Skip to main content

Year-End Rites Welcome New Honor Society Members

Three honor society chapters at Pennsylvania College of Technology held induction ceremonies this month.

Many of the morning's student VIPs joined their co-advisers for an outdoor memento of their achievement.
Many of the morning’s student VIPs joined their co-advisers for an outdoor memento of their achievement.

Phi Theta Kappa
Eighty-nine students were admitted into the college’s Beta Epsilon Upsilon Chapter of Phi Theta Kappa, an international honor society for students in two-year majors.

The guest speaker was Adam C. Gehrke, of Shermans Dale, an on-site power generation major and vice president of the Penn College PTK chapter. Co-advisers Joseph Loehr, associate professor of mass media communication/English-composition, and Kevin R. Derr, professor of legal assistant, presided over the induction in the Klump Academic Center. Also participating were college President Davie Jane Gilmour and Tom Gregory, associate vice president for instruction.

This year’s inductees:

Alexander S. Benscoter, Milton, engineering CAD technology; Kathleen M. Bertanzetti, Potts Grove, nursing; Warren K. Bitterman, Zieglerville, aviation technology; Nathan J. Boroch, Jersey Shore, building science and sustainable design; Steven D. Bower, Jersey Shore, diesel technology; Sarah A. Bryan, Bellefonte, baking and pastry arts; Ismeta Budic, Sunbury, nursing; Rossell Burgos, Hazleton, architectural technology; Michael J. Cardamone, Ambler, welding technology; William R. Cassady IV, Levittown, building automation technology; Laura E. Cholko, Port Carbon, landscape/horticulture technology: plant production emphasis.

President Davie Jane Gilmour, who attended the day's ceremonies for both two- and four-year honor societies, noted that the progression parallels the growth of the institution itself.
President Davie Jane Gilmour, who attended the day’s ceremonies for both two- and four-year honor societies, noted that the progression parallels the growth of the institution itself.

Laycee T. Clark, Tyrone, physical therapist assistant; Andrew Demchuk, Hawley, mechatronics engineering technology; Michael A. Ditty, Milton, exercise science; Giselle Estrada, New Oxford, pre-applied health studies: surgical technology; Natali J. Fargus, Lock Haven, accounting; Tanner J. Feaster, Watsontown, business management; Mackenzie J. Frederick, Muncy, pre-applied health studies: radiography; Ryan J. Gallagher, Reading, architectural technology; Amber Y. Garbrick, Lock Haven, emergency medical services; Jose A. Garcia, Shenandoah, electrical technology; Dylan P. Garr, Doylestown, automotive technology: Mopar CAP emphasis; Christopher P. Good, State College, brewing and fermentation science.

Shane E. Hacker, Tuscarora, heavy construction equipment technology: technician emphasis; Rachel L. Hafer, Boyertown, early childhood education; Lauren J. Hepner, Sunbury, pre-nursing; Terrance C. Hillman, Williamsport, building construction technology; William J. Hoffman, East Stroudsburg, diesel technology; Brent M. Hudicka, Doylestown, welding and fabrication engineering technology; Christian S. Hugar, Hughesville, diesel technology; Kayley E. Johnson, Bloomsburg, pre-occupational therapy; Jianna E. Jordan, Muncy Valley, forest technology; Noah R. Karge, Sunbury, electrical technology; Travis D. Keiser, Thomasville, automated manufacturing technology; Linea M. Kelley, Turtlepoint, baking and pastry arts.

Brandon J. Knauff, Ellicott City, Md., manufacturing engineering technology; Logan R. Koehler, Northampton, heavy construction equipment technology: technician emphasis; Peter M. Konnick Jr., Dallas, electromechanical maintenance technology; John M. Kwarta, Blue Bell, building automation technology: electronics technology-robotics and automation concentration; Scott T. Lamoreaux, Hershey, engineering CAD technology; Nathan J. Lavallee, Loganton, building automation technology: heating, ventilation and air conditioning technology concentration; Adriana S. Lee, Williamsport, landscape/horticulture technology: plant production emphasis; Samantha L. Leighow, Milton, nursing.

Chapter Vice President Adam C. Gehrke, inducted in 2016, offers remarks ...
Chapter Vice President Adam C. Gehrke, inducted in 2016, offers remarks …

Samantha K. Lelko, Perkiomenville, applied management; Austin S. Little, Spring Grove, automotive technology: Ford ASSET emphasis; Ashley M. Lyons, Muncy, health information technology; Hunter C. Madison, Tremont, pre-nursing; Zachery T. Mangan, Manheim, building science and sustainable design; Daniel S. McCloskey, Beech Creek, exercise science; Victoria J. McLamb, Wyalusing, culinary arts technology; Drew P. Miller, Williamsport, architectural technology; Nicholas A. Miller, Dushore, machine tool technology; Saphire T. Nesbeth, Scranton, surgical technology; Austin T. Nichol, Oxford, automotive technology; Georgia E. O’Conner, Sugar Run, occupational therapy assistant.

... and presents each of the attending inductees with a floral welcome to PTK.
… and presents each of the attending inductees with a floral welcome to PTK.

Connor V. Peechatka, Saylorsburg, aviation maintenance technology; Zachery T. Persun, Linden, surveying technology; Emma K. Pingel, Beach Lake, dental hygiene; Maria M. Polonia, Wellsboro, pre-occupational therapy; Alexis R. Price, Huntingdon, pre-nursing; Chad M. Quail, Lock Haven, health arts: practical nursing emphasis; Robert P. Reardon, Wellsboro, electrical technology; Donny J. Reisch, Lititz, architectural technology; Laura M. Rumble, Walnutport, physical therapist assistant; Patrick M. Ryan, Williamsport, automotive restoration technology.

Kristian M. Saunders, Gillett, baking and pastry arts; Samuel R. Schock, Enola, diesel technology; Jonathan M. Shaw, Altoona, mechatronics engineering technology; Aaron M. Shea, Huntingdon, electrical technology; Summer L. Showers, Aspers, culinary arts technology; Tessa S. Shutt, Tremont, nursing; Rachael M. Smith, Jersey Shore, individual studies; Nora E. Smith, Centre Hall, baking and pastry arts; Kendra M. Snyder, Montoursville, landscape/horticulture technology: landscape emphasis; Kaitlin A. Snyder, Hughesville, nursing; Anthony D. Stepp, Muncy, information technology: technical support technology emphasis; Brandon M. Storms, Marlton, N.J., automotive technology.

Kayla M. Vincent, Milton, pre-emergency medical services; Todd R. Walters, Wellsboro, building automation technology: electronics technology-robotics and automation concentration; Nathan J. Watson, Dillsburg, aviation technology; Tiffany L. Waughen, Montgomery, physical therapist assistant; Rebecca D. Weaver, Mohnton, nursing; Alexis R. White, Harrisburg, pre-nursing; Eric J. Witmer, Williamsport, forest technology; Zeph L. Woelfel, Kersey, heating, ventilation and air conditioning technology; Arthur M. Wright IV, Woodbridge, N.J., automotive restoration technology; Shanna N. Yost, Williamsport, pre-dental hygiene; Nicholas S. Zimmerman, Lewistown, emergency medical services.

Seven of the newest Alpha Chi members mark their induction with administrative mentors after the ceremony.
Seven of the newest Alpha Chi members mark their induction with administrative mentors after the ceremony.

Alpha Chi
Twenty-eight new members were accepted into the Pennsylvania Xi Chapter of Alpha Chi, which is open to all bachelor-degree majors and limited to the top 10 percent of junior and senior classes, during a ceremony in the Thompson Professional Development Center.

Faculty co-sponsors Dottie M. Mathers, associate professor of medical-surgical nursing, and Walter J. Shultz Jr., director, Office of Instruction Technology, presided. Additionally taking part were Gilmour, Gregory and chapter President Matthew J. Horner, an engineering design technology major from Marion.

Trevor M. Clouser recites the organization's oath prior to his official pinning.
Trevor M. Clouser recites the organization’s oath prior to his official pinning.

The newest inductees are:

Dylan A. Bianco, State College, engineering design technology; Brandon A. Biesecker, Waynesboro, engineering design technology; Kaley T. Bradshaw, Levittown, dental hygiene; Trevor M. Clouser, Millmont, manufacturing engineering technology; James T. Contreras, Overland Park, Kan., welding and fabrication engineering technology; Eliza B. Cook, Towanda, culinary arts and systems; Tina L. Courtney, Ridgeley, W. Va., dental hygiene; Joshua J. Cover, Selinsgrove, automotive technology management; Julia M. Ely, Jersey Shore, business administration: marketing concentration; Erica L. Gause, Bloomsburg, nursing; David H. Guarriello, Bethlehem, construction management.

Their candles carrying the light of knowledge, inductees return to their seats amid recognition from the audience.
Their candles carrying the light of knowledge, inductees return to their seats amid recognition from the audience.

Ian M. Hart, South Williamsport, information technology: network specialist concentration; Crystal L. Howard, Bluffton, S.C., applied health studies; Christopher Kopyscianski, Milton, business administration: management concentration; Taylor W. Lewis, Scranton, engineering design technology; Kristen N. Liebig, Williamsport, pre-physician assistant; Victoria L. Nau, Jersey Shore, health information management; Tam M. Nguyen, Lancaster, nursing; Renae M. O’Donnell, Flanders, N.J., dental hygiene; Anthony F. O’Koren, Williamsport, building automation technology: electronics technology-robotics and automation concentration.

An obliging college president assumes photo duty so no family member is left out of the picture.
An obliging college president assumes photo duty so no family member is left out of the picture.

Wayne T. Putnam, Cyclone, engineering design technology; Monica L. Rewkowski, North Wales, dental hygiene; Zachary A. Richard, Reading, building automation technology; Caitlin S. Sage, South Windsor, Conn., automotive technology management; Cody L. Snyder, Elizabethville, welding and fabrication engineering technology; Shawn S. Twigg, Williamsport, business administration: banking and finance concentration; Brandon M. Wolff, Effort, graphic design; Alex M. Zelger, Red Lion, welding and fabrication engineering technology.

Delta Mu Delta
Two students were added to the Lambda Nu chapter of the Delta Mu Delta International Honor Society, formed to recognize academic excellence in business administration majors.

Walton recounts the honorees' numerous campus contributions, all of which combine to "make Penn College a better place."
Walton recounts the honorees’ numerous campus contributions, all of which combine to “make Penn College a better place.”

Inducted during a ceremony in the PDC were Keegan D. Sonney, Erie, applied management, and Dianna R. Weaver, Morris, business administration: management concentration.

Principals in the Delta Mu Delta induction (from left) are Gregory, Weaver, Kopyscianski, Sonney, Walton and Nedegog.
Principals in the Delta Mu Delta induction (from left) are Gregory, Weaver, Kopyscianski, Sonney, Walton and Nedegog.

Among the participants were faculty adviser Joe Nededog, assistant professor of business administration/management/marketing; Brian D. Walton, assistant dean of business and hospitality; chapter President Christopher Kopyscianski; and Gregory.

Membership in Delta Mu Delta is available to candidates for a bachelor’s degree in an accredited business-related program who have completed at least half of the required coursework, who are carrying a cumulative GPA of 3.25 or better and who are in the top 20 percent of their college class in overall grade average.

Facilitating all three of the day’s events was Mary Ann Hollenbach, president’s office assistant.

 

Mining a well-received nugget of philosophy, Gregory invokes the wisdom of Master Yoda: "Do or do not, there is no try."
Mining a well-received nugget of philosophy, Gregory invokes the wisdom of Master Yoda: “Do or do not, there is no try.”