Skip to main content
Main Penn College Website

Wildcat Athletes Earn Academic All-Conference Honors


Eighty-seven Pennsylvania College of Technology athletes have earned Commonwealth Campus Athletic Conference Academic All-Conference honors. Athletes must carry at least a 3.0 grade-point average to qualify.

Fall semester sports athletes cited include:

Baseball Andrew Blauvelt (Horseheads, N.Y.), Matt Comp (Newport), Jason Fulmer (Wyalusing), Tim Holton (Avon Grove), Dave Miller (Pen Argyl), Perry Shuey (Williams Valley), John Vitovsky (Western Wayne), James Woodring (Waynesboro).

Men’s BasketballGus Bird (Canton), Greg Davis (Kutztown), Nate Yocum (State College).

Women’s Basketball Natali Plavi (Elderton), Katlyn Stupar (State College).

BowlingJanelle Badger (Lewisburg), Steven Frueh (Plum), Paul Kenney (Northeast Bradford), Tim McMahon (Williamsport), Jason Tolley (Twin Valley).

Cross Country Justin Alberts (Greenwood), David Davis (Kingston), Tyler Hoffman (Carlisle), Tom Lambert (Bangor), Mike Womelsdorf (Allentown-Dieruff), Tracey Seylar (Chambersburg), Rachel Sledzinski (Western Wayne).

Dance TeamStefanie Beskovoyne (Lake Ariel), Jillian Books (South Williamsport), Kristi Boyd (Breingsville), Patrice Campbell (Montoursville), Sarah Elliott (New Alexandria), Erin Fern (Middleburg), Angelina Housler (St. Marys), Sabrena O’Keefe (McClure), Ange Rymer (Jersey Shore), Sarah Shaffer (Shermans Dale), Nicole Siciliano (Cos Cob, Conn.), Marcie Truesdale (Hollidaysburg), Ashley Yaple (Stillwater).

Golf Scott Dawson (Danville), Chris Herb (Halifax), Shaun McQuay (Warrior Run).

Men’s Soccer Josh Liples (Lakeland), John Swope (East Pennsboro).

Women’s SoccerMarilyn Caldwell (Winston-Salem, N.C.), Lauren Covatta (Douglasville), Nicole Crouse (York), Danielle Hoffman (Williamsport), Sarah Shaffer (West Perry).

Team TennisAaron Capp (Red Lion), Teresa Burrill (Jersey Shore).

Women’s Volleyball Maria Bova (Bethlehem Catholic), Courtney Eisenhofer (Schuylkill Valley), Sara Gamble (Northern Potter), Elizabeth Mast (Twin Valley), Maria McNett (Canton), Plavi, Emily Weaver (Ephrata).

Spring semester sports athletes cited include:

ArcheryChris Adams (Pen Argyl), Ryan Benny (Burnham), Jon Kay (South Williamsport), Jason Kornbau (Red Lion), Jon Mattivi (Southern Columbia), Rob McIntosh (Lockport, N.Y.), Nate Potteiger (Middletown), Beth Robinson (Williamsport), Ryan Romberger (Upper Dauphin), Shawn Tappen (Wellsville), Michelle Wright (Kendall, N.Y.), Dustin Yocom (Morgantown).

Baseball Comp, Fulmer, Holton, Miller, Jon Ohler (Berlin-Brothers), Shuey, Doug Sponseller (Hanover), Clayton Stauffer (Boylestown), Ryan Stuart (Cameron County), Vitovsky, Justin Wanner (Conrad Weiser), Woodring.

Men’s Basketball Bird.

Women’s Basketball Plavi, Stupar.

Bowling Badger, Steve Eckman II (Williamsport), McMahon, Tolley.

Dance TeamBeskovoyne, Books, Boyd, Elliott, Fern, Housler, O’Keefe, Rymer, Shaffer, Siciliano, Yaple.

Softball Jenny Berry (Souderton), Bethany Hoffman (East Juniata), Danielle Hubler (West Branch), Krystal Sheredos (Bangor).

Team TennisDerek Paulhamus (South Williamsport), Sheredos.

Men’s Volleyball Dave Atkinson (State College), Jake Beautz (Forest City), Kyle Flook (Cedar Cliff), Phil Neiderer (New Oxford), Nick Ophof (Delaware Valley, N.J.), Bryan Schmehl (Exeter), Gregg Stoneham (Hunterdon, N.J.), Cody Umberger (Lower Dauphin).

Related Stories