Skip to main content

Penn College Releases List of Spring 2016 Graduates

The roster of Spring 2016 graduates from Pennsylvania College of Technology has been issued by the Registrar’s Office.

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [Y] [Z]

Spring 2016 dean’s list

Josiah S. Adams, Temple, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Cory I. Albert, Bangor, Certificate, Collision Repair Technician
Hassan S. Albohassan, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Daniel S. Aldinger, Warrington, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Jalil K. Aldridge, Brodheadsville, Associate of Applied Science, Architectural Technology
James S. Alger, Campbelltown, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology, Cum Laude
Mahmmod A. Alhawsah, Williamsport, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Nasser S. Aljaidah, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Blayne R. Allen, Trumbull, Conn., Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Michael R. Allen, Laughlintown, Associate of Applied Science, Welding Technology
Mitchell T. Allen, Gardners, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, Honors
Zachary R. Allen, Russell, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Jaber Abdu J. Almarhabi, Williamsport, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Hamad H. Almarri, Williamsport, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Abdulwahed M. Alnasr, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Cum Laude
Abdullatef M. AlQahtani, Williamsport, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Abdulrahman M. AlShammari, Williamsport, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Yousef Alyamani, Williamsport, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Daniel M. Anderson, Collingdale, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Kristen N. Anderson, St. Marys, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Lindsay N. Anderson, Warren, Bachelor of Science, Graphic Design
Logan M. Anderson, Elysburg, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Robert B. Andrews, Williamsport, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Brianne E. Applegate, Danville, Associate of Applied Science, Nursing
Shane W. Arford, Warren, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Mollie M. Arner, Middlebury Center, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Mohammad Arrajehi, Williamsport, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology, Cum Laude
Andrew R. Ashead, State College, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Jelili A. Atanda, Philadelphia, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Zachary N. Austin, Port Allegany, Associate of Applied Science, Exercise Science
James D. Ayers, Williamsport, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology

Ian M. Bachleda, Schaefferstown, Associate of Applied Science, Automotive Restoration Technology
Benjamin D. Badger, Dushore, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Samuel Bagel, Landenberg, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Edson Bahena Barbosa, Norristown, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Matthew A. Bahn, Williamsport, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, Honors
Matthew A. Bahn, Williamsport, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, Honors
Adam M. Bailey, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Magna Cum Laude
Dustin Clair Bailey, Petersburg, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Dustin Clair Bailey, Petersburg, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Dustin Clair Bailey, Petersburg, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Vincent J. Baiocco, Pottsville, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Alexander J. Baker, Bernville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Stephan M. Ball II, Harrisonburg, Va., Bachelor of Science, Building Automation Technology
Devin E. Bankes, Bloomsburg, Bachelor of Science, Construction Management, Cum Laude
Erin R. Bannon, Williamsport, Bachelor of Science, Health Information Management
William B. Barclay, Sidman, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Aaron C. Barnard, Harrisburg, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Eric C. Barnes, Cogan Station, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Andrew M. Basile, Pottstown, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Jeffrey T. Bassler, New Windsor, Md., Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Michael D. Bausinger, Williamsport, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Corey M. Bay, Pine Valley, N.Y., Associate of Applied Science, Exercise Science
John A. Beaudett, Sudlersville, Md., Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Sadie E. Bebko, Allegany, N.Y., Associate of Applied Science, Nursing
Alissa A. Beck, Mill Hall, Associate of Applied Science, Nursing
Bryan C. Becker, Tafton, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
Christopher P. Behr, Sellersville, Associate of Applied Science, Automotive Restoration Technology
Mitchell O. Beitz, Millville, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Benjamin C. Belcher, York, Associate of Applied Science, Welding Technology
Brandon M. Bell, Whippany, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Cum Laude
Christian A. Bell, Warrington, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Kyler S. Bender, Altoona, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, Honors
Anita C. Bendowski, Moscow, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Tiffany L. Benjamin, Berwick, Associate of Applied Science, Nursing
Mark J. Benner, Williamsport, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Holly A. Bennett, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology, High Honors
Sean P. Bentz, Mount Airy, Md., Certificate, Automotive Service Technician
Nicholas Benyovszky, Doylestown, Bachelor of Science, Construction Management
Kristina V. Berezenko, Bellefonte, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Amber L. Berge, New Berlin, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Michael A. Betz IV, Nazareth, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Jeffrey P. Bickel, Collegeville, Bachelor of Science, Construction Management
Reed C. Bidlack, Ulster, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology, High Honors
Jason J. Bimle, Altoona, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Magna Cum Laude
Brandon P. Bird, Dushore, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Brandon P. Bird, Dushore, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Brooke A. Bird, Scranton, Associate of Applied Science, Exercise Science
Zachary G. Bird, South Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design, Summa Cum Laude
Steven Birkmire, Philadelphia, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Logan R. Bishop, Dillsburg, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Aaron R. Blakeley, Pittsburgh, Bachelor of Science, Construction Management, Summa Cum Laude
Robert J. Blanchette, West Granby, Conn., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Kenneth H. Bloom, Spring Run, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
DeLaney W. Blubaugh, Waynesboro, Bachelor of Science, Technology Management
Erica L. Bock, Williamsburg, Va., Bachelor of Science, Health Information Management
Brandon J. Bodine, Wellsboro, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Mark J. Boff, Glenside, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Kyle T. Bogart, Stillwater, Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Alex S. Bogler, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Ryan J. Bollinger, Mount Joy, Associate of Applied Science, Automotive Restoration Technology
Logan R. Bolopue, Beech Creek, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Logan R. Bolopue, Beech Creek, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Nina C. Bono, Kunkletown, Associate of Applied Science, Nursing
Russell A. Bontempo, Brodheadsville, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Aron A. Boothe III, Delta, Associate of Applied Science, Automotive Restoration Technology
Aron A. Boothe III, Delta, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Alec R. Bouch, Brockway, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Cora R. Bova, Port Allegany, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Amy S. Bower, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Carli C. Bower, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Max C. Bower, Lewisberry, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis, Honors
Stephanie R. Bower, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Gene A. Bowers, Lehighton, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Christy A. Bowersox, New Columbia, Associate of Applied Science, Nursing
Brandon Presley Boyce, Clearfield, Associate of Applied Science, Architectural Technology
MacKenzie L. Boyce, Morris Run, Associate of Applied Science, Exercise Science, High Honors
Brandon B. Boyer, Pottsville, Bachelor of Science, Health Information Management
Sarah Boyer, Great Mills, Md., Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Seth R. Boyer, Pittston, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Michael J. Boylston, Carmel, N.Y., Bachelor of Science, Building Automation Technology, Magna Cum Laude
Matthew P. Bradley, Hughesville, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Ty C. Brantner, Hustontown, Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Amanda L. Branyan, Milton, Associate of Applied Science, Nursing
Alexandra N. Brennan, St. Clair, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Abby L. Bressler, Hughesville, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Jeffrey L. Bretz, Williamsport, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Highest Honors
Brandon Douglas Bridge, Bradford, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Brandon Douglas Bridge, Bradford, Associate of Applied Science, Architectural Technology, High Honors
Brieona R. Broadwater, Berlin, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Hunter J. Brooks, Snow Shoe, Associate of Applied Science, Forest Technology
Logan R. Brooks, Damascus, Md., Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
William E. Brougher Jr., Mechanicsburg, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Bryton T. Brown, State College, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Bryton T. Brown, State College, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Courtney K. Brown, Hanover, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, High Honors
Dillon Alexander Brown, Hughesville, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Garrett L. Brown, Ashburn, Va., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Olen J. Brown, Roaring Branch, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, Honors
Travis M. Brownlee, Claysville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Wyatt A. Brumbaugh, James Creek, Associate of Applied Science, Welding Technology
Roger C. Bruso, Feeding Hills, Mass., Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Ian M. Buffington, Lykens, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Craig J. Bujcs, Allentown, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, Honors
Tylor J. Burkett, Middletown, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology, Magna Cum Laude
Aaron L. Burson, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Surveying Technology
David V. Buss, Gettysburg, Bachelor of Science, Technology Management
Kayla J. Buttorff, Jersey Shore, Bachelor of Science, Nursing
Jonathan D. Byrnes, Fairfax, Va., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis

Ciaran E. Cahalane, Newtown Square, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis, Honors
Andrew R. Cahall, Garnet Valley, Certificate, Electrical Occupations
Daniel L. Canty, Williamsport, Associate of Applied Science, Individual Studies
Johnathan T. Capps, North Wales, Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology, Highest Honors
Marissa R. Carlisle, Spring Grove, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Katrina Alanna Carpenter, Montgomery, Certificate, Nurse-Health Care Paralegal Studies, Distinction
Fallon D. Carter, Middleburg, Bachelor of Science, Technology Management
Kadeem D. Carter, Philadelphia, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Troy M. Caskey, St. Marys, Associate of Applied Science, Welding Technology
Derek J. Cassel, Telford, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Daniel L. Caton, Carlisle, Bachelor of Science, Information Assurance and Cyber Security
Anthony J. Cavagnaro, Neshanic Station, N.J., Bachelor of Science, Engineering Design Technology
Renee M. Chamberlin, Muncy, Bachelor of Science, Graphic Design, Cum Laude
Breanne M. Chandler, Glen Rock, Bachelor of Science, Graphic Design
Andrew M. Charcalla, Jersey Shore, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
David T. Chavey, Hershey, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Brandon M. Chivari, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Mopar CAP Emphasis
Nicholas S. Choiniere, Millbury, Mass., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Abigail S. Ciarlone, Coatesville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Geno D. Cillo, Trout Run, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Kira M. Cioffi, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Megan R. Clark, Alexandria, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Michael E. Clothier Jr., Blairstown, N.J., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Nicholas J. Colonnello, Carteret, N.J., Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Christopher J. Colyer, State College, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Hunter M. Comeau, Freeport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Jeffrey C. Comitz, South Williamsport, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology, Magna Cum Laude
Brynn R. Connolly, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Bhishmadut B. Contractor, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration, Magna Cum Laude
Natalie J. Cool, North Bend, Bachelor of Science, Nursing
Wesley S. Cooper, Bendersville, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, High Honors
Shari L. Copp, Montoursville, Bachelor of Science, Nursing
Kasey S. Corl, Snow Shoe, Associate of Applied Science, Nursing
Sean J. Cornwell, Collegeville, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology, Magna Cum Laude
Rafael Correa De-Ysasi, Montville, N.J., Bachelor of Science, Information Assurance and Cyber Security
Annette M. Counterman, Milton, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration, Magna Cum Laude
Jacob L. Courson, Knox, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Joshua J. Cover, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Jonathan M. Covert, Williamsport, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology, Summa Cum Laude
Anthony J. Cox, Williamsport, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
William J. Cox Jr., Williamsport, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, High Honors
Christopher T. Craig II, Rixford, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Cameron L. Crawford, Montgomery, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Colby T. Crissinger, Winfield, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
Zachary A. Cromley, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Taylor L. Cronshey, Kunkletown, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Bryce T. Crowley, Smethport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Timothy J. Crowley, Souderton, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Mayra E. Cruz, North Potomac, Md., Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Kyle A. Csorba, Trenton, N.J., Bachelor of Science, Construction Management
Brandon T. Culbertson, Huntingdon, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Justin M. Cullum, Manchester, Md., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Justin M. Cullum, Manchester, Md., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Tima Cummings, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services
Daniel G. Curtin, Berwick, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Ethan Cushion, Tyrone, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Keith Cusma, Dallas, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Jerome T. Czachor, Scranton, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Jerome T. Czachor, Scranton, Bachelor of Science, Information Assurance and Cyber Security

Paul J. Dahlquist Jr., Woodbury, N.J., Associate of Applied Science, Electrical Technology
Jordan A. Dalgarn, Duncansville, Bachelor of Science, Technology Management
Patrick James Daly, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Henry Dao, Lancaster, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Tyler J. Davey, Scranton, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Lindsay R. Davis, Gettysburg, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Jamison P. Deal, Seneca Falls, N.Y., Associate of Applied Science, Welding Technology
Semeon R. DeBarros, Rosedale, N.Y., Associate of Applied Science, Aviation Technology
Nicholas J. DeBellis, Scotch Plains, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology, Highest Honors
Amy M. Decker, Halifax, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Christopher J. Decker, Lebanon, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Nichole M. Deeghan, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
Jason M. DeFrangesco, Harleysville, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Nicholas C. DeLambo, Whiteford, Md., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Taylor R. Delmonico, Flemington, N.J., Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Nicholas J. DeMarco, Morganville, N.J., Bachelor of Science, Building Automation Technology
Matthew S. Demilio, Greensburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Laurie A. Deming, Cogan Station, Associate of Applied Science, Nursing
Charles J. DeMutis IV, Eagleville, Bachelor of Science, Engineering Design Technology
James A. Depasquale, Bristol, Conn., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Carrie M. Derk, Chambersburg, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Emily F. DeSilva, Muncy, Associate of Applied Science, Nursing
Matthew P. DeVirgilis, Lititz, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, Honors
Margaret L. Dewire, Beaver Springs, Associate of Applied Science, Nursing
Amanda A. Dibble, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Anthony J. DiBucci, Glenshaw, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis, Honors
Brian J. Dickey, St. Marys, Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude
Kimberlee A. Dickinson, Gratz, Bachelor of Science, Web and Interactive Media
Elias W. Diehl, Newville, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology, Honors
Samuel P. DiPasquale, Berwick, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Andrew J. Distabile, Alexandria, Va., Bachelor of Science, Building Automation Technology, Summa Cum Laude
Kyle M. Dixon, Taylor, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Breana M. Dodson, Hughesville, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, Honors
Caitlin R. Dohrmann, Williamsport, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Alexandra R. Donatelli, Schwenksville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Shannon L. Donley, Montgomery, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Christopher J. Donnelly, Chalfont, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, High Honors
Joshua R. D’Onofrio, Bel Air, Md., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Honors
John P. Donovan, Warren, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
Brody L. Dopp, Galena, Md., Bachelor of Science, Engineering Design Technology
Eric M. Downs, Hampton Bays, N.Y., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Calah D. Doyka, Mercersburg, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Travis S. Draper, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services, Cum Laude
Evan D. Duck, Mill Hall, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Cain Dudek, South Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Timothy W. Duncan, Lakeville, Bachelor of Science, Web and Interactive Media

Joel Y. Easter, Muncy, Associate of Applied Science, Welding Technology
Ryan P. Eberhart, Port Matilda, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Caleb C. Ebersole, Martinsburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Tyler A. Ebert, Hanover, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Nicholas C. Edmiston, Oakton, Va., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Jessica J. Eisely, Middleburg, Bachelor of Science, Applied Human Services, Cum Laude
Brittany A. Eisenhower, Cogan Station, Associate of Applied Science, Nursing
Ryan W. Emery, Peach Bottom, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Candace L. Engel, Williamsport, Associate of Applied Science, Accounting, High Honors
Michael J. Engel, Williamsport, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Daniel E. Ensminger, York, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Daniel E. Ensminger, York, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Jordan Erb, York, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, Honors
Thomas J. Erschen, Huntingdon, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Jesse R. Eshelman, Ephrata, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Mopar CAP Emphasis, High Honors
David D. Eury, Shavertown, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Angela P. Evans, Lexington, S.C., Bachelor of Science, Applied Health Studies, Magna Cum Laude
Felecia R. Everetts, Montgomery, Associate of Applied Science, Human Services

Anthony J. Fabiano, Hughesville, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Antonino Farina, Camp Hill, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Adam M. Farmelo, Eldred, Certificate, Welding, Distinction
Charles H. Farrell, Belmar, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Jared A. Fasshauer, Beach Lake, Associate of Applied Science, Architectural Technology, Honors
Isaac W. Faubion, Williamsport, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Jason A. Faulk, Brockport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Josiah S. Fegley, Ephrata, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Josiah S. Fegley, Ephrata, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Tyler D. Fegley, Millerstown, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Daryan M. Ficks, Watsontown, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Tyler R. Filipowski, Jacksonville, Fla., Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Magna Cum Laude
Marisa L. Fink, Altoona, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Wyatt E. Fink, Cogan Station, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Eric J. Fino, Pittston, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Joseph P. Firestine, Athens, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Diann M. Fischer, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Raymond J. Fischer III, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Brittany M. Fisher, Berwick, Associate of Applied Science, Exercise Science, Honors
Joel R. Fisher, Linden, Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology, Honors
Robert P. Fisher II, New Albany, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Ryan K. Fisher, Bethel, Bachelor of Science, Engineering Design Technology, Cum Laude
Katlin N. Flook, Gettysburg, Associate of Applied Science, Business Management, Honors
Dan J. Flynn, Hatboro, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Alexander H. Folsom, Cicero, N.Y., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Michael J. Fonti, Wayne, N.J., Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Jacob J. Foradori, Brockport, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Briar S. Forbes, Shamokin, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Cody A. Forke, Gilbertsville, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Brett A. Forney, Millersburg, Associate of Applied Science, Forest Technology, Honors
Heather N. Forney, Watsontown, Bachelor of Science, Nursing
Hunter S. Forney, Shippensburg, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology, Summa Cum Laude
Ryan O. Fowler, Tunkhannock, Associate of Applied Science, Nursing
Morgan A. Franc, Lake Ariel, Bachelor of Science, Nursing
Thomas M. Franek, Montoursville, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration, Summa Cum Laude
Joseph R. Frangione, Lewisburg, Associate of Applied Science, Health Information Technology, Honors
Duval J. Frederich, Saugerties, N.Y., Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Chase A. Fredericks, Yeagertown, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Jacob W. Fry, Hughesville, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Norma T. Fuentes-Montesino, Port Royal, Associate of Applied Science, Early Childhood Education

Emily L. Gardner, Fort Benton, Mont., Associate of Applied Science, Nursing
Kristopher J. Gardner, Alexandria, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Logan Kinkade Garvey, Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Peter Leo Gauthier, Newville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Wendy J. Gee, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology, Honors
Benjamin S. Gessner, Leck Kill, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
David A. Getty, Pottstown, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Gabriella R. Giampietro, Coatesville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Victoria E. Giandalia, Wrightsville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Nicholas S. Gibson, Bechtelsville, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Mopar CAP Emphasis, High Honors
Ryan A. Gibson, Lansdale, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Julia I. Gilchrist, Hanover, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Magna Cum Laude
William T. Gill, Shamokin Dam, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis, Honors
Amanda N. Glenny, New Berlin, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Anthony D. Gobbi, Haymarket, Va., Bachelor of Science, Building Automation Technology
Michael S. Goetz, Harleysville, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Ashley M. Gonzalez, Cogan Station, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Matthew H. Gordon, Milton, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
John J. Graeff, Tremont, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Kevin M. Grafstrom, Drexel Hill, Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Cum Laude
Brandon L. Griesemer, Boyertown, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Antony Lawrence Griffin-Betterson, Philadelphia, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Casey L. Grim, Red Lion, Associate of Applied Science, Architectural Technology, High Honors
Veronica J. Grimes, Williamsport, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies, Magna Cum Laude
Peter A. Groff, Lebanon, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Ronni N. Gross, Muncy, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Tyler J. Gross, Bradford, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Regan W. Grossman, Honesdale, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Magna Cum Laude
Clayton C. Gummo, Mill Hall, Certificate, Electrical Occupations
Jessica C. Guzzi, Jermyn, Associate of Applied Science, Exercise Science, Honors

Chad E. Hahn, Hughesville, Bachelor of Science, Applied Human Services, Cum Laude
Charles J. Haines, Lock Haven, Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Wesley A. Haines, Beech Creek, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis, High Honors
Jonathan T. Hall, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Management, Cum Laude
Jon R. Hallingstad Jr., Germansville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Angie M. Hamilton, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology, High Honors
Chelsea A. Hanley, Lock Haven, Bachelor of Science, Nursing
Christopher S. Harmon Jr., Sayre, Certificate, Electrical Occupations
Tucker J. Harner, Leesport, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Eileen Harrington, Etters, Bachelor of Science, Technology Management
Crystal C. Harrison, Dallastown, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Ryan M. Hart, Wyalusing, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Ryan J. Harte, Ramsey, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Tyler W. Hartline, Watsontown, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Andrew G. Hartman, Bainbridge, Associate of Applied Science, Exercise Science
Nikole C. Hartman, Shamokin, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Dane C. Hartzell, Knox, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Matthew A. Hartzell, Knox, Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Matthew A. Hartzell, Knox, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, High Honors
Douglas P. Hasko Jr., Cogan Station, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Anthony R. Hauck Jr., Selinsgrove, Associate of Applied Science, Exercise Science
Heidi M. Hedin, Doylestown, Bachelor of Science, Engineering Design Technology, Summa Cum Laude
Shelby K. Heffner, Port Allegany, Associate of Applied Science, Nursing
Harley R. Heichel, Wellsboro, Associate of Applied Science, Forest Technology
Robert J. Heinrich, Muncy Valley, Bachelor of Science, Engineering Design Technology, Magna Cum Laude
Benjamin A. Helsley, New Cumberland, Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Taylor G. Herb, Sunbury, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Mopar CAP Emphasis
Joshua R. Herron, Wilkes-Barre, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Patrick J. Hess, Stafford, Va., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Samuel A. Hess, Broad Top, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
Diana R. Hettinger, Milton, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration, Cum Laude
Jacob M. Heuman, Boiling Springs, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Jacob M. Heuman, Boiling Springs, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Dakotah J. Hewston, Dingmans Ferry, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Autumn S. Hill, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
Quinton J. Hill, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Samantha Diane Hill, Montgomery, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Elizabeth M. Hiller, Honesdale, Bachelor of Science, Applied Management
Kevin William Hillhouse, Montgomery, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Kevin William Hillhouse, Montgomery, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Kyle J. Himmelwright, Pennsburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Kevin A. Hinkle, Weatherly, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Thomas J. Hirneisen, Blandon, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Tyler D. Hodge, Gillett, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Eric K. Hoenig, Broomall, Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Cum Laude
Kevin S. Hoffman, Orwigsburg, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Kevin T. Hoffman, St. Marys, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
Shawn T. Hoffman, Pottstown, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Shani L. Hohneck, New Tripoli, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Samantha J. Holdren, Coal Township, Associate of Applied Science, Welding Technology
Andrew A. Holland, Bangor, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Robert Holmes, New Columbia, Bachelor of Science, Technology Management, Summa Cum Laude
Hunter L. Holtz, Spring Grove, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Brandon N. Hornberger, Williamsport, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Daniel A. Horst, Harrisonburg, Va., Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Erica L. Houck, Wrightsville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Lourjean T. Houpt, Cogan Station, Associate of Applied Science, Nursing
Meredith F. Hovis, Ashburn, Va., Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Zachary R. Howley, Lansford, Certificate, Welding
Jackson R. Hruschka, Bellefonte, Bachelor of Science, Applied Management, Cum Laude
Benjamin W. Hugendubler, Reedsville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Christopher F. Hugus, Monroeville, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Daniel J. Hunsberger, Quakertown, Associate of Applied Science, Welding Technology
Daniel J. Hunsberger, Quakertown, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Sean Patrick Hunter, Harleysville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Samantha K. Huotte, York, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Derek L. Hurd, Marcus Hook, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Stephen P. Hutnick, Ashfield, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Scott F. Hutton, New Holland, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Magna Cum Laude
William E. Hye, Greentown, Bachelor of Science, Construction Management

Fady G. Ibrahim, Harrisburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Justin D. Iman, Zionsville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Megan E. Imrisek, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Andrew M. Inman, Pittston, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Cum Laude
Ashley Inman, Pittston, Bachelor of Science, Applied Health Studies

Kayla M. Jackson, Spring Creek, Associate of Applied Science, Exercise Science, Honors
Megan R. Jackson, Spring Creek, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Robert G. Jackson III, Butler, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Tyler A. Jadot, Greensburg, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Jacob F. Jaffe, Southampton, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Alexa A. Januchowski, Montoursville, Bachelor of Science, Graphic Design
David K. Jewett, Milford, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Garrett M. Johnson, Mechanicsburg, Bachelor of Science, Web and Interactive Media
Michael A. Johnson, Warren, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Elyse N. Johnston, Milton, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Shane J. Johnstonbaugh, Venetia, Bachelor of Science, Industrial and Human Factors Design, Cum Laude
Melissa K. Jones, York, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Matthew Marcellus Jurado, Kingston, Bachelor of Science, Accounting

Steven J. Kanaley, Branchville, N.J., Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Zachery T. Kane, Higganum, Conn., Bachelor of Science, Applied Technology Studies
Justin A. Kashner, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Jaz J. Katz, Chester Springs, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Dustin M. Kaufmann, New Albany, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Timothy D. Keener, Sayre, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Chase M. Kehr, York, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Morgan E. Keller, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Scott M. Keller, Reading, Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Kyler S. Kephart, Woodland, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Ronald A. Kepple, Russell, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis, High Honors
Krystalis R. Kerr, Danville, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Brian P. Kershes, Quakertown, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Magna Cum Laude
Matthew D. Kieser, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration
Ethan M. Kinard, Airville, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Summa Cum Laude
Joshua D. King, Noxen, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Summa Cum Laude
Zackery N. King, Meadville, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Alex N. Kita, DuBoistown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Colleen R. Kithcart, Athens, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Andrew R. Klimek, Cherry Hill, N.J., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Gavin D. Kline, Spring Glen, Associate of Applied Science, Welding Technology
Nathan E. Kline, Montoursville, Certificate, Automotive Service Technician
Katie A. Klingborg, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, Honors
Rebecca L. Klinger, Cogan Station, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Rebecca L. Klinger, Cogan Station, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Robert William Klingerman II, Langhorne, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Kathryn R. Knause, Catawissa, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Erik G. Knecht, Cranesville, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Larry J. Kolk, Levittown, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Meagan R. Kolk, Wellsboro, Bachelor of Science, Applied Human Services
Valerie L. Komarnicki, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration, Cum Laude
Nicholas Kon, Dallas, Certificate, Automotive Service Technician
Alex P. Korbich, Sunbury, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Peter M. Korinis, Blairstown, N.J., Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Christopher J. Korte, Newington, Conn., Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration
Victoria L. Kostecki, Center Valley, Bachelor of Science, Applied Management, Cum Laude
Kristina I. Kovtun, Lemont, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Victoria R. Krauter, Royersford, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Tyler R. Kresge, Clarks Summit, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Taylor M. Kresovich, Julian, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Nitoshia M. Kulish, Coal Township, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems

Sean J. Lambert, Easton, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Amanda L. Lamey, Lock Haven, Associate of Applied Science, Individual Studies
Joseph R. Landgrebe, Hughesville, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Tracy Anne Landi, Voorhees, N.J., Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Garrett M. Langham, Lucernemines, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Cory R. Lape, Bethel, Bachelor of Science, Industrial and Human Factors Design
Kevin R. Larason, Feasterville Trevose, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Dominique N. Laubach, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
Zachary J. Lauer, Cedar Run, Associate of Applied Science, Forest Technology
Stephen K. Lauman, Gilbertsville, Bachelor of Science, Applied Management
Timothy Lebiak, Taylor, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Noah J. Leff, Williamsport, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Summa Cum Laude
Ryan M. Lester, Selinsgrove, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Luke T. LeSuer, Cambridge Springs, Associate of Applied Science, Welding Technology
Rayann J. LeVan, Herndon, Associate of Applied Science, Exercise Science
Allison Lewis, Wallingford, Bachelor of Science, Construction Management, Summa Cum Laude
Brock A. Lewis, St. Marys, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Ebani N. Lewis, Sunbury, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Loralee E. Lindemuth, Tidioute, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Shane A. Linderman, Leesport, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Kimberly A. Lindsey, Milton, Associate of Applied Science, Nursing
Brandon Paul Linton, Charleroi, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Paul S. Lippincott, Baltimore, Md., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Nathan H. Lish, Gibsonia, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Nichole M. Lively, Watsontown, Associate of Applied Science, Nursing
Christine M. Livesay, Ellicott City, Md., Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Brianna L. Lizza, Pittston, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Building Construction Technology Concentration
Nicole C. Lo Furno, Glen Mills, Bachelor of Science, Applied Management
Theodore G. Lobaugh, St. Marys, Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology
Joseph J. Logue, Williamsport, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Rebecca Nicole Logue, Manns Choice, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Derek R. Lohr, Lincoln University, Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Cum Laude
Debra J. London, Linden, Bachelor of Science, Nursing
Bryce C. Lonsway, Tiffin, Ohio, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Clayton K. Lose, Waterville, Bachelor of Science, Web and Interactive Media
Stephanie L. Lose, Bellefonte, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Dalton Q. Ludwig, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Dalton Q. Ludwig, Jersey Shore, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Lorna M. Luff, Pipersville, Bachelor of Science, Nursing
Emily K. Lutz, Wading River, N.Y., Bachelor of Science, Applied Management, Magna Cum Laude
Jacqueline Lyden, Kunkletown, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts

Daniel E. Mace, Genesee, Bachelor of Science, Web and Interactive Media, Magna Cum Laude
Oliver A. Machado, York, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Oliver A. Machado, York, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, Honors
Austin M. Mack, Kingsley, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Thomas R. MacLachlan, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Sawyer G. Macurdy, Cabot, Associate of Applied Science, Welding Technology
Jared W. Mahaffey, Linden, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Rantz R. Mahaffey, Linden, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Devin R. Mahoney, Lamar, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Jamie L. Mahoney, Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design, Cum Laude
Alicia A. Maines, Philipsburg, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Yazeed Ali O. Makhdari, Williamsport, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Michael Marcusky, Williamsport, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Shaun A. Markel, Houtzdale, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Adam J. Markiewicz, Long Valley, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, High Honors
Scott A. Marquette, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Khaleel J. Marshall Walker, Philadelphia, Associate of Applied Science, Individual Studies
Ashley V. Martin, Montoursville, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Emergency Medical Services Concentration
David R. Martin, Lock Haven, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, Honors
Forrest S. Martin, Greencastle, Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Forrest S. Martin, Greencastle, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, High Honors
Kara L. Martin, Watsontown, Associate of Applied Science, Nursing
Alissa R. Martz, Danville, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Summa Cum Laude
Dylan S. Martz, Hyndman, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Jacob A. Martz, Danville, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
Jacob A. Martz, Danville, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Justin M. Mason, Ocean View, N.J., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Noreen A. Mastascusa, Lewisburg, Associate of Applied Science, Forest Technology, Honors
Colleen S. Masteller, Williamsport, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Christopher G. Master, Cranberry, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Stormie B. Mauck, Beech Creek, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies, Summa Cum Laude
Logan S. Mauer, Barto, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Patrick T. McCaffery, Carbondale, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Courtney M. McCartan, West Mifflin, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Megan E. McCaslin, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Liam M. McCay, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Colin T. McClernon, York, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Magna Cum Laude
Kayla M. McCloskey, Bellefonte, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Dara M. McConnell, Camp Hill, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Lucas J. McCorkel, Williamsport, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, Honors
Jacob A. McCreary, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Michael P. McDunn, Warren, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis, Honors
Aaron D. McFee, Mount Carmel, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Jeffrey L. McGinness, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, High Honors
Jeremiah James McGinnis, Carlisle, Associate of Applied Science, Welding Technology
Zachary T. McGonigal, Woodland, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Sandra L. McGowan, Philadelphia, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Kevin R. McGuire, Southport, N.C., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Jeffrey T. McIlhenny, Harrisburg, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Francis J. McKeary Jr., Westwood, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Brian M. McKeon Sr., Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, Highest Honors
Jessica R. McKinney, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Nursing
Christopher McLaughlin, Newtown, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Brendan A. McManus, Holmdel, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Simon Robert McMillan, Pennsylvania Furnace, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Ashley M. McMurtrie, Burnham, Associate of Applied Science, Nursing
Grayson P. Mease, Bellefonte, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Michael Edward Melella Jr., Rome, Associate of Applied Science, Forest Technology
Zachary M. Meling, Hawley, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Ethan T. Mellott, Big Cove Tannery, Associate of Applied Science, Welding Technology
Mark S. Mentrikoski, Mountain Top, Bachelor of Science, Construction Management
Jasmin N. Mercado, East Stroudsburg, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Magna Cum Laude
Charles A. Merroth-Ruiz, Irvine, Calif., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Jane C. Mertes, Williamsport, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis
Rachel A. Mertz, Sunbury, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Mark J. Meyers, Pine Grove, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Grant W. Michael, Hughesville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Michael J. Miele, South Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation, Cum Laude
Christina J. Mignot, Hughesville, Associate of Applied Science, Exercise Science
Chelsea E. Miller, Chambersburg, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Corey J. Miller, Cogan Station, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
David S. Miller, Hallstead, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
David S. Miller, Hallstead, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, Honors
Jason B. Miller, Mount Joy, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
Ryan P. Miller, Montoursville, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Steven R. Miller, Kingston, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Tyler K. Miller, Harrisburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Nicholas E. Mills, Tyrone, Certificate, Residential Builder
Ryan M. Minisci, Chambersburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Ryan M. Minisci, Chambersburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Matthew Minissale, Chalfont, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, Honors
Brittany L. Mink, Allentown, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Jake W. Minturn, Wyalusing, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Jonathan R. Mister, James Creek, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Michael A. Mitch, Milton, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Morgan E. Moberg, Huntingdon, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Marc A. Molina, Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Matthew P. Monahan, Hanover, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Paige Elizabeth Monk, Christiana, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Occupational Therapy Assistant Concentration
Shane M. Montgomery, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Shane M. Montgomery, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Shane M. Montgomery, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology
Shane M. Montgomery, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Adam L. Moore, Greencastle, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Timothy S. Moore, Oxford, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Timothy S. Moore, Oxford, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Scott W. Moreland Jr., Parksley, Va.,, Bachelor of Science, Technology Management
Thomas H. Morgan, Williamsport, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Christopher J. Morrin, Morrisville, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Thomas J. Morris Jr., Williamsport, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Shawn M. Moyer, Selinsgrove, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Taylor C. Moyer, Boyertown, Associate of Applied Science, Forest Technology
Abdullah Ali H. Muaddi, Williamsport, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Magna Cum Laude
Evan M. Mudd, Gettysburg, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Kenneth Mueller, Schwenksville, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Honors
Kenneth Mueller, Schwenksville, Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology, Honors
Cody J. Mull, Williamsport, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Sara E. Mull, Winfield, Associate of Applied Science, Nursing
Dale A. Mullane Jr., Falls Church, Va., Associate of Applied Science, Welding Technology
Kyle M. Muller, Williamsport, Associate of Applied Science, Automotive Restoration Technology
Michael B. Mullner, Kendall Park, N.J., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Michael B. Mullner, Kendall Park, N.J., Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology
Adam D. Myers, Spring Grove, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Dylan G. Myers, Saddle River, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Richard L. Myers, Mount Wolf, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors

James M. Neels, Manakin Sabot, Va., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Scott L. Neff II, Lock Haven, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Grady A. Neidrich, Beech Creek, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Faith A. Neiter, Sunbury, Associate of Applied Science, Nursing
Christina M. Nelson, Williamsport, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies, Cum Laude
Christopher E. Nelson, Douglassville, Bachelor of Science, Construction Management
Sarah A. Nestor, Lock Haven, Bachelor of Science, Nursing
Long H. Nguyen, Hughesville, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology, High Honors
Joseph G. Nicolosi, Newtown, Associate of Applied Science, Exercise Science
Seriana A. Nitcznski, Dushore, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, High Honors
Cody M. Noll, Dallastown, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Tanner J. Noll, Tyrone, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Harris D. Nowotarski, Womelsdorf, Associate of Applied Science, Forest Technology

Grant T. Ober, Enola, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration, Summa Cum Laude
Onolee Marie Oberrender, Bloomsburg, Bachelor of Science, Graphic Design, Cum Laude
Denton R. Oburn, Burnham, Bachelor of Science, Construction Management
Madison B. Oeler, Montoursville, Bachelor of Science, Graphic Design
Dustin R. Ohler, Dunlo, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Christina M. Ohlin, Dillsburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, High Honors
Gage Michael Okonski, Reading, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Daniel Patrick Openaker, Mohrsville, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Patrick T. Oroskey, Whitehall, Bachelor of Science, Engineering Design Technology
Julie L. Orso, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Adam C. Otterbach, Sellersville, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Brendan D. Over, Woodbury, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology

Troy A. Padasak, Johnsonburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Laresa Nicole Paden, Mifflintown, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Occupational Therapy Assistant Concentration
Lillian L. Pakradooni, Reading, Bachelor of Science, Accounting
Courtney P. Palmatier, Jersey Shore, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Drew N. Pantermehl, Ashfield, Mass., Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Drew N. Pantermehl, Ashfield, Mass., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, Honors
Matthew W. Pardoe, Castle Creek, N.Y., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Loretta M. Park, Lock Haven, Associate of Applied Science, Nursing
Bradley J. Parker, Fairview, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, Honors
Brad D. Parrish, Muncy, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Kenneth C. Pastore, Caldwell, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Summa Cum Laude
Christopher A. Patrick, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Samuel J. Peiffer, Reading, Bachelor of Science, Web and Interactive Media
Anthony D. Pendley, Mount Dora, Fla., Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Carlos D. Pereira, Reading, Certificate, Diesel Technician
Alyssa A. Peters, Lock Haven, Associate of Applied Science, Forest Technology
Jennifer L. Pfleegor, Milton, Associate of Applied Science, Nursing
Jenice L. Phillips-Harrold, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services
Nicholas P. Piantanida, Neptune, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Tyler J. Piantanida, Neptune, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Garett T. Picken, South Deerfield, Mass., Bachelor of Science, Building Automation Technology, Magna Cum Laude
Mitchell S. Pickett, Wyalusing, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Benjamin Franklin Pierce, Stroudsburg, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Daniel J. Pivirotto, State College, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Toncia M. Plocinski, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Jared Curtis Poper, Greencastle, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Jared Curtis Poper, Greencastle, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Jacob D. Poppel, Burlington, Conn., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Nicholas J. Porreca, New Hope, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Amber E. Poust, Allenwood, Associate of Applied Science, Nursing
Cody M. Powell, Pittston, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Madison T. Powell, Linden, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Cum Laude
Curtis M. Preitz Jr., Montgomery, Associate of Applied Science, Welding Technology, Highest Honors
Kailynn E. Prentiss, Muncy Valley, Associate of Applied Science, Nursing
Patrick T. Profy, Newtown, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Ryan Pryzbylkowski, Conestoga, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Daniel H. Pulinski, Penfield, N.Y., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Laura H. Pursel, Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design
Darren W. Pysher, Linden, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal

Alec J. Quiggle, Mill Hall, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Kevin P. Quinlisk, Verona, Bachelor of Science, Engineering Design Technology, Magna Cum Laude

Megan E. Ramp, Marion Heights, Bachelor of Science, Web and Interactive Media
Justin J. Ramsammy, Franklin, N.J., Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Alexander D. Randt, Fairfield, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Alexander D. Randt, Fairfield, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Jonathan R. Rarick, Kutztown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Connor M. Ream, Lititz, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Connor M. Ream, Lititz, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Kyle J. Recipko, Carbondale, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Magna Cum Laude
James A. Reda, Newton, N.J., Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Timothy P. Reda, Newton, N.J., Associate of Applied Science, Health Information Technology, Honors
Elliot C. Redding, Gettysburg, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Kyle A. Redmond, Waldorf, Md., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Alecia A. Reed, Northumberland, Associate of Applied Science, Nursing
Warren M. Reed, Front Royal, Va., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Warren M. Reed, Front Royal, Va., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Shane M. Reeder, South Williamsport, Bachelor of Science, Engineering Design Technology, Cum Laude
Nicole M. Reeves, Galeton, Associate of Applied Science, Nursing
Ryan M. Reeves, Towanda, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Corey A. Reilly, Milford, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Joshua C. Reiner, Weatherly, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Lucas J. Reinke, Lewistown, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Nathan T. Reis, Pennsdale, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Garth J. Reish, Millheim, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Highest Honors
Katherine R. Rellick, Latrobe, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Joshua A. Remyszewski, Plymouth Meeting, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Joshua A. Remyszewski, Plymouth Meeting, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Mason A. Replogle, New Enterprise, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Mason A. Replogle, New Enterprise, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Sean T. Reynolds, New Fairfield, Conn., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Sean T. Reynolds, New Fairfield, Conn., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Jill A. Rhoades, Avis, Bachelor of Science, Nursing
Cynthia L. Rice, Williamsport, Associate of Applied Science, Accounting, High Honors
Timothy H. Richard, State College, Bachelor of Science, Construction Management
Kyle M. Richardson, Hopewell, N.J., Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Daniel J. Richner, Port Allegany, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Daniel J. Richner, Port Allegany, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Elizabeth O. Rickard, Honesdale, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Noah E. Rife, Newville, Associate of Applied Science, Automotive Restoration Technology
Kendra J. Riggle, Montoursville, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Justin E. Riordan, Flemington, N.J., Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Scott E. Ripka, Mill Hall, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Cassandra M. Robel, Winfield, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, Honors
Benjamin G. Robertson, Hummelstown, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Michael C. Rodarmel, Shamokin, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Anthony V. Rode, Palm Coast, Fla., Bachelor of Science, Construction Management
Carlos N. Rodriguez Baez, Caguas, Puerto Rico, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Kyle J. Rosales, Blandon, Bachelor of Science, Software Development & Information Management, Magna Cum Laude
Benjamin L. Rose, Somerset, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis, Honors
James B. Rowe, Cogan Station, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Sarah E. Ruhlman, New Oxford, Bachelor of Science, Web and Interactive Media, Cum Laude
Alyssa T. Rummel, Ephrata, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Daniel A. Rundle, Jamison, Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology
Steven M. Rush, Rimersburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Eric M. Russell, Mill Hall, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Christopher C. Rutledge, Macungie, Bachelor of Science, Web and Interactive Media
Thomas Jeffrey Ryder, Muncy, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Thomas J. Rynearson, Williamsport, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration

Anthony S. Saitie, Philadelphia, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Ray E. Sassaman, Winfield, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Adam A. Sawah, East Stroudsburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Thomas G. Saxton, Wayland, N.Y., Bachelor of Science, Technology Management
Danielle M. Scaringi, Coatesville, Associate of Applied Science, Health Information Technology
David A. Schaeffer, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
David J. Schaeffer, Tafton, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, High Honors
Bethany D. Schantz, Northumberland, Associate of Applied Science, Nursing
Gunner J. Schenck, Sugar Grove, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology, Honors
Caleb G. Schirmer, Sugarloaf, Bachelor of Science, Applied Management, Magna Cum Laude
Montana J. Schneider, St. Marys, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Montana J. Schneider, St. Marys, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Ryan B. Schneider, St. Marys, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Ryan B. Schneider, St. Marys, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, High Honors
Austin G. Schobel, Duncansville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
James E. Schott, Annville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Sabrina A. Schubert, Clarks Summit, Associate of Applied Science, Human Services
Jessica M. Schwoyer, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Christopher M. Scott, Hastings, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Ryan E. Scouten, Bushkill, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis, High Honors
Cody E. Sebring, Milford, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
Edgar M. Sepulveda, Lebanon, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Cum Laude
Lacy L. Shaffer, Middleburg, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Houssain M. Shannier, Williamsport, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology, Summa Cum Laude
Conor D. Shea, Clinton, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Briana L. Sheehan, Windber, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology, High Honors
Jarrett T. Sheets, Towanda, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, High Honors
Kaitlyn E. Sheets, Hughesville, Associate of Applied Science, Nursing
Brock A. Sherry, St. Marys, Certificate, Automotive Service Technician
Colton G. Shertzer, Mifflintown, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Kirsten L. Shields, Spring Run, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Christopher W. Shirk, Selinsgrove, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Nychol M. Shook, Bellefonte, Bachelor of Science, Nursing
Timothy S. Shook, Bangor, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration, Magna Cum Laude
Kennedy B. Shultz, Hughesville, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Lindsay E. Shultz, Danville, Associate of Applied Science, Nursing
Stephen T. Silfies, Jim Thorpe, Associate of Applied Science, Architectural Technology, High Honors
Paul Simko, Benton, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Honors
Dalton J. Sinkus, Reedsville, Certificate, Electrical Occupations
Matthew R. Skwarlo, Canton, Certificate, Electrical Occupations
Amanda D. Slick, White Haven, Bachelor of Science, Health Information Management
Sean A. Smeltzer, Red Lion, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Devyn J. Smith, Lawrenceville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Devyn J. Smith, Lawrenceville, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Jacob D. Smith, Souderton, Bachelor of Science, Industrial and Human Factors Design, Cum Laude
Jason R. Smith, East Freedom, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Kyle S. Smith, Millerton, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Paul E. Smith Jr., Milroy, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Stephanie C. Smith, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Nursing
Tammy R. Smith, Williamsport, Associate of Applied Arts, Advertising Art, Honors
Todd M. Smith, Centre Hall, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Kyle T. Smithmyer, Huntingdon, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Donald A. Smuck Jr., Wrightsville, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Magna Cum Laude
Elizabeth A. Snedeker, Closter, N.J., Bachelor of Science, Industrial and Human Factors Design
Christopher G. Snook, Burnham, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Austin A. Snyder, Herndon, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Dakotah G. Snyder, Montoursville, Associate of Applied Science, Exercise Science
Kara J. Snyder, Unityville, Bachelor of Science, Nursing
Alex M. Sobeck, Ramsey, N.J., Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Paul R. South, Williamsport, Associate of Applied Science, Forest Technology, Honors
Shaun O. Sparks, New Hope, Bachelor of Science, Construction Management
Shane R. Spencer, Northumberland, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology, Honors
Brittany Lynn Sponenberg, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Accounting
Meghan M. Stabley, Mansfield, Ohio, Bachelor of Science, Health Information Management
Melissa K. Stabley, Williamsport, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Lori D. Stahl, Middleburg, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Troy A. Stair, Wapwallopen, Associate of Applied Science, Automotive Restoration Technology, Honors
Michael J. Starrs, Media, Associate of Applied Science, Automotive Restoration Technology
Timothy J. Stasulli, Hamburg, Bachelor of Science, Information Assurance and Cyber Security
Bradley J. Staub, Muncy, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Rhett J. Staub, Gettysburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, Honors
Tiana L. Steinbacher, Montoursville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Emmett M. Stessney, Altoona, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Maribeth A. Stetts, Montgomery, Associate of Applied Science, Business Management, High Honors
Brady A. Stevenson, Hanover, Associate of Applied Science, Automotive Restoration Technology
Jennifer G. Stewart, Cheswick, Associate of Applied Science, Individual Studies
Amberson H. Stone, Chagrin Falls, Ohio, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis, Honors
Aaron M. Storch, Boiling Springs, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Thomas S. Stouffer, Mechanicsburg, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Heath D. Strickland, Muncy, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Seth W. Strickland, Telford, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Adam E. Strobel, Annapolis, Md., Bachelor of Science, Industrial and Human Factors Design, Cum Laude
Logan M. Struble, Beech Creek, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Summa Cum Laude
Erin L. Sullivan, Elizabethtown, Bachelor of Science, Applied Human Services, Magna Cum Laude
Dylan G. Summers, Ephrata, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Nancy M. Summers, Turbotville, Associate of Applied Science, Business Management
Kyle R. Surkovich, State College, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis, Honors
Andrew J. Susen, Easton, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Lucian J. Suter, Ruffs Dale, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Alex W. Swan, Wilkes-Barre, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Alex W. Swan, Wilkes-Barre, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Samuel R. Swank, West Grove, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Kristin E. Swartz, Middletown, Associate of Applied Science, Hospitality Management, Highest Honors
Krista A. Swinehart, Northumberland, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts

Nicholas D. Tardelli, Lebanon, Tenn., Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Ryan J. Taylor, Montoursville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Colten R. Temple, Catawissa, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Benjamin L. Thayer, Hampton, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Ashley L. Thomas, Hughesville, Associate of Applied Science, Nursing
Brian A. Thomas, Williamsport, Associate of Applied Science, Forest Technology
Denise L. Thomas, Montoursville, Bachelor of Science, Nursing
Jerrett S. Thomas, Montoursville, Associate of Applied Science, Surveying Technology
LaQuinn N. Thompson, York, Bachelor of Science, Applied Human Services
Rebecca F. Thompson, Littlestown, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
James M. Thornton, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Devin J. Tignanelli, Crescent, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design, Magna Cum Laude
Justin J. Timberlake, Valdez, Alaska, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Garrett A. Timko, Clearfield, Associate of Applied Science, Exercise Science
Jah-Re A. Tisdale, Reading, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Shawna M. Todaro, Mount Union, Bachelor of Science, Applied Human Services
Emily R. Tomasello, McVeytown, Bachelor of Science, Nursing
Andre J. Torres, Lancaster, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Kori A. Treaster, Lewistown, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Kaylee R. Tressler, Howard, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis, High Honors
Zachary W. Trimble, Lancaster, Bachelor of Science, Technology Management, Summa Cum Laude
Stephen Tritsch, Hatboro, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Charity R. Trump, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
April M. Tucker, Muncy, Associate of Applied Science, Human Services
Samantha M. Turner, Brackney, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Amanda R. Tyler, Brockport, Bachelor of Science, Applied Human Services
Dallas A. Tyree, Stillwater, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Alan P. Tyson, Red Lion, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology

Ian R. Unkle, Woodbine, N.J., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Luke D. Updegrave, Reno, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Jessica E. Usefof, Northumberland, Bachelor of Science, Nursing

Anthony M. Vadala, Forest City, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Kurt J. Vaders, Perkasie, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Shahryar Vahabzadeh, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Irma I. Valles-Rivera, Philadelphia, Bachelor of Science, Health Information Management
Sean M. Van Der Kleut, Souderton, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Taylor S. Vandegrift, Quakertown, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Brett M. VanderMeer, Pottsville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Kody C. VanFleet, Tobyhanna, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Maree W. VanStavoren, Montoursville, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, Highest Honors
Brian M. Vant Hoogt, Kunkletown, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Carol Vargas, Norristown, Bachelor of Science, Graphic Design
Tiffany S. Vaughan, East Stroudsburg, Bachelor of Science, Health Information Management
Jonathon D. Vecchiarelli, Williamsburg, Virginia, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Tyler J. Verbitsky, Wellsville, Bachelor of Science, Engineering Design Technology, Cum Laude
Andrew J. Vernarsky, Delmont, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Travis J. Veronsky, Tamaqua, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Devin E. Vogeding, Monroeville, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors

Jason C. Wade, Port Carbon, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Michael K. Wagner, Center Valley, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Morgan H. Wagner, Watsontown, Associate of Applied Science, Nursing
Keith A. Waite, McVeytown, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Zachery L. Waldman, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Jessica L. Walizer, Howard, Bachelor of Science, Nursing
Hunter M. Walker, Lewistown, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Jazmin R. Walker, Williamsport, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Tyler D. Wallace, Clearfield, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Jacob G. Wanamaker, Hamburg, Bachelor of Science, Information Assurance and Cyber Security, Cum Laude
Timothy J. Wanner, Narvon, Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Kurt J. Wanrow, Fairfield, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Magna Cum Laude
Whitney M. Wargo, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Magna Cum Laude
Phillip J. Warnecke, Muncy, Associate of Applied Science, Exercise Science
Darryl G. Washington Jr., Dresher, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Matthew J. Waters, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Forest Technology
Barry P. Watkins, Blossburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Ashley B. Watts, Montoursville, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Cassedy E. Way, Cogan Station, Bachelor of Science, Nursing
Cole M. Weachock, Pottsville, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Cortney L. Weaver, Pittsburgh, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, High Honors
Kacie L. Weaver, Harrisburg, Bachelor of Science, Applied Human Services
Curtis A. Weed, Clearfield, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Amber L. Weeks, Muncy, Associate of Applied Science, Health Information Technology, High Honors
Jacob L. Weikel, Dewart, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Benjamin S. Welch, Odenton, Md., Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Devan M. Welker, Clarence, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Marcus M. Wengrenovich, Elysburg, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
Katelyn A. Wertz, Bernville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Nikolas A. Wertz, Hanover, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Cody W. Wessner, Topton, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis, High Honors
Aaron M. Weston, Winfield, Associate of Applied Science, Forest Technology, Honors
Brandon M. Weyant, Imler, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, Honors
Jacob H. Wheeler, Harrisburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Matthew W. Whitcomb, Mansfield, Mass., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Aaron F. White, Westover, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Austin J. White, Pine Grove, Certificate, Machinist General
Skylor A. Wian, Bellefonte, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Cum Laude
Brenda A. Wiegand, Trout Run, Associate of Applied Science, Business Management, High Honors
Jessica R. Wiegand, Trout Run, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration, Magna Cum Laude
Corinne M. Williams, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Emmalee J. Williams, South Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design
Kara E. Williams, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Kelsey S. Williams, Danville, Associate of Applied Science, Nursing
Kenneth J. Williams, Westminster, Md., Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Niesha J. Williams, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Bradley Garrett Willis, Phillipsburg, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Melissa A. Wilson, Washingtonville, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Ryan C. Winslow, Lock Haven, Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Jan S. Winther, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Bradley J. Wirtner, Tyrone, Associate of Applied Science, Welding Technology
Bobbie J. Wolfe, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Emily S. Wolfe, Easton, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Jenna C. Wolfe, Lock Haven, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Jessica R. Wollet, Williamsport, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Andrew D. Wood, Montrose, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Jacob T. Wood, Hamburg, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Chelsea D. Woodland, State College, Bachelor of Science, Applied Human Services
Lucas A. Woods, Freeport, Bachelor of Science, Building Automation Technology
AmyJo D. Woolsey, Milton, Associate of Applied Science, Nursing
Rebecca L. Workman, Valencia, Bachelor of Science, Web and Interactive Media
Jessica L. Wright, Plymouth Meeting, Associate of Applied Science, Early Childhood Education

Allison Marie Yaneck, St. Clair, Associate of Applied Science, Health Information Technology
William C. Yeamans
, Shelocta, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, High Honors
Dustin T. Yeater, Lewistown, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Tyler Youngs, Media, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist

Emily Zakrzewski, Coal Township, Associate of Applied Science, Nursing
Salvatore J. Zambuto, Conowingo, Md., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Luke A. Zamiskie, Latrobe, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Hunter T. Zendron, Chicora, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Hunter T. Zendron, Chicora, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Adam C. Zerby, Beaver Springs, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Brent M. Zerby, Milton, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Charles W. Zerby, Beaver Springs, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Nicholas J. Zernhelt, Coopersburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Chelsea M. Zimmerman, Millersburg, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Ryan D. Zimmerman, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing, Honors