Skip to main content
Main Penn College Website

Registrar Compiles Spring 2011 List of Penn College Grads


Spring 2011 dean’s list

The Spring 2011 list of Pennsylvania College of Technology graduates has been compiled by the Registrar’s Office:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [Y] [Z

Jaime R. Ackerman, Washington, N.J., Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration, Cum Laude
Jacob H. Adams, Blain, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Kyle J. Adams, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Logan S. Adams, Wyalusing, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Timothy R. Adams, New Cumberland, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis, Honors
Dustin Adkins, Middletown, Certificate, Aviation Maintenance Technician
Mitchell R. Aldinger, Hummelstown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Mitchell R. Aldinger, Hummelstown, Certificate, Construction Carpentry
Lisa G. Alexander, Watsontown, Associate of Applied Science, Accounting
Amanda A. Allanah, Pottsville, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist, Honors
Devin L. Aloia, Canonsburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Adam D. Ambrozewycz, Dunellen, N.J., Certificate, Residential Builder
Robert H. Amig, Mifflintown, Associate of Applied Science, Forest Technology
Caleb C. Anderson, Milan, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Kelly D. Anderson, Williamsport, Associate of Applied Science, Accounting
Nicholas A. Anderson, Warren, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
Nicholas A. Anderson, Warren, Certificate, Welding, Distinction
Anthony R. Andracchio, Winfield, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Morgan E. Andreas, Greentown, Associate of Applied Science, Graphic Communications Technology
Jennifer L. Andrews, Cleona, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Rachel S. Andrews, Hughesville, Associate of Applied Science, Nursing
Ashley D. Andrus, Canton, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Rebecca D. Anewalt, Schnecksville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Amanda K. Angstadt, Middleburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Highest Honors
Sandra M. Angstadt, Kutztown, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Brian J. Appelbaum, Huntingdon Valley, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Jared T. Arbogast, Liberty, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, High Honors
Lance E. Armstrong, Muncy, Associate of Applied Science, Forest Technology, High Honors
Kristian R. Arrington, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Matthew E. Arvin, Gettysburg, Bachelor of Science, Technology Management
Zachary W. Aukamp, Millville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Laura E. Ault, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Brandon T. Aungst, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Electric Power Generation Technology, Honors

Gayle M. Badger, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Crystal L. Baer, Muncy, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Andrew S. Bailey, Shamokin Dam, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
Jeremy V. Baird, Sayre, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Zachary E. Baker, Lowville, N.Y., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Jenna L. Baldwin, Montoursville, Associate of Arts, General Studies, Honors
Bert E. Balinski, Middleburg, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, Honors
Steve M. Bamburak, Yardley, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Ashia M. Banghart, Muncy, Bachelor of Science, Accounting, Magna Cum Laude
Drew T. Bankert, New Oxford, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Electronics and Computer Engineering Emphasis
Drew T. Bankert, New Oxford, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Amy J. Barendt, West Chester, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Nathan M. Barger, Linden, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
John R. Barlett III, Tyrone, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
John R. Barlett III, Tyrone, Certificate, Applied Technical Studies: Welding Emphasis
Elaina M. Barnes, Canton, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Glenn M. Barnosky, Mount Clare, W.Va., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Donald K. Bathurst III, Pleasant Gap, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
James J. Bauman Jr., Sunbury, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication, Honors
Timothy J. Baumer, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Jacob R. Bausinger, Allenwood, Associate of Applied Science, Forest Technology, Honors
Brandon Dale Baylor, Danville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Stephen R. Beach, Roaring Spring, Associate of Applied Science, Forest Technology
Caleb R. Bechdel, Bellefonte, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
James R. Belcher, Wyalusing, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Dean T. Bell, Schwenksville, Bachelor of Science, Construction Management
Jonathan M. Belleman, Lebanon, Bachelor of Science, Construction Management
Cale T. Benard, Christiana, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Cale T. Benard, Christiana, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, Honors
Edward C. Bender, Souderton, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Edward C. Bender, Souderton, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology
Edward C. Bender, Souderton, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Edward C. Bender, Souderton, Certificate, Machinist General
Matthew D. Benner, McAlisterville, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Douglas E. Bennett, Blanchard, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Timothy J. Bennicoff, New Tripoli, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Adam M. Berasi, Force, Associate of Applied Science, Electric Power Generation Technology, High Honors
Christopher D. Berilla, Newville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Daniel L. Best, Jefferson, Md., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Timothy J. Betts, Linden, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
William R. Bielsky, Hackettstown, N.J., Associate of Applied Science, Diesel Technology
Garrett C. Bingaman, Millmont, Bachelor of Science, Graphic Design
Jason Michael Bishop, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Jason R. Bishop, Wassaic, N.Y., Associate of Applied Science, Electric Power Generation Technology, High Honors
Hope E. Bitner, Howard, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Kendra J. Blair, Trout Run, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, Honors
Matthew R. Blair, Houston, Texas, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Donald C. Blazer II, Canton, Associate of Applied Science, Human Services, High Honors
Charissa M. Blouch, Myerstown, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Robert J. Boal, Williamsport, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Eric I. Bocich, Emmaus, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Andrew W. Boehm, Jenkintown, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Alec R. Bohnenblust, Reading, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Benjamin Bollinger, York, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Patricia L. Bond, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Maria Bova, Bethlehem, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Jennifer A. Bower, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Karen Beth Bowman, Williamsport, Associate of Applied Science, Individual Studies
Michael L. Bowmaster, Castanea, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Ethan L. Boyd, Roaring Spring, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Kyle C. Boyer, Tower City, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Susan G. Boyer, Milton, Associate of Applied Science, Nursing, High Honors
Nolan P. Boyles, Williamsport, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Ashleigh C. Bradley, Athens, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Stephen R. Bradley, Coal Township, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Brett K. Braker, Northampton, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Cum Laude
Christian M. Brennan, South Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Clayton J. Bretz, New Bloomfield, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Magna Cum Laude
Michael R. Briggs, Long Valley, N.J., Bachelor of Science, Construction Management
Chad R. Brommer, Pine Grove, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis, Honors
Chad R. Brommer, Pine Grove, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude
Zachary R. Brook, Leola, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Zachary R. Brook, Leola, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Derek E. Brown, Athens, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Kyle B. Brown, Loysburg, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis, Honors
Tyler W. Brownlow, Pittston, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Jenise A. Brunette, South Williamsport, Associate of Arts, General Studies
Erika K. Brunner, Bellefonte, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration
Neil B. Bryner, Charleroi, Bachelor of Science, Construction Management
Joseph D. Bubenheim, McKees Rocks, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Thomas P. Buchheit, Cogan Station, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Tanya J. Budman, Muncy, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Tanya J. Budman, Muncy, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Brent M. Bull, Hampstead, Md., Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Merle E. Burkhart Jr., Lancaster, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Shane R. Burridge, Ephrata, Bachelor of Science, Accounting, Cum Laude
David S. Butterworth, Williamsport, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology

Julie Cain, Bellefonte, Bachelor of Science, Nursing
Arthur H. Cairns, Dushore, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Anthony J. Calabro, Langhorne, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Tyler S. Caldwell, Manchester, Certificate, Welding, Distinction
William C. Cameron, Chalfont, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Jeremy W. Campbell, Catawissa, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Joseph A. Canazzi, Ardmore, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Christopher M. Candelore, Norristown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Matthew J. Cara, Conyngham, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology, Magna Cum Laude
Sarah R. Cardamone, Port Matilda, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
John C. Carlson, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Business Management
Katie Carpenter, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Sara K. Carpenter, State College, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
James E. Carr III, Towanda, Certificate, Residential Builder
Charles V. Casper III, Renovo, Associate of Applied Science, Forest Technology
Peter J. Cassarly, Altoona, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Cum Laude
Brennan J. Castello, Mifflinburg, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Alyssa B. Cellini, Montoursville, Associate of Applied Science, Accounting
Joseph P. Chadowski, Fairfax, Va., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Caleb R. Chamberlin, Spring Mills, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Allison M. Chappell, New Columbia, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Monica F. Charles, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services
Chad M. Chervinsky, Williamsport, Bachelor of Science, Accounting, Magna Cum Laude
Cody E. Church, Berwick, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Michael G. Ciaccia, Bensalem, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Emily N. Cimini, South Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Mary L. Ciraula, Harrisburg, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Cum Laude
Trisha M. Clabaugh, South Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Benjamin H. Clark, Chadds Ford, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Summa Cum Laude
Samuel E. Cleaver, East Berlin, Associate of Applied Science, Welding Technology
Samuel E. Cleaver, East Berlin, Certificate, Welding
Brandon J. Close, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
James F. Coffey, West Friendship, Md., Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Nicholas J. Colaric, Eighty Four, Bachelor of Science, Construction Management
Michael A. Colino, Philadelphia, Bachelor of Science, HVAC Technology
Steven M. Collins, Lewisburg, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Administration Emphasis
Derek P. Conn, Garrett, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Christopher J. Contaras, Milford, Conn., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Ryan C. Cook, Sellersville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Timothy W. Cook, Chambersburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Ian D. Copenhaver, McClure, Associate of Applied Science, Forest Technology, Honors
Kelsey A. Coppersmith, Kane, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis
Kelsey A. Coppersmith, Kane, Certificate, Health Information Coding Specialist
Kaitlyn C. Costello, Philadelphia, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Magna Cum Laude
Shane W. Courtney, Airville, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Matthew C. Cox, Selinsgrove, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Walter E. Cox, Williamsport, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Richard L. Cramer, Manheim, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, Honors
John A. Crane, Yardley, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
John A. Crane, Yardley, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Jason M. Crawford, Hanover, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Summa Cum Laude
Crystal R. Criswell, Turbotville, Associate of Applied Science, Nursing
Amber J. Croak, Lock Haven, Associate of Applied Science, Nursing
Jonathon M. Curlis, Sussex, N.J., Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Brendan I. Curry, Upper Falls, Md., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Eric B. Curry, Fallentimber, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Marc A. Cutaiar, Elizabethtown, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude

Kimberly L. Daley, Springfield Center, N.Y., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Joshua P. Dalton, Meadville, Associate of Applied Science, Surveying Technology
James W. Daniels, Williamsport, Associate of Applied Science, Forest Technology, High Honors
David Raymond Danko, Harrisburg, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Brinton P. Davis, Pittsburgh, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Brittany E. Davis, New Kensington, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Cynthia A. Davis, South Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Lillian G. Davis, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Mathew O. DeAngelis, Center Valley, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Nicholas E. DeArmitt, Julian, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
James D. Dearth, Westport, Conn., Associate of Applied Science, Welding Technology
Travis M. Deaver, Cogan Station, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Brandon L. DeHaas, Millheim, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Sasha N. Deimler, Middletown, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Zachary A. Deitrick, Milton, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
Nathan J. DeLaney, Williamsport, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Sarah J. Demchak, Philipsburg, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Christopher A. Denmon, Mehoopany, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Joshua M. Dentel, Pittsburgh, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Honors
Joshua M. Dentel, Pittsburgh, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Honors
Joshua M. Dentel, Pittsburgh, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology, Honors
Joshua M. Dentel, Pittsburgh, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Joshua M. Dentel, Pittsburgh, Certificate, Machinist General, Distinction
Jessica M. DeParasis, Linden, Bachelor of Science, Nursing
Lindsay R. Derrick, Williamsport, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis
Gregory A. DeShong, Cochranville, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Carly S. Determan, East Stroudsburg, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Jeremy E. Dettinger, Spring Grove, Certificate, Aviation Maintenance Technician
Eamonn M. DeVaney, New Hope, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Brennan W. DeVoe, Fawn Grove, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Douglas N. DeWalt, Mainesburg, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
David M. Diaz, East Brunswick, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Amy S. Dibble, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration, Summa Cum Laude
Linda J. Dibble, Roaring Branch, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Linda J. Dibble, Roaring Branch, Certificate, Health Information Coding Specialist
Jennifer L. Dickey, Williamsport, Certificate, Health Information Coding Specialist, Distinction
Evan R. Diehl, State College, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Jeffrey A. Dincher, Williamsport, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Ross N. Discenza, Windsor, Conn., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Joseph R. Doldoorian, Brimfield, Mass., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Lewis H. Dooley, Delta, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Kevin D. Dorward, Muncy, Bachelor of Science, Technology Management
Tuan A. Do, Scranton, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology, Cum Laude
Stephanie M. Dougherty, Montoursville, Associate of Applied Science, Individual Studies
Tessa M. Dreibelbis, Centre Hall, Bachelor of Science, Nursing
Brent M. Dressler, Mifflintown, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Stephen G. Dumbeck, Erie, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Electronics and Computer Engineering Emphasis
Stephen G. Dumbeck, Erie, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Stephen G. Dumbeck, Erie, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Patrick S. Dunkle, Bedford, N.H., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Megan J. Dutrow, Bellefonte, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Surgical Technology Concentration

Amber L. Eck, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Surgical Technology Concentration
Ethan B. Eckard, West Grove, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Stacy L. Eckert, Laureldale, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Corey M. Eckhart, Palmerton, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Alexandra L. Eckholm, Mill Hall, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Tyler J. Eck, South Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
John T. Edinger II, New Columbia, Bachelor of Science, Accounting, Summa Cum Laude
Melissa S. Edmonds, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services
Amanda L. Eisner, Harrisburg, Bachelor of Science, Graphic Design
Janet Y. Eiswerth, Allenwood, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Amy N. Elicker, East Berlin, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Scott M. Elicker, East Berlin, Associate of Applied Science, Individual Studies
Scott M. Elicker, East Berlin, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Seth A. Elliott, Mifflinburg, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Justin M. Enck, Elizabethtown, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Jennifer L. Engle, Northumberland, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Zachary K. Engle, Hanover, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Michael A. English, Milton, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Magna Cum Laude
Andrew D. Epley, Littlestown, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Jeffrey L. Eshenour, Elliottsburg, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Summa Cum Laude

Tia M. Faivre, Liberty, Associate of Applied Science, Human Services
Meredith S. Farr, Canton, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Adam S. Feather, Bally, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Michael A. Feathers, Clearville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Gabriele Felici, Oakland, N.J., Bachelor of Science, Construction Management
Michael D. Ferraiolo, Catawissa, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Joseph W. Ferraro, Salisbury, Md., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Matthew D. Fessler, Womelsdorf, Associate of Applied Science, Welding Technology
Amanda K. Fetter, Stevens, Associate of Applied Science, Forest Technology
Carol A. Fetzer, West Milton, Associate of Applied Science, Individual Studies
Jordan M. Fillman, Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Benjamin G. Fink, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Benjamin G. Fink, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Mitchell W. Fink, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration
Andrew J. Fisher, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Granville W. Fitz, Upper Black Eddy, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Tyler J. Fleishauer, Elysburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Kyle M. Flohs, Bayville, N.J., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
David A. Florist, Horsham, Bachelor of Science, Technology Management
Sarina M. Fluck, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Zachary M. Foor, Bedford, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Zachary M. Foor, Bedford, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Robert J. Forbes, Warren, Associate of Applied Science, Welding Technology
Sean P. Ford, Duncansville, Bachelor of Science, Technology Management
Nicholas R. Forrester, Marlton, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Cum Laude
Ryan E. Forry, Hummelstown, Bachelor of Science, HVAC Technology
Sarah E. Foster, Selinsgrove, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Surgical Technology Concentration
Nicholas L. Fragello, Donora, Bachelor of Science, Construction Management
Maxwell L. Frankel, Montoursville, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Gregory J. Franko, Falls, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Michael R. Freeland, Cherry Valley, N.Y., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
David M. Freezer, Montoursville, Bachelor of Science, Accounting
Laura A. Frey, Watsontown, Bachelor of Science, Applied Human Services
Patrick M. Fromm, Mechanicsburg, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Jeremy M. Fry, Williamsport, Certificate, Residential Builder
Stephen V. Fry, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Timothy E. Funk, Paradise, Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude

Benjamin J. Gallagher, Le Raysville, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Gregory Garcia, Norristown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Dustin W. Gardner, Muncy, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Michael J. Gasparovic, Nazareth, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Jessica Marie Gautieri, Williamsport, Associate of Applied Science, Individual Studies
Diana L. Geedey, Mifflintown, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Nathan J. Gennaria, Danville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Highest Honors
Jennifer A. George, Montoursville, Bachelor of Science, Technology Management
Matthew P. Gephart, South Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Jonathan Gialouris, Stroudsburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Antoinette M. Giannattasio, Portville, N.Y., Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
Nicholas M. Gibbons, Westminster, Md., Bachelor of Science, Construction Management
Bryan M. Gingrich, Palmyra, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
James J. Girafalco Jr., Downingtown, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Brendan S. Giszack, Vernon, N.J., Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Timothy P. Gladfelter, Spring Grove, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Ryan M. Glasgow, Aaronsburg, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Abby E. Gliem, Biglerville, Associate of Applied Science, Graphic Communications Technology
Nathan Brady Glover, St. Thomas, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology
Patrick M. Godfrey, South Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Daniel O. Gomes, Bethlehem, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Jordan H. Good, Tyrone, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Michelle C. Goodling, Renovo, Associate of Applied Science, Forest Technology
John M. Goodrich, Spring City, Associate of Applied Science, Welding Technology
Victoria R. Good, Jersey Shore, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Magna Cum Laude
Brandon J. Gordner, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Megan L. Gordon, Manheim, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Natasha C. Gorham, Mill Hall, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication, High Honors
Anthony J. Gorton, DuBoistown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Mary E. Goshorn, Mifflintown, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Stacey L. Grant, Easton, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
Lisa Greenberg, New City, N.Y., Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Joshua D. Greenplate, Red Lion, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Joel E. Gregory, Trout Run, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology, High Honors
Zachary A. Groff, Coatesville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Courtney G. Grogaard, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Wayne S. Grove, South Williamsport, Certificate, Electrical Occupations, Distinction
Anthony R. Grubbs, Irwin, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology – Masonry Concentration
Colin R. Grube, Trucksville, Associate of Applied Science, Forest Technology
John E. Gudonis, Danville, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology

Rasha M. Haddad, Whitehall, Bachelor of Science, Applied Health Studies
William R. Hafft, Glenside, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, Honors
Michael P. Hage, Pine Plains, N.Y., Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology, Cum Laude
Allison L. Hain, Lewistown, Bachelor of Science, Nursing
Timothy D. Haldeman, Columbia, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Michael A. Haley, Kennett Square, Associate of Applied Science, Automotive Service Sales and Marketing
Keith W. Hamm, Williamsport, Certificate, Plumbing
Shaun W. Handwerk, Emmaus, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
James K. Hanjaras, Montrose, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Lee P. Hanna, Muncy Valley, Certificate, Aviation Maintenance Technician
Jeremy P. Hansen, Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Benjamin J. Harasymczuk, Brackney, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Trent M. Harlacker, Dover, Bachelor of Science, Environmental Technology Management, Cum Laude
Christopher J. Harris, Bloomsburg, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Lauren K. Harris, Mont Alto, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Tyler J. Harry, Carlisle, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Jennifer M. Hartley, Selinsgrove, Bachelor of Science, Accounting
Adam M. Hartquist, Jamison, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Nathaniel L. Hasara, Pottsville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Sarah E. Hauck, Danville, Bachelor of Science, Applied Human Services
Skye L. Haupt, Selinsgrove, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Lisa M. Hauser, Linden, Associate of Applied Science, Nursing
Jeremy J. Hawn, Wellsboro, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology, Magna Cum Laude
Megan E. Hawn, Hanover, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Christopher Leonard Hayes, Clemmons, N.C., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Richard W. Heatley Jr., Liberty, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Christopher Jay Heffner, Williamsport, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Janice L. Heimbach, Milton, Associate of Applied Science, Nursing
Ryan C. Heimbach, Granville Summit, Associate of Applied Science, Surveying Technology, High Honors
Ryan C. Heimbach, Granville Summit, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Magna Cum Laude
Kattie I. Heisey, Richfield, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Christopher R. Heller, Allison Park, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Joshua S. Helm, Biglerville, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Joshua D. Hendershot, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Wade L. Hendrickson, Danville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Sarah R. Hepler, Pitman, Associate of Applied Science, Health Information Technology, High Honors
Ryan P. Herring, Hegins, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Kyle P. Hess, Schellsburg, Bachelor of Science, Construction Management
Ashley M. Hetrick, Williamsport, Associate of Arts, General Studies
Derek L. Hetrick, Huntingdon, Associate of Applied Science, Forest Technology
Brandt D. Hey, Chambersburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Highest Honors
Brent K. Hey, Chambersburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Highest Honors
Ian J. Hilner, Milton, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology, High Honors
Bradley R. Himelfarb, McLean, Va., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Shannon L. Hine, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, High Honors
Jason M. Hirtzel, Colden, N.Y., Associate of Applied Science, Electric Power Generation Technology, High Honors
Andrew S. Hoffman, Port Murray, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Seth T. Hoffman, Gardners, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Charles F. Hogan, Roslyn, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Christopher L. Holland, Pine Grove, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Gregory S. Holland, Milroy, Bachelor of Science, Construction Management
Tiffany M. Hollenthoner, St. Marys, Associate of Applied Science, Nursing
Megan E. Holt, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, High Honors
Dawn M. Holtsmaster, Moscow, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Cassie I. Homan, Spring Mills, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Evan R. Homrighausen, Ewing, N.J., Associate of Applied Science, Architectural Technology
Jered Benjamin Hook, Cochranville, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Andrew R. Hoover, West Lawn, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Scott S. Hoover, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, High Honors
Travis S. Hoover, Martinsburg, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Tyler A. Hoover, Houtzdale, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Mark A. Hosie, Stroudsburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Shakemia N. Hoskins, Secane, Bachelor of Science, Residential Construction Technology Management
Chad D. Hostrander, Linden, Certificate, Electrical Occupations
Paul G. Houcke, Newtown, Bachelor of Science, Business Administration: Small Business and Entrepreneurship Concentration
David C. Houseman, State College, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Carson G. Houser, Penn Run, Associate of Applied Science, Surveying Technology
James J. Howenstein, Harleysville, Certificate, Plumbing
Bradley C. Howes, Trout Run, Certificate, Electrical Occupations, Distinction
Jessica L. Hoyt, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Nathan E. Hubbert, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Katherine L. Huddleson, Sheffield, Associate of Applied Science, Forest Technology
Kelly A. Hudick, Morris, Associate of Applied Science, Nursing
Jeren V. Hughes, Pipersville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Ryan A. Hushon, Delta, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Matthew S. Hyde, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing, Honors

Thomas E. Jacob III, Orefield, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Ashley M. Janoka, Pottsville, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Harry A. Jarrell, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Olivia G. Jekielek, Punxsutawney, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Zachary K. Jespersen, Drums, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Kyle B. Jessick, Shamokin Dam, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Tomasz Jezowski, Morrisville, Bachelor of Science, Construction Management
Benjamin J. Johnson, Columbia Cross Roads, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Heath A. Johnson, Riverside, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Kevin M. Johnson, Milton, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Tyson R. Johnson, Clearfield, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Michael A. Johnston, Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Gage A. Jones, Williamsport, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Eric T. Jordan, Hollsopple, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Trey B. Judy, Centre Hall, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
Kelly A. Junga, Lititz, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Kelly A. Junga, Lititz, Certificate, Health Information Coding Specialist

Kenneth J. Kane, Kane, Associate of Applied Science, Forest Technology
Candace B. Kanzler, Jersey Shore, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Joshua J. Karney, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Forest Technology
Stephania M. Karoullas, Landisville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Sheila M. Katzaman, Annville, Bachelor of Science, Graphic Design
Phillip A. Kaylor, Lebanon, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Summa Cum Laude
John C. Keenan, Glenmoore, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Kayla M. Keever, Mechanicsburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Kayla M. Keever, Mechanicsburg, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Rodney E. Keister, Middleburg, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Benjamin S. Keleher, Columbia Cross Roads, Associate of Applied Science, Welding Technology
Melissa S. Keller, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Robert D. Kemrer, Milton, Bachelor of Science, Technology Management
Deborah A. Kendrick, Mansfield, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Deborah A. Kendrick, Mansfield, Certificate, Health Information Coding Specialist
Jonathan G. Kennedy, Saylorsburg, Certificate, Electrical Occupations
Matthew D. Kersey, Sunbury, Associate of Applied Science, Nursing
Keith A. Kessler Jr., Middleburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, High Honors
Kyle S. Kessler, Middleburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Katie L. Kibbe, Mills, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Taylor M. Kijak, Allentown, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Magna Cum Laude
Shannon L. Killian, Williamsport, Bachelor of Science, Accounting
Amanda R. Kimble, Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design
Andrew S. King, Reedsville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, High Honors
Mindy M. King, Williamsport, Certificate, Health Information Coding Specialist
Dalton J. Kinley, Williamsport, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Dalton J. Kinley, Williamsport, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology
Dalton J. Kinley, Williamsport, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Dalton C. Kirkman, Doylestown, Certificate, Residential Builder
Adam B. Kleckner, Lederach, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Richard W. Kline, Pine Grove, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Damian W. Knepper, Tamaqua, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Craig M. Knight, Muncy, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Ryan T. Koenigsknecht, River Edge, N.J., Associate of Applied Science, Diesel Technology
Christopher E. Kohler, South Williamsport, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Keith R. Kohn, Burke, Va., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Lance M. Kolesar, Hawk Run, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Gerilyn D. Koontz, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Andrew T. Koskie, Williamsport, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
Brock J. Kossman, Norwich, N.Y., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Kellen E. Krape, Jersey Shore, Bachelor of Science, Environmental Technology Management
Ryan M. Krum, Catawissa, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
John D. Kubalak, Spring Mills, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Logan M. Kucerak, Jefferson, Iowa, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Randy A. Kuhar, Glen Gardner, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Magna Cum Laude
Jonathan D. Kuntz, Newville, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Joshua N. Kurtz, Shamokin Dam, Associate of Applied Science, Forest Technology

Erin M. LaCerra, Linden, Bachelor of Science, Applied Human Services, Cum Laude
Valerie A. LaCerra, Linden, Bachelor of Science, Applied Human Services, Cum Laude
Austin D. Lambert, Chambersburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Brittany L. Lambert, Hughesville, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Dustin F. Lamonica, Tresckow, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
John R. Lamonski, Mansfield, Associate of Applied Science, Business Management
Ian S. Lane, Alexandria, Bachelor of Science, Graphic Design, Cum Laude
Jeremy J. Lane, Camp Hill, Bachelor of Science, Construction Management
Aaron J. Lapinski, Bloomsburg, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Joshua A. Latterner, Cresson, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, Honors
Joshua A. Latterner, Cresson, Associate of Applied Science, Surveying Technology, Honors
Justin D. Laviola, Sparta, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Rebecca L. Lawell, Schuylkill Haven, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Nicholas A. Leese, Needmore, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Sara J. Lefever, Lancaster, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, High Honors
Kevin M. Legnini, Downingtown, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Cody D. Lehman, Pine Grove, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
James P. Lehner, Philadelphia, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Justin R. Lengel, Cumbola, Bachelor of Science, Graphic Design
Derek S. Leonard, Boalsburg, Bachelor of Science, Construction Management
Philip T. Le, Harrisburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Andrew J. Levering, Williamsport, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Ryan J. Levesque, Unionville, Bachelor of Science, Business Administration: Small Business and Entrepreneurship Concentration
Jesse E. Lewis, Williamsport, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Katina K. Lewis, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology, Honors
Katina K. Lewis, Williamsport, Certificate, Health Information Coding Specialist, Distinction
Brittany T. Liberatore, Folsom, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Travis M. Liebig, Lancaster, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Jessica K. Lilley, Lewisburg, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Joshua T. Lilley, Williamsport, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Brent W. Linde, New Holland, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Felicia T. Lipinski, Muncy, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Ryan N. Little, State College, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Cum Laude
Yajaira A. Lockhart, Bethlehem, Bachelor of Science, Graphic Design
Joseph W. Logsdon, Berlin, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Honors
Joseph W. Logsdon, Berlin, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Honors
Joseph W. Logsdon, Berlin, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Joseph W. Logsdon, Berlin, Certificate, Applied Technical Studies: Machining Emphasis, Distinction
Joseph W. Logsdon, Berlin, Certificate, Machinist General, Distinction
Erin M. Long, Berwick, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Heidi B. Long, Lewistown, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Terry R. Loudenslager Jr., Liberty, Certificate, Welding
James P. Lougee, Williamsport, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Joshua B. Loveless, Gettysburg, Certificate, Aviation Maintenance Technician
Timothy A. Loxley II, Cresson, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Corey M. Lutz, Frederick, Md., Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration

Kelsey L. Mack, Birdsboro, Associate of Applied Science, Nursing
Gavin T. MacTarnaghan, Hughesville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Valerie L. Magnotta, Lawrenceville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Ryan C. Magura, Randolph, N.J., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Honors
Jeffrey R. Maher, Hanover, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Andrew Major, Cogan Station, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Magna Cum Laude
Tanya L. Malec, Perkiomenville, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Summa Cum Laude
Rory M. Malone, Schuylkill Haven, Associate of Applied Science, Forest Technology
Ryan E. Malone, Schuylkill Haven, Associate of Applied Science, Forest Technology
Shawn Mandel, Baltimore, Md., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Anthony R. Manjone, Northampton, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Anthony R. Manjone, Northampton, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Anthony R. Manjone, Northampton, Certificate, Machinist General
Danielle M. Mann, Linden, Associate of Applied Science, Nursing
Justin T. Mann, North Haven, Conn., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis, Honors
Jonelle L. Manogue, Allenwood, Associate of Applied Science, Nursing
Zachary K. Mansfield, New Milford, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Cameron A. Marburger, Carnegie, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Cum Laude
Andrew J. Marcelliano, Morristown, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Alonso L. Marchinski, Mohnton, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Raymond A. Marcon, State College, Bachelor of Science, Construction Management
Robert A. Markardt, Hawley, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Brandon A. Markle, Hanover, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Brandon A. Markle, Hanover, Certificate, Plumbing
Joshua R. Marnhout, Clinton, Bachelor of Science, Construction Management
Robert E. Martin Jr., Liverpool, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Highest Honors
Martin Martinez Jr., Florida, N.Y., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Melissa A. Maruszak, Highland Lakes, N.J., Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Kenneth P. Marvel, Manheim, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Brandon L. Mase, Liberty, Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Summa Cum Laude
Colin D. Mason, Fredericksburg, Va., Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Caroline Q. Matter, Boiling Springs, Associate of Applied Science, Nursing
Nathaniel B. Matter, Turbotville, Certificate, Masonry
Alexander B. Matteson, Far Hills, N.J., Associate of Applied Science, Welding Technology
Andrew L. Mattocks, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Emergency Medical Services Concentration
David P. Matz, Schuylkill Haven, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
David P. Matz, Schuylkill Haven, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Justin R. Matz, Pottsville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Robert E. Maurer III, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration, Magna Cum Laude
Kelly L. Maurer, Lock Haven, Bachelor of Science, Graphic Design
Dalton M. Maynard, Towanda, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Jonathan G. McAvoy, Brick, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Jordan G. McBeth, Biglerville, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Paula J. McCabe, Trout Run, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis
James A. McCarthy, Huntingdon, Associate of Arts, General Studies
Shawn T. McCauley, New Bethlehem, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Courtney M. McChesney, Lemont, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
John P. McCormack, Maynard, Mass., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Trevor D. McCormack, Loganton, Bachelor of Science, Business Administration: Small Business and Entrepreneurship Concentration
William P. McCormick Jr., Mansfield, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, Honors
Patrick J. McCormick, Howell, N.J., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Brooke N. McCoy, New Paris, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Ashley McFaul, Williamsport, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Patrick J. McKee, Lewistown, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Patrick J. McKee, Lewistown, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Kevin S. McKeever, Allentown, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Christopher J. McKelvey, Marmora, N.J., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Christina McWilliams, Dushore, Associate of Applied Science, Nursing
Frank W. Meise Jr., Orrstown, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude
Beth A. Meisenhelder, Tolland, Conn., Bachelor of Science, Graphic Design
Chelsea L. Meixel, Liberty, Associate of Applied Science, Nursing
Katie R. Mengle, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Matthew W. Messina, Hillsborough, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Matthew W. Messina, Hillsborough, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Kevin C. Metzger, East Stroudsburg, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude
Christine M. Michael, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
Lee D. Michels, Mason Neck, Va., Bachelor of Science, Construction Management, Cum Laude
Adam C. Middlecamp, Athens, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Maria J. Mielnik, Hollidaysburg, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Michelle D. Mierwald, State College, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology, Honors
Justin J. Miller, Conshohocken, Associate of Applied Science, Welding Technology
Karen J. Miller, Linden, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Kory C. Miller, Lebanon, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Robert A. Miller, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Summa Cum Laude
Thomas D. Miller, Wellsboro, Bachelor of Science, Technology Management
Zane W. Miller, Hamburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Michael R. Milliken, Yeagertown, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Dillon W. Minnier, Canton, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Gregory A. Misiura, Hop Bottom, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Sarah B. Moist, McClure, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies, Magna Cum Laude
Christopher David Moller, Ellicott City, Md., Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Daniel A. Montville, Hughesville, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Wesley J. Moomaw, Newville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Jean E. Moon, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Mark A. Moon, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Erika N. Moore, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Kevin A. Moorehead, Collegeville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Natalie K. Moore, Allenwood, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Occupational Therapy Assistant Concentration
Paul J. Moranz, Toms River, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Jason Morelli, Lynbrook, N.Y., Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Vanessa M. Morgan, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services, Honors
Cody L. Morningstar, Saxton, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Magna Cum Laude
William John Moscola, Holland, Associate of Applied Science, HVAC/Plumbing
Trisha M. Moser, Watsontown, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
John D. Motto, McAdoo, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Justin J. Moyer, Nescopeck, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Justin J. Moyer, Nescopeck, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Michael P. Moyer, Palmyra, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Brandon H. Mull, Clinton, Ohio, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Patrick M. Mulroe, West Caldwell, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Lucas R. Mummert, Harrisburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Tristan J. Mummert, Windsor, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Tyler A. Muntz, Hanover, Associate of Applied Science, Architectural Technology, Honors
Tyler A. Muntz, Hanover, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
James Paul Murphy, Bellefonte, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Muriah L. Musser, Nescopeck, Associate of Applied Science, Welding Technology
Cole S. Myers, Williamsport, Bachelor of Science, Construction Management, Cum Laude
Daniel P. Myers, York, Associate of Applied Science, Automotive Technology

Jerome S. Nashadka, St. Marys, Associate of Applied Science, Electric Power Generation Technology, Honors
Laurie A. Nau, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Forest Technology, Highest Honors
Paula Neal, Canton, Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude
Travis M. Neal, Canton, Associate of Applied Science, Forest Technology
Eric T. Neff, New Holland, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Patricia A. Neff, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Kyle M. Nettles, Schuylkill Haven, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Cecily J. Newhart, Mildred, Associate of Applied Science, Business Management
Kimberly A. Nice, East Amherst, N.Y., Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Chad W. Nickerson, Liberty, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Highest Honors
Jennifer A. Nogle, Millmont, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis
Jennifer A. Nogle, Millmont, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Specialized Office Information Emphasis
Matthew H. Nolan, Williamsport, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Highest Honors
Mark D. Nornhold, Enola, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Joel Nott, Bloomsburg, Bachelor of Science, Business Administration: Management Information Systems Concentration
Justin T. Nupp, South Williamsport, Certificate, Welding, Distinction

Brandon L. O’Neill, Cogan Station, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Tyler O’Neil, Orangeville, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Brian A. Oakley, Liberty, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Erin H. Oberlin, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Adetoye A. Ogundoyin, Newark, Del., Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Anthony A. Oleksza, Montrose, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
William J. Olson, Palisades Park, N.J., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Andrew S. Orr, Flemington, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, High Honors
Chelsea Rae M. Osborne, Mifflintown, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Chelsea Rae M. Osborne, Mifflintown, Certificate, Health Information Coding Specialist
Heather L. Osborn, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Jason P. Ostroskie, Bellefonte, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Cody K. Owlett, Middlebury Center, Associate of Applied Science, Forest Technology
Timothy J. Ozimok, Etters, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology

Angel L. Padillo III, Allentown, Bachelor of Science, Technology Management
Jared A. Palko, Waymart, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Timothy A. Pappert, Allison Park, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Justin D. Parish, Fleetwood, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Ethan G. Park, Mapleton Depot, Associate of Applied Science, Forest Technology, Honors
Brandie L. Pate, McSherrystown, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Dhaval J. Patel, Gettysburg, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
Tina M. Paternostro, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Samuel G. Patrick, Meredith, N.H., Associate of Applied Science, Aviation Technology, High Honors
Amy N. Peachey, Mifflinburg, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Martin F. Peak, Columbia, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Cheng-Lung Peck, Lewistown, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Gerardo Pena, Aspers, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Megan R. Pennington, Baltimore, Md., Bachelor of Science, Graphic Design
Jordan A. Pennypacker, Birdsboro, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Kim M. Pepperman, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis, Honors
Matthew Joseph Perri, Valencia, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Stanley D. Petchulis, Marlin, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Sean T. Peterman, Williamsport, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis, Honors
Katie A. Petersen, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Elise R. Peterson, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Calvin Pfeil, Bradford, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Highest Honors
Michael J. Phillippe, Nicholson, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, Honors
Zachary M. Plannick, Coraopolis, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Daniel R. Platz, Erie, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Troy A. Plocinski, Williamsport, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Troy A. Plocinski, Williamsport, Associate of Applied Science, Electric Power Generation Technology
Troy A. Plocinski, Williamsport, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Nadja M. Politza, Mount Carmel, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Brad C. Pompeo, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Travis M. Portzline, Mount Pleasant Mills, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Kyle J. Post, New Milford, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Alyse M. Poswiatowsky, Baltimore, Md., Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Alyse M. Poswiatowsky, Baltimore, Md., Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Faith A. Pratt, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Jonathan M. Probst, Allison Park, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Highest Honors

Justin A. Quodomine, Hackettstown, N.J., Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology

Jody R. Raup, Shamokin, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Magna Cum Laude
Ryan D. Read, Julian, Associate of Applied Science, Business Management
Dennis J. Redding, Wormleysburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Jason J. Reed, Elysburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Amanda E. Reedy, Burnham, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Christina L. Reichenbach, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Patrick J. Reid, Phillipsburg, N.J., Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis, Honors
Joel D. Reiff, Milton, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Heather L. Reinhardt, Montoursville, Associate of Arts, General Studies, High Honors
Andrew C. Reisinger, Stockholm, N.J., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, High Honors
Philip J. Reist, Washington Boro, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Janell M. Remensnyder, Alexandria, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist, Honors
Kyle A. Renner, Unityville, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
Brent N. Renninger, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude
Rebecca A. Reska, Pleasant Gap, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Joshua J. Reynolds, Hollsopple, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Christopher J. Rhine, Howard, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Ty E. Rhinehart, Osceola, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
David A. Rhoads, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Logan T. Richard, Alexandria, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Logan T. Richard, Alexandria, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Plant Production Emphasis
Justin C. Rich, Williamsport, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Thomas P. Rider II, Bellefonte, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Connor J. Rieve, Bethel, Conn., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Jason E. Rinde, Collegeville, Bachelor of Science, Business Administration: Small Business and Entrepreneurship Concentration
Zachary R. Rineer, Mountville, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Matthew B. Robertson, Mechanicsburg, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Zachary T. Robey, Carlisle, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Mathew A. Rodriguez, Dickson City, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Matthew D. Romanowski, Bethlehem, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology – Masonry Concentration, Cum Laude
Kurtis L. Rooker, Watsontown, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Physical Fitness Specialist Concentration, Magna Cum Laude
Jiovanni N. Rosario, Lancaster, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Bryan A. Rose, Brockport, Associate of Applied Science, Forest Technology
Christopher M. Rougeot, Torrington, Conn., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Cum Laude
Frederick L. Roupp, Liberty, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Nicole R. Rousseau, Lock Haven, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, High Honors
Matthew C. Rowe, Sayre, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Justin A. Rowlands, West Lawn, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Nicolas D. Royer, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Ryan R. Royer, Collegeville, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Ryan R. Royer, Collegeville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Adam R. Rudisill, New Oxford, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Daniel H. Rummel, Shamokin, Associate of Applied Science, Automotive Service Sales and Marketing
Brandon L. Rupert, Trout Run, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Travis M. Rupert, Lock Haven, Associate of Applied Science, Nursing
Eric G. Rupp, Dover, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Benjamin W. Rush, Newport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Jarrod B. Russell, Franklin, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Brendon G. Ryan, Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology

Alisa J. Saboski, South Williamsport, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis
Scott Henry Sakos, Pittstown, N.J., Associate of Applied Science, Aviation Technology
Laura Salitrynski, Williamsport, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Adam M. Sands, Barto, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Alan E. Saravitz, Meshoppen, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Janelle L. Sassaman, New Columbia, Associate of Applied Science, Nursing
Kathryn J. Sassaman, Port Trevorton, Associate of Applied Science, Health Information Technology, High Honors
David J. Satosky, Elizabethtown, Bachelor of Science, Construction Management
John C. Sattizahn, Auburn, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Jamie S. Saylor, Mount Wolf, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Nathan L. Saylor, New Berlin, Associate of Applied Science, Forest Technology
Corey R. Sayre, Scotrun, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Michael J. Scatena, Exeter, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Christopher J. Scaturo, Hackettstown, N.J., Bachelor of Science, Technology Management
Bryan C. Schaefer, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Bryan C. Schaefer, Jersey Shore, Certificate, Automotive Service Technician, Distinction
Craig A. Schaefer, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Samantha J. Schaffer, Cross Fork, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Dean D. Schaffner, Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Dean D. Schaffner, Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Dean D. Schaffner, Williamsport, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Dean D. Schaffner, Williamsport, Certificate, Plumbing
Eric J. Schall, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Andrew P. Schatz, St. Marys, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, High Honors
Geoffrey I. Scheller, Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis, Honors
Megan Schmid, Danville, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Rachel C. Schmierbach, State College, Associate of Arts, General Studies, Honors
Jeffrey A. Schmuckler, Willow Grove, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Jeffrey A. Schmuckler, Willow Grove, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Kyle A. Schneck, Jonestown, Bachelor of Science, Construction Management
Richard L. Schnelle, Muncy, Associate of Applied Science, Accounting, High Honors
Jeffrey B. Schroeder, Montoursville, Associate of Applied Science, Individual Studies
Brian P. Schwalm, Sunbury, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Stephen P. Schwartz, Huntingdon Valley, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Sean J. Scully, Chatham, N.J., Bachelor of Science, Construction Management
Nicholas P. Seigenfuse, Auburn, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Frank J. Sergi, Ronkonkoma, N.Y., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Keith R. Serie’, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology, High Honors
Keith R. Serie’, Williamsport, Certificate, Health Information Coding Specialist, Distinction
Lauren Ashley Sevier, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
George F. Seyler, Loganton, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Christopher M. Shaffer, Williamsport, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Daniel M. Shaffer, Shermans Dale, Associate of Applied Science, Surveying Technology, High Honors
Daniel M. Shaffer, Shermans Dale, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Magna Cum Laude
Corey G. Shambach, Middleburg, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Corey A. Shank, Chambersburg, Bachelor of Science, Construction Management
Dennis F. Sharpless Jr., Selinsgrove, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Shawn T. Shaver, Ridgway, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Michael D. Shearer, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Joshua K. Sheetz, Laureldale, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Joel M. Shiner, Berwick, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, Highest Honors
Joel M. Shiner, Berwick, Associate of Applied Science, Surveying Technology, Highest Honors
Nicole L. Shiner, Annville, Associate of Applied Science, Nursing
Sarah R. Shott, Tresckow, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Brad A. Shulenberger, Lancaster, Bachelor of Science, Construction Management
Anita J. Shultz, Watsontown, Bachelor of Science, Nursing
Kayla M. Shultz, Sunbury, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Samantha D. Siclari, Oradell, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Tanya L. Sizer, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Nursing
David C. Skiles, Parkesburg, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Carrie L. Skinner, Wescosville, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Steven J. Skoloda, Hamburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Kelly J. Slaterbeck, Mill Hall, Associate of Applied Science, Nursing
Brandon T. Sliko, Ebensburg, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Michel M. Sloan, Harmony, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Jaime M. Slobodjian, Williamsport, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Sean A. Sly, Wayne, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
William G. Smail, Manor, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Shane C. Small, Clymer, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Jacob J. Smerekar, Tyrone, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Adam L. Smith, Duncannon, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Brian M. Smith, Coudersport, Associate of Applied Science, Forest Technology
Carl E. Smith, Lock Haven, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Gregory A. Smith, Lewisburg, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Jason D. Smith, Lock Haven, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis, High Honors
Jason D. Smith, Lock Haven, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis, High Honors
Jason D. Smith, Lock Haven, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Magna Cum Laude
Justin F. Smith, Williamsport, Associate of Arts, General Studies
Karlee A. Smith, Mineral Point, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Krista L. Smith, North East, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Kyle B. Smith, Pennsburg, Certificate, Applied Technical Studies: Masonry Emphasis
Terri A. Smith, Hatfield, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Highest Honors
Allison C. Snavely, Cornwall, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Katrina M. Snelgrove, Winchester, Va., Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Highest Honors
Taryn R. Snodgrass, Rome, Associate of Applied Science, Business Management
Amy L. Snyder, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Bradley Gene Snyder, Loganton, Associate of Applied Science, Information Technology: Technology Support Technology Emphasis
Erich Landis Snyder, Downingtown, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Matthew J. Snyder, Morrisdale, Bachelor of Science, Residential Construction Management
Matthew J. Snyder, Morrisdale, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design, Cum Laude
Tim J. Snyder, Klingerstown, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Tiana J. Soles-Ahner, State College, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Greg J. Solyak, Lititz, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Aaron J. Sori, Danville, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Bryan R. Sowadski, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Nicholas A. Spadea, Upper Darby, Bachelor of Science, Technology Management
Alyson R. Spaid, Bigler, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Jonathan W. Spicher, Latham, N.Y., Bachelor of Science, Construction Management
Caleb R. Spotts, Shamokin, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Erika B. Stackhouse, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Chastity R. Stahl, Milton, Bachelor of Science, Applied Human Services
Jessica L. Stahl, Mifflinburg, Bachelor of Science, Applied Human Services, Cum Laude
Jessica L. Staib, Muncy, Associate of Applied Science, Nursing
Adam M. Starr, Jersey Shore, Bachelor of Science, Accounting, Magna Cum Laude
Jonathan M. Stedman, Collegeville, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Kierstin G. Steer, South Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Jesse D. Steinbacher, Cogan Station, Associate of Applied Science, Accounting, Honors
Derek E. Stellar, Schnecksville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Adam J. Steppe, South Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Joel D. Steppe, South Williamsport, Associate of Applied Science, Forest Technology
Joshua T. Stetts, Williamsport, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Magna Cum Laude
Matthew B. Stever, Red Hill, Bachelor of Science, HVAC Technology, Summa Cum Laude
Jonathan L. Stewart, Mount Jewett, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Taylor J. Sticklin, Wellsboro, Associate of Applied Science, Forest Technology
Brian J. Stiltner, Pottsville, Bachelor of Science, Environmental Technology Management
Evan A. Stopa, Fountainville, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
John Conrad Strain, Jeffersonville, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Nicholas C. Strange, Towanda, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Robert T. Sulouff, Northumberland, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Glen F. Sutter, Highland Lakes, N.J., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Frederic D. Swass, Easton, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Daniel S. Sweeney, Holland, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management

Peter C. Talbert, Lancaster, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Tammy A. Tanner-Marino, Muncy, Associate of Applied Science, Accounting, High Honors
Diane M. Tawney, South Williamsport, Associate of Applied Science, Accounting
Kohl M. Taylor, Linden, Associate of Applied Science, Nursing
Stephanie M. Taylor, Elkton, Md., Associate of Applied Science, Graphic Communications Technology
John V. Tedder, Lancaster, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Ricky G. Tedesco, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Jaclyn M. Teklinsky, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Carrie R. Temple, Muncy, Associate of Applied Science, Accounting
Heather A. Thielman, Rochester, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Ryan J. Thomas, Coal Township, Associate of Applied Science, Business Management
Shakeem Thomas, Brooklyn, N.Y., Associate of Applied Science, Individual Studies
Zane R. Thomas, Mount Pleasant Mills, Associate of Applied Science, Surveying Technology, High Honors
Daniel J. Titterton, Randolph, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Frank Tomasini, Hawthorne, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Patrick Tomaszewski, Swoyersville, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Kimberly J. Tompkins, Montgomery, Associate of Applied Science, Nursing
Jonathan M. Toro, Williamsport, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Andrew L. Torres, Folcroft, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Brandon Noel Torres, Lancaster, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Eric D. Tourscher, Dushore, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Ethan C. Towner, Quarryville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Jeffrey A. Townsend, Salisbury, Md., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Jeffrey A. Townsend, Salisbury, Md., Associate of Applied Science, Toolmaking Technology
Jeffrey A. Townsend, Salisbury, Md., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
H. Ross Trego, Downingtown, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
John C. Trimble, Mill Hall, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist, Honors
Tyler J. Troup, Mount Pleasant Mills, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Danielle M. Trout, Harrisburg, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Marcie A. Truesdale, Hollidaysburg, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Wallace Tsoi, Cranbury, N.J., Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Colby M. Tuff, Cherry Hill, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, Honors
Danielle N. Turner, Northumberland, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Bruce B. Tymeson Jr., Canton, Associate of Applied Science, Electrical Technology

Drew T. Ulmer, Watsontown, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis

Ryan N. Vance, Arnold, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Ryan N. Vance, Arnold, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Ryan N. Vance, Arnold, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Ryan N. Vance, Arnold, Certificate, Machinist General
Amy E. Vanderwall, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Linda K. VanDusen, Simsbury, Conn., Associate of Applied Science, Aviation Technology
Robert P. VanZile, Covington, Associate of Applied Science, Welding Technology
Teny E. Varghese, Willow Grove, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Ryan L. Ventura, Racine, Wis., Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Highest Honors
Ryan A. Viard, Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Benjamin E. Vincent, Pleasantville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
David P. VonArx, Austin, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Thien T. Vu, Cranston, R.I., Bachelor of Science, Computer Aided Product Design

Brynn E. Wagner, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Nursing
Trey C. Wagner, Mill Hall, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Megan L. Waldman, Williamsport, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Gregory T. Wall Jr., Mahwah, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Samantha L. Wallish, Harrisburg, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Daniel John Walsh, Absecon, N.J., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Tyler L. Walter, New Paris, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
Vanessa L. Walter, Millmont, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Kevin W. Waltz, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
April M. Ward, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Brian T. Ward, Manchester, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Khristian R. Ward, Morrisdale, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, Honors
Brittany A. Warfel, Williamsport, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Andrew D. Warwick, Swarthmore, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Kylie N. Waslosky, Houtzdale, Bachelor of Science, Accounting, Cum Laude
Bethany J. Watson, Mount Pleasant, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Summa Cum Laude
Elizabeth A. Watts, Doylestown, Bachelor of Science, Graphic Communications Management
Ryan J. Weachock, Pottsville, Bachelor of Science, HVAC Technology, Cum Laude
Christopher J. Weaver, Cogan Station, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Brian P. Weidner, Green Lane, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Richard J. Weigel II, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Joren K. Wendschuh, Redding, Conn., Associate of Applied Science, Electric Power Generation Technology, Highest Honors
Jeremy A. Wentz, Etters, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Jeremy A. Wentz, Etters, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Kevin T. Werkheiser, Northampton, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, High Honors
Kevin T. Werkheiser, Northampton, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology, High Honors
Kevin T. Werkheiser, Northampton, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
Samantha L. Werner, Quakertown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Shawn D. Wesche, Angelica, N.Y., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Brian D. West, Newark, Del., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Magna Cum Laude
Jeremy L. Wetherbee, Monroeton, Certificate, Electrical Occupations, Distinction
Benjamin J. Wetzel, New Oxford, Bachelor of Science, Construction Management
Shane W. Whitehead, Latrobe, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, High Honors
Thomas M. Whitehouse, Bethlehem, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Jeremy J. White, Hughesville, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Tyler D. White, Palmyra, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Adell M. Williams, Canton, Bachelor of Science, Nursing
Christopher J. Williams, New Holland, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Joshua D. Wilson, Landisville, Bachelor of Science, Accounting, Cum Laude
Keith J. Wilson, Leesburg, Va., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Kristin A. Wilson, Rebersburg, Associate of Applied Science, Nursing
Raymond L. Wilson, Hughesville, Bachelor of Science, Technology Management, Cum Laude
Trey S. Wilson, Wellsboro, Bachelor of Science, Graphic Design
Jesse Winckler, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Kristin A. Winder, Hughesville, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Cody J. Wingert, Biglerville, Bachelor of Science, Graphic Design
Trevor J. Wissinger, Womelsdorf, Associate of Applied Science, Individual Studies
Brennan B. Wodrig, Hughesville, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Nathan R. Wolf, Womelsdorf, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Wesley J. Wolosin, Hackettstown, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Laura J. Woltz, Cogan Station, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Thomas A. Wood II, Allentown, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Adam M. Wood, APO, Argentina, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Jolene A. Woodcock, Sunbury, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Beau C. Woodrick, Monroe Township, N.J., Bachelor of Science, Building Automation Technology
Kristen N. Wool, Cogan Station, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
David A. Woollens, Landenberg, Associate of Applied Science, Welding Technology
Nathan G. Wright, Muncy, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Magna Cum Laude
David J. Wyland, Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Kevin P. Wylie, Shinglehouse, Bachelor of Science, Automotive Technology Management

Julie A. Yocum, Montoursville, Bachelor of Science, Nursing
Adam J. Yoder, Allensville, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Lennie K. Yoder, Liberty, Associate of Applied Science, Accounting, High Honors
Ronald J. Yoder, Lewistown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Bernardita A. York, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Julie R. Younes, Williamsport, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
Tracy A. Young, Towanda, Associate of Applied Science, Business Management

Jonathan E. Ziegler, Gulph Mills, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Jonathan E. Ziegler, Gulph Mills, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Christy N. Zinck, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
Abram C. Zuchowski, Wellsboro, Associate of Applied Science, Accounting, High Honors

]

 

Related Stories

Students
Right place, right time
Read more
Recently awarded $5,000 scholarships from the Pennsylvania Landscape and Nursery Association Foundation are (from left) Pennsylvania College of Technology students Nick Bianchi, of Archbald; Rebecca Cornish, of Lewisburg; and Erick V. Kennedy, of Williamsport. (Photo by Carl J. Bower Jr.) Students
Green industry group honors three Penn College students
Read more