Skip to main content

Penn College releases summer ‘Class of 2021′ grads’ list

Pennsylvania College of Technology has issued its list of graduates for the Summer 2021 semester.

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [V] [W] [Y] [Z]

Summer 2021 dean’s list

Hunter W.D. Adams, Mount Union, Associate of Applied Science, Radiography, Honors
Mikayla Elizabeth Aldenderfer, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis

Laura Dudek Babin, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis, Honors
Mikhail Samuel Peter Bahr, Williamsport, Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
Lauren Rebecca Ball, Danville, Bachelor of Science, Physician Assistant, Magna Cum Laude
Brittin R. Balliet, Hughesville, Associate of Applied Science, Radiography
Sean Barnasevitch, Weatherly, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Sean Barnasevitch, Weatherly, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Christain Alexander Barr, Montgomery, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Marissa Lauren Bathurst, Linden, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Radiography Concentration
Daniel Thomas Becker, Far Hills, N.J., Bachelor of Science, Emergency Management and Homeland Security, Magna Cum Laude
Tiffany Janell Beinlich, Forksville, Bachelor of Science, Physician Assistant
Alexandra G. Benner, Sunbury, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant
Peter William Bennett, Nassau, N.Y., Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Daniel J. Bergeron, Jackson, N.J., Bachelor of Science, Emergency Management and Homeland Security
Shayla Marie Bickel, Shinglehouse, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, High Honors
Ahmed Nasser Binmahfooz, Williamsport, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Larcynina De Guzman Bitner, Mill Hall, Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
Kaitlyn Diane Bittenbender, Montgomery, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
William Blake Blosensk, Media, Bachelor of Science, Engineering Design Technology
Lynaugh Harley Bobst, Pittsburgh, Associate of Applied Science, Human Services and Restorative Justice, High Honors
Jacinda Bonilla, Montgomery, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Karleeann Elizabeth Bowes, Spring Mills, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Emily M. Brouse, Turbotville, Associate of Applied Science, Radiography
Jacquelynne D. Brown, Jersey Shore, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Katelynn Nichole Brown, West Milton, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Caitlin Claire Brubaker, Ohiopyle, Associate of Applied Science, Occupational Therapy Assistant, Honors
Wyatt F. Bunnell, Honesdale, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Travis Lee Butcher, Canton, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Magna Cum Laude

Nathaniel L. Caputo, South Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Nicolas Carpenetti, Lock Haven, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis, Highest Honors
Matthew Thomson Carpenter, Tracy, Calif., Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Cum Laude
Kiara Michele Carr, Middleburg, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, High Honors
Dylan James Casale, Trout Run, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, Highest Honors
Ryan M. Christofferson, Parsippany, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Dawson Nathaniel Coates, Harrison Valley, Associate of Applied Science, Radiography, High Honors
Shannon Cosentine, Trout Run, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, High Honors
Erika Rene Cowan, Warren, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Surgical Technology Concentration
Nicole B. Cowperthwait, Bloomsburg, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Charles Tristan Crawford, Wilmington, Del., Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
Kathryn Elizabeth Crouse, Williamsport, Associate of Applied Science, Radiography
Hannah K. Cummings, Lewisberry, Associate of Applied Science, Radiography
Terri Anne Curtis, Lansdale, Bachelor of Science, Applied Management, Magna Cum Laude

Elizabeth Marie Dailey, Milton, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Kelsea Dangle, Cogan Station, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Andrew Gregory Davidson, Bellefonte, Associate of Applied Science, Radiography
Jennifer Karoly Davison, Port Matilda, Associate of Applied Science, Landscape Horticulture Technology: Landscape Emphasis, High Honors
Alexandre Deglas, Telford, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Maddison M. Deibert, Herndon, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Surgical Technology Concentration
Elias C. Deitrick, Elysburg, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Jacob A. Dock, Middleburg, Associate of Applied Science, Automotive Restoration Technology
Jessica L. Doutrich, Lebanon, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, High Honors

Matthew W.M. Echevarria, Carlisle, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, High Honors
Ashlynne Grace Eichenlaub, Hughesville, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis, Honors
Megan Lynn Emanuelson, Selinsgrove, Bachelor of Science, Nursing

Beshoy Ayoub Farid, Lancaster, Associate of Applied Science, Architectural Technology
David W. Feldman
, Westminster, Md., Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming & Simulation
Kylie Lynn Fenstermacher
, Montoursville, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant
Ethan W. Fiedler, Muncy, Bachelor of Science, Physician Assistant, Summa Cum Laude
Andy L. Fogel, Lehighton, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Andy L. Fogel, Lehighton, Associate of Applied Science, Landscape Horticulture Technology: Plant Production Emphasis
Justin Joseph Forbes, Coal Township, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, Highest Honors
Sara F. Fox, Medford, N.J., Bachelor of Science, Human Services and Restorative Justice
Morgan E. Frazier, Willow Hill, Certificate, Paramedic Technician
John S. Frederick, Altoona, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant
Alicia Marie Freed, Freeburg, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Chelsea Rae Freynik, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Dakota R. Fry, Millville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis

Sarah Caraline Gagnon, Jersey Shore, Certificate, Paramedic Technician
Erica Lynn Gallagher, Wyoming, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, Honors
Logan M. Garverick, Blossburg, Associate of Applied Science, Forest Technology
Elizabeth S. Gembic, Lewisburg, Associate of Applied Science, Occupational Therapy Assistant
Alyssa Gayle Gentile, Fairport, N.Y., Bachelor of Science, Applied Health Studies: Radiography Concentration
Abigail E. George, Harrisburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Highest Honors
Shannon Alexis Getz, Millersburg, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Kyle Joseph Gilchrist, Downingtown, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
John Richard Golden, Wading River, N.Y., Bachelor of Science, Applied Technology Studies, Honors
Morgan Michele Goodling, Middleburg, Bachelor of Science, Physician Assistant, Magna Cum Laude
Alison Marie Gower, Trout Run, Bachelor of Science, Nursing
Stephanie N. Gray, Dewart, Bachelor of Science, Nursing
David Allen Grenier, Phoenixville, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Tiffany E. Griffie, Newville, Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
Lourdes Samantha Guzman, Williamsport, Associate of Applied Science, Radiography

Isaiah S. Haight, Williamsport, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Garrick F. Hakanson, Sweet Valley, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis, High Honors
Garrick F. Hakanson, Sweet Valley, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, High Honors
James A. Hardman, Trout Run, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, High Honors
Sarah Harman, Athens, Ala., Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Amiya E. Harris, Williamsport, Associate of Applied Science, Surgical Technology
Alexis T. Hennigan, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Logan J. Henry, Hughesville, Bachelor of Science, Physician Assistant
Jacob J. Herron, Altoona, Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
Rebecca Erin High, Willow Street, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Highest Honors
Kayla Mae Horlacher, Sunbury, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Andrew J. Howe, Sykesville, Md., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis

Miranda L. Ives, Fairbanks, Alaska, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Occupational Therapy Assistant Concentration

Nicholas R. Jandrisavitz, Cogan Station, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant
Olivia S. Johnson, Shavertown, Associate of Applied Science, Surgical Technology, Honors
Emily J. Jones, Menlo Park, Calif., Bachelor of Science, Applied Health Studies, Cum Laude
Jeremy Russell Jones, Hollis Center, Maine, Bachelor of Science, Nursing

Nathan Daniel Kehoe, Catawissa, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Trevor Hunter Kennedy, Montgomery, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Trevor Hunter Kennedy, Montgomery, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Kayla M. Kent, Elizabethtown, Associate of Applied Science, Surgical Technology, High Honors
Brent Michael Kile, Millville, Associate of Applied Science, Radiography
Tucker Wilson Klump, Nazareth, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Bobbi Jo Knier, Wellsboro, Associate of Applied Science, Radiography, High Honors
Dylan Michael Kramer, Newport, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Morgan M. Kriner, Williamsport, Associate of Applied Science, Radiography

Karli J. Larock, Chemung, N.Y., Associate of Applied Science, Emergency Medical Services, Honors
Jason A. Lazarus, Doylestown, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Madison K. Lehman, Linden, Associate of Applied Science, Surgical Technology
Emily E. Longenecker, Hummelstown, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant
Kathryne G. Lutz, Williamsport, Bachelor of Science, Physician Assistant, Summa Cum Laude

Seth E. Mack, Clearfield, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Joseph A. Malagisi, Norwalk, Conn., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Elizabeth Faye Manos, Lebanon, Associate of Applied Science, Radiography
Charon Lynn Marino, Mill Hall, Associate of Applied Science, Human Services
Kaitlyn N. McMahon, Lancaster, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Ashley Marie McMurtrie, Burnham, Bachelor of Science, Nursing
Seth William Merrill, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Kailah Maria Miranda, Palmyra, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Kirstin BethAnn Mitchell, Landisville, Associate of Applied Science, Human Services and Restorative Justice, Honors
Jared Jacob Mooney, Palmerton, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Chaz J. Moore, Muncy, Bachelor of Science, Physician Assistant
Alexander C. Morgan, Wilmington, Del., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Lauren M. Musser, Benton, Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude

Madison Angeline Newell, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Surgical Technology, Highest Honors
Tatiana M. Newman, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Occupational Therapy Assistant
Ashton Danese Norris, Landenberg, Associate of Applied Science, Radiography, High Honors
Gabriella Louise Nowakowski, Canastota, N.Y., Associate of Applied Science, Radiography
Madison Iona Nudd, Shinglehouse, Associate of Applied Science, Radiography, Honors
Paciely Lizbeth Nunez, Reading, Associate of Applied Science, Surgical Technology

Kiara Janae Orner, Smethport, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, Highest Honors
Krystin Melissa Osborne, Cogan Station, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, High Honors
Matthew P. Owens, Quakertown, Bachelor of Science, Applied Management

Daniella Nicole Pace, Harding, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant
Aliccia Parry, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Breanna Lynn Parsons, Williamsport, Bachelor of Science, Physician Assistant, Magna Cum Laude
Grace Elizabeth Peiffer, State College, Associate of Applied Science, Radiography, High Honors
Travis Floyd Starr Perry, Hughesville, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Highest Honors
Sara Grace Peters, Waterville, Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
Noah M. Pfautz, Lebanon, Associate of Applied Science, Surgical Technology
Wesley C. Price, Dallas, Bachelor of Science, Engineering Design Technology

KC Aurora Quinn, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
KC Aurora Quinn, Jersey Shore, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology

Kaitlyn Louise Raup, Danville, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Kevin James Reber, Reading, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Cindy L. Rechel, Montoursville, Bachelor of Science, Nursing
Brandon T. Reeves, Harleysville, Bachelor of Science, Engineering Design Technology
Melinda R. Rice, Williamsport, Associate of Applied Science, Radiography
Alyssa Marie Rieger, Telford, Bachelor of Science, Health Information Management
Jack Edward Rieger, Pittsburgh, Bachelor of Science, Applied Technology Studies
Joel M. Romig, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Samantha Marie Roupp, Lock Haven, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis

James Patrick Satteson, Lewisburg, Bachelor of Science, Physician Assistant
Noah W. Schlesinger, Lock Haven, Associate of Applied Science, Brewing and Fermentation Science, Highest Honors
Corbyn R. Schrader, Canton, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, High Honors
Erik M. Schreck, Northumberland, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Abigail Glorianne Seebold, New Columbia, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis, Honors
Tyler G. Shadle, Montgomery, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Saurabh Shah, Highland Park, N.J., Bachelor of Science, Physician Assistant
Chelsea Lynn Shambach, Selinsgrove, Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
Cole S. Sheehan, Kennett Square, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Keyona R. Shoff, Shamokin, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant, High Honors
Steven Samuel Sinclair, Tyrone, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Timothy Edgar Singer, Rimersburg, Associate of Applied Science, Surgical Technology
Emina Skopljak, Harrisburg, Bachelor of Science, Physician Assistant, Magna Cum Laude
Colin J. Smalley, Butler, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Ethan W. Smead, Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant
Devon Bradford Smithers, Wyandotte, Mich., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Broderick Ryan Soland, West Chester, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Broderick Ryan Soland, West Chester, Associate of Applied Science, Landscape Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Kayla M. Spotts, Shamokin, Bachelor of Science, Business Administration: Sport and Event Management Concentration
Maepearl E. St. George, Bellefonte, Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
Samuel L. Steinbacher, Cogan Station, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology, Magna Cum Laude
Taylor A. Steinbacher, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Cyra Elizabeth Sterner, Williamsport, Associate of Applied Science, Landscape Horticulture Technology: Plant Production Emphasis, High Honors
Tyler L. Stevens, Lock Haven, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Electronics and Computer Engineering Emphasis
Tammy L. Subarton, Montoursville, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis, Highest Honors
Allyson Kay Swartz, Bellefonte, Certificate, Paramedic Technician, Distinction
Lauren M. Swavely, Williamsport, Associate of Applied Science, Occupational Therapy Assistant

Laura E. Tanner, Loganton, Associate of Applied Science, Emergency Medical Services, High Honors
Cora Gail Nada Tedrow, Bellefonte, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Francesca M. Timpone, Smithtown, N.Y., Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis

Devan Casey Valentine, Tamaqua, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology

Bryan L. Wagner, Elysburg, Bachelor of Science, Applied Management, Cum Laude
Laura Elizabeth Waldman, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Maverick W. Waterman, Coudersport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Heather S. Welsh, Honesdale, Associate of Applied Science, Radiography, High Honors
Asia A. Williams, Cogan Station, Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
Delvonne Rashene Williams, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services and Restorative Justice, Honors
Taylor Anne Williams, Thompson, Associate of Applied Science, Radiography
Robyn N. Wolfe, Shippensburg, Bachelor of Science, Emergency Management Technology, Summa Cum Laude
Nicholas F. Woloshyn IV, Perkasie, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Sarah M. Woodruff, Port Jervis, N.Y., Associate of Applied Science, Radiography, Honors

Autumn Marie Young, Blanchard, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis

Gregory M. Zanowiak, Millersville, Associate of Applied Science, Welding Technology

Subscribe to PCToday Daily Email