor of Science, Automotive Technology Management

Jason A. Talbert, Westminster, Md., Associate of Applied Science, Welding Technology
Nora M. Tappan, Lehighton, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Lindsey A. Tawney, Montgomery, Bachelor of Science, Technology Management, Cum Laude
Andrew M. Taylor, Montoursville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Lauren E. Tenney, East Falmouth, Mass., Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, High Honors
Nicholas W. Teschke, Harmony, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Glen R. Thomas, Mercer, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, High Honors
Glen R. Thomas, Mercer, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, High Honors
Glen R. Thomas, Mercer, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
Michael R. Thompson, Claymont, Del., Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Michael R. Thompson, Claymont, Del., Certificate, Aviation Maintenance Technician
Melissa D. Thorp, Curwensville, Associate of Applied Science, Surveying Technology, Highest Honors
Jordan M. Tillotson, Muncy, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Sean M. Timm, DuBoistown, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Summa Cum Laude
Jonathan Tineo, Reading, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Tarron N. Todd, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Frank Tomasini, Hawthorne, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Brian A. Tomassacci, Shickshinny, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Gregory S. Tripp, Aberdeen, Md., Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Olivia M. Troup, Howard, Bachelor of Science, Nursing
Phillip A. Troup, Williamsport, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Caroline A. Trow, Lewisburg, Associate of Applied Science, Nursing
Michael B. Trzesniowski, Bethlehem, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Jordan D. Tubach, Forksville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Edward L. Turner, Home, Associate of Applied Science, Welding Technology
Rebecca L. Tyler, Dorchester, Mass., Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration

Matthew J. Undercoffer, St. Marys, Certificate, Electrical Occupations, Distinction
Samantha L. Updegraff, Williamsport, Associate of Applied Science, Individual Studies, Honors
Adam Urbano, Hillsborough, N.J., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Matthew George Urena, Somers, Conn., Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology

Andrea L. Valentine, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Nursing
David J. VanDoren, Hopewell, N.J., Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Nicholas VanHoof, Moosic, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Lukas G. Van Zanten, Westport, Conn., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Stephanie M. Vegh, Danville, Certificate, Health Information Coding Specialist, Distinction
Thomas R. Vilello III, Lock Haven, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Grady R. Voigt, Claysville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis

Nicholas D. Wadding, Erie, Bachelor of Science, Construction Management
Brandon R. Wagner, Muncy, Bachelor of Science, Nursing
Briana J. Walker, Jersey Shore, Bachelor of Science, Nursing
Gregory T. Wall Jr., Mahwah, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Colby D. Walls, New Columbia, Bachelor of Science, Graphic Design
Alex Q. Walmer, McKean, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis, Honors
Evan M. Walter, Montoursville, Associate of Applied Science, Architectural Technology, Honors
John L. Walter, Doylestown, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Cum Laude
Luke R. Waltman, Milton, Associate of Applied Science, Forest Technology, High Honors
Meredith A. Walton, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Brian M. Warabak, Pittston Township, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
L D M. Ward, Jersey Shore, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration, Cum Laude
Benjamin R. Warfield, Hanover, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Benjamin P. Waring, Williamsport, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Melissa L. Warner, Stroudsburg, Associate of Applied Science, Architectural Technology, High Honors
James M. Washington, Abington, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Tina M. Watkins, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing, High Honors
John T. Weaver II, Williamsport, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Justin M. Weaver, Hanover, Bachelor of Science, Technology Management
Tyler J. Weaver, Catawissa, Associate of Applied Science, Surveying Technology
James M. Weber, La Plata, Md., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Amelia K. Wehr, Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design
Troy C. Weimer, Cleona, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology, Honors
Billie Jo L. Wells, DuBois, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Keith A. Wells, York Haven, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Justin T. Wenger, Dillsburg, Bachelor of Science, Construction Management
Wayne P. Wenrich Jr., Hegins, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Brett M. Wert, Hegins, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Carolyn M. Wertman, Montgomery, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Daniel L. Wescoat, Titusville, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Daniel L. Wescoat, Titusville, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Brendan J. West, Northumberland, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Benjamin C. Wetzel, Winfield, Associate of Applied Science, Architectural Technology, Honors
Doug R. Wetzel, Tremont, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Chad A. Wheeler, Jersey Shore, Certificate, Welding
Lauren K. White, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Morgan M. White, Athens, Associate of Applied Science, Individual Studies
Courtney Whitton, Tionesta, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, Honors
Jared A. Wiand, Woodbury, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Michael E. Wiertel, Red Lion, Associate of Applied Science, Electric Power Generation Technology
Gregory A. Wilcha, Browndale, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Kent A. Williams, Mountville, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Nicholas A. Williams, New Kensington, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Case W. Williamson, Middleburg, Associate of Applied Science, Graphic Communications Technology
Russell F. Williams, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Savannah D. Williams, Hughesville, Associate of Applied Science, Individual Studies, High Honors
Thomas N. Williams, South Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Thomas N. Williams, South Williamsport, Certificate, Health Information Coding Specialist
Ashley L. Williard, Montoursville, Associate of Applied Science, Business Management
Khyle W. Willis, Schuylkill Haven, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Matthew D. Wilmore, Perkasie, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Cory L. Wilner, Woodbine, Md., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Brandon L. Wilson, Manchester, Md., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Elliott H. Wilson, Gillett, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Emily L. Wilson, Lewistown, Associate of Applied Science, Nursing
Mark W. Wilson, Hughesville, Bachelor of Science, Graphic Design
Tyler J. Wilson, Cameron Mills, N.Y., Associate of Applied Science, Diesel Technology
David G. Winder, Muncy, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Matthew E. Winder, Montgomery, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Alex M. Winn, Oneonta, N.Y., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Caleb M. Wise, Manheim, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Brian S. Witner, Lock Haven, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Cody W. Wolfe, Tioga, Associate of Applied Science, Welding Technology
Jillian M. Woltz, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Jacob C. Woodell, Pitman, N.J., Certificate, Applied Technical Studies: Basic Construction Emphasis
Thomas J. Woodward, Blairsville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Jordan B. Wright, Monroeton, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology

Harsha Vardhan R. Yarram, Piscataway, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Tyler P. Yeater, Lewistown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Tyler P. Yeater, Lewistown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Terry L. Yocum III, Williamsport, Associate of Applied Science, Aviation Technology, High Honors
Grant T. Yoder, York Springs, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, High Honors
Kelsey N. Yost, Lewisburg, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Cody L. Young, Gettysburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Harrison G. Young, Lemoyne, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Jason M. Young, Lock Haven, Associate of Applied Science, Architectural Technology, Honors
Nathan S. Young, West Milton, Associate of Applied Science, Welding Technology
Raymond L. Young, Mill Hall, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration, Cum Laude
Ronald M. Young, Quakertown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology

Kyle W. Zebert, Reading, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Ashley A. Zellers, Lancaster, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Cum Laude
Shawn T. Zell, Lock Haven, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Chad J. Zepp, Hanover, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Scott B. Ziegler, York, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Dennis A. Zielinski, Berwick, Associate of Applied Science, Welding Technology
Ryan C. Zinck, Wellsboro, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Jordan A. Zoch, Sunbury, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Dustin E. Zook, Lancaster, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis

Pennsylvania College of Technology
One College Avenue
Williamsport, PA 17701

570-326-3761
800-367-9222

© 1995 Pennsylvania College of Technology. Penn College® and degrees that work® are registered in the U.S. Patent and Trademark Office.