Skip to main content
Main Penn College Website

Penn College Presents Awards to May Graduates


Pennsylvania College of Technology has presented student achievement awards to its Spring 2011 graduates.

Nearly 950 students petitioned to graduate at the conclusion of the spring semester, and three commencement ceremonies were held May 13-14 at the Community Arts Center, Williamsport.

Penn College is a special mission affiliate of The Pennsylvania State University.

The student award winners, their hometowns and their academic majors are:

President’s Award, presented for leadership and service to the college: Adam Joshua Yoder, Allensville, building automation technology.

Board of Directors’ Award, presented for achievement under exceptional conditions: Frank William Meise Jr., Orrstown, information technology: network specialist.

The Academic Vice President and Provost’s Award, presented for scholastic achievement and service: Amy Sue Dibble, Montoursville, business administration: banking and finance.

Lewis H. Bardo Memorial Award, presented to a graduate who exemplifies the ideals of Lewis H. Bardo (devotion to duty, helpfulness to others, friendliness and high ideals): Benjamin Hile Clark, Chadds Ford, residential construction technology and management: building construction technology.

Rose Staiman Memorial Award, presented for brotherhood, service to college and community, and scholastic achievement: Andrew Thomas Koskie, Williamsport, building science and sustainable design.

Alpha Chi PA Xi Chapter Award, presented to a graduate who is an active member in good standing of Alpha Chi and who has provided outstanding leadership and service to the Penn College PA Xi Chapter of Alpha Chi: Amy Sue Dibble, Montoursville, business administration: banking and finance.

Accounting Faculty Award, presented to faculty-selected nontransfer student(s) on the basis of academic standing for exceptional achievement in accounting: Richard L. Schnelle, Muncy, accounting; Lennie K. Yoder, Liberty, accounting; Abram Carson Zuchowski, Wellsboro, accounting.

Pennsylvania Institute of Certified Public Accountants’ (PICPA) Award, presented for excellence in accounting studies in the School of Business and Computer Technologies under criteria set forth by the Pennsylvania Institute of Certified Public Accountants: Chad Chervinsky, Williamsport, accounting; John Thomas Edinger II, New Columbia, accounting.

Business Management Faculty Award, presented for achievement in the field of management, leadership qualities, and cooperation with faculty and peers: Kelly J. Uhland, South Williamsport, business administration: marketing.

Central Pennsylvania Health Information Management Association Award, presented to a graduate of the health information technology major for scholastic achievement and leadership: Sarah Rose Hepler, Pitman, health information technology; Kathryn Jane Sassaman, Port Trevorton, health information technology.

Information Technology Faculty Award, presented for scholastic achievement, work ethic, character, contribution to the department and contribution to fellow students: Eric D. Felker, Mount Laurel, N.J., information technology: web and applications development; Donald W. Immel, Williamsport, information technology: web and applications development; Sega Diakite, Williamsport, information technology: network technology; Victoria Rose Ann Good, Jersey Shore, information technology: web and applications development.

Lepley, Engelman & Yaw Award, presented to the graduate of the legal assistant/paralegal major with the highest grade-point average: Shannon Lee Hine, Bloomsburg, legal assistant/paralegal.

McNerney, Page, Vanderlin & Hall Award, presented to the graduate of legal assistant/paralegal studies who had the highest GPA: Sarah Beth Moist, McClure, legal assistant-paralegal studies.

Construction Management Faculty Award, presented to a graduate of construction management who has demonstrated exceptional leadership, professionalism, perseverance, participation, work ethic and commitment to the field: Corey A. Shank, Chambersburg, construction management.

Electrical Excellence Award, presented to a college-selected graduate of the electrical occupations major who has exhibited outstanding capabilities in his or her course of study. Sponsored by Schaedler-Yesco Distribution Inc.: Bradley C. Howes, Trout Run, electrical occupations.

Electrical Faculty Award, presented to a faculty-selected graduate of an electrical major who has demonstrated outstanding ability and achievement in the field: Matthew Harry Nolan, Williamsport, electrical technology.

NorthCentral PA Chapter Construction Specifications Institute Excellence in Construction Award-Construction Management, presented to a graduate of construction management who demonstrates excellence, professionalism, and integrity in and commitment to the construction industry: Nicholas Joseph Colaric, Eighty Four, construction management.

NorthCentral PA Construction Specifications Institute Excellence in Construction Award-Architectural Technology, presented to a graduate of architectural technology who demonstrates excellence, professionalism and integrity in and commitment to the construction industry: Jonathan David Kuntz, Newville, building science and sustainable design.

U.A. Local No. 520 Plumbers and Steamfitters Award, presented to a graduate of a plumbing and heating major who resides in the local membership area and has shown a strong interest and desire to become a member of the Plumbers and Steamfitters Local No. 520: Robert E. Martin Jr., Liverpool, heating, ventilation, and air conditioning technology/plumbing.

West Branch Susquehanna Builders Association Award, presented to graduates in building construction technology with outstanding GPAs, strong work ethic, ability to communicate well with faculty and a strong commitment to the residential building industry. Of the six awards presented, one is awarded to an electrical technology graduate (electrical and HVAC alternate every other year), and one is awarded to a heavy construction equipment technology student: Jolene Anne Woodcock, Sunbury, electrical technology; Chad W. Nickerson, Liberty, building construction technology; Ryan L. Ventura, Racine, Wis., building construction technology; Benjamin Hile Clark, Chadds Ford, building construction technology; Brian Daniel West, Newark, Del., residential construction technology and management; Lance M. Kolesar, Hawk Run, heavy construction equipment technology: operator.

Central Susquehanna Association for the Education of Young Children Award, presented to the graduate of the early childhood education program who best exemplifies the qualities expressed in the National Association for the Education of Young Children code of ethics: Janet Y. Watts Eiswerth, Allenwood, early childhood education.

Chef John Folse Excellence in Hospitality Award, presented to a graduate who demonstrates Chef Folse’s commitment to being a positive role model for the hospitality industry; work and scholastic excellence; stewardship of personal and professional resources; respect for self and others; and excellence and leadership in hospitality education: Terri Anne Smith, Hatfield, baking and pastry arts.

Hospitality Faculty Award, presented to a graduate who demonstrates academic achievement, exemplifies professionalism, and is committed to excellence in hospitality: Amanda Kelcie Angstadt, Middleburg, baking and pastry arts.

Clarke J. Hollister Award, presented to the student who has shown outstanding ability and achievement in dental health education: Jamie Sue Saylor, Mount Wolfe, dental hygiene.

The Colgate S.T.A.R. (Student Total Achievement Recognition) Award, awarded to the graduating dental hygiene student who meets the following criteria: demonstrates true dedication to the dental hygiene profession, exhibits compassion in patient care, displays enthusiasm for community service and enjoys the role of dental hygienist: Karen J. Miller, Linden, dental hygiene.

Dental Hygiene Faculty Award, presented to the associate-degree student who demonstrates the most professional growth and development throughout the course of study in the dental hygiene program: Sasha Nicole Deimler, Middletown, dental hygiene.

Hu-Friedy Golden Scaler Award, presented to the dental hygiene student who has the highest clinical average: Cassie Irene Homan, Spring Mills, dental hygiene.

Johnson & Johnson Award, presented to the graduating dental hygiene student with the highest DEN GPA at the end of the fourth program semester: Sara Joy Lefever, Lancaster, dental hygiene.

North Central Dental Hygiene Association Award, presented to the graduating student who exhibits the greatest enthusiasm and commitment to the dental hygiene program through participation in the Student American Dental Hygienists’ Association: Alyson Rene Spaid, Bigler, dental hygiene.

Patricia L. Saxton Excellence in Dental Hygiene Award, presented to the student who exhibits dedication to the profession by encouraging and supporting others. Characteristics include but are not limited to: team player, willing to help, trustworthiness, self-directed, independent, courteous and respectful: Jaime M. Slobodjian, Williamsport, dental hygiene.

Procter & Gamble Award, presented to a dental hygiene graduate in recognition of knowledge in the preventive aspects of dental disease and contributions toward the preventive oral health of patients: Jaime M. Slobodjian, Williamsport, dental hygiene.

Sigma Phi Alpha Award, postgraduate award to the top 10 percent of the graduating class with the highest in-program GPA at the end of the fourth semester: Sara Joy Lefever, Lancaster, dental hygiene; Brooke Nicole McCoy, New Paris, dental hygiene; Jamie Sue Saylor, Mount Wolf, dental hygiene.

Academic Excellence in Nursing Award, presented to a graduate(s) of the associate-degree nursing major for outstanding academic achievement and exceptional ability in practicum and communication skills: Susan Grace Boyer, Milton, nursing; Trena Sue Dale, Mifflinburg, nursing.

Linda F. Clark, BS RN, Memorial Nursing Commencement Award, presented to a graduate of a nursing major who has demonstrated outstanding academic achievement, exceptional ability in practicum and commitment to lifelong learning: Craig Arthur Schaefer, Williamsport, nursing.

The Shirley Novosel Memorial Award, presented to a graduate of a nursing major who demonstrates leadership and proficiency in clinical; promotes client advocacy; shows a strong desire to learn and help others learn; displays a caring, compassionate, and empathetic attitude toward patients; and displays a positive attitude toward the nursing program in general: Hope E. Bitner, Howard, nursing.

Nursing Peer Recognition Award, presented to a graduate of the associate-degree nursing major who fellow classmates believe exhibits the characteristics of the technical nurse role: Lisa M. Hauser, Linden, nursing.

Ronald E. Thompson Memorial Physical Fitness Specialist Commencement Award, presented to a faculty-selected graduate of the physical fitness specialist major who has demonstrated high academic achievement and promotes and practices the principles of wellness and personal fitness: Amanda A. Allanah, Pottsville, physical fitness specialist.

The Ed Dobeck Memorial Award, presented by the Susquehanna Chapter of the Pennsylvania Society of Land Surveyors for a graduating civil engineering technology or surveying technology student expressing an interest in a land surveying career: Joel M. Shiner, Berwick, surveying technology and civil engineering technology.

Penn College Machine Shop Faculty Award, presented to a graduate of a two- or four-year automated manufacturing/machining/toolmaking major who exemplifies the college’s philosophy of excellence and exhibits devotion to duty, helpfulness to others and friendliness: Jared T. Arbogast, Liberty, machine tool technology.

Penn College Welding Faculty Award, presented to a graduate of a two- or four-year welding major who exemplifies the college philosophy of excellence: Logan Kucerak, Jefferson, Iowa, welding and fabrication engineering technology.

Robert G. Thomas Award, presented to the graduate who has attained the highest cumulative average in welding: John F. Aber, Wellsburg, N.Y., welding technology.

Plastics Faculty Award, presented to the graduate of the plastics program (associate or bachelor’s degree) who most exemplifies the characteristics of excellence in education, dedication to the profession and commitment to service: Taylor Maxwell Kijak, Allentown, plastics and polymer engineering technology.

Alfred L. Hauser, Sr. Memorial Award, presented to a graduating student in the two-year automated manufacturing technology or four-year manufacturing engineering technology major who exemplifies the college’s philosophy of excellence: Kevin Thomas Werkheiser, Northampton, manufacturing engineering technology.

Electronics and Computer Engineering Technology Faculty Award, presented to two graduates of electronics and computer engineering technology (one associate and one bachelor’s) based on major GPA, as well as faculty nomination and vote of support: Patrick James Reid, Phillipsburg, N.J., electronics and computer engineering technology: robotics and automation; Tuan Anh Do, Scranton, electronics and computer engineering technology.

Computer Aided Product Design Faculty Award, presented to a faculty-selected graduate of computer aided product design who has demonstrated scholastic achievement, interest in the field and potential for success in the future: Matthew Joseph Snyder, Morrisdale, computer aided product design.

The Mathematics Faculty Award, presented to a graduate who demonstrates outstanding achievement in mathematics: Andrew Robert Hoover, West Lawn, information technology: network specialist.

Harvey A. Martin Memorial Award, presented to a faculty-selected graduate of graphic communications who exhibits a commitment to the profession and love of the major: Elizabeth A. Watts, Doylestown, graphic communications management.

Dean Solomon Memorial Award, presented to a graduate who demonstrates a desire for a profession in mathematics and/or computer science; who demonstrates good character, an affable personality and concern for fellow human beings; and who has earned a cumulative GPA of 3.0 or higher: Donald W. Immel, Williamsport, information technology: web and applications development.

American Infrastructure Award, presented to the top performing graduate of heavy construction equipment technology: technician: Andrew Charles Reisinger, Stockholm, N.J., heavy construction equipment technology: technician.

Pathfinders to Excellence Award, presented to a graduate who demonstrates the qualities of an exemplary individual and the potential to become a model technician: Ryan Paul Herring, Hegins, heavy construction equipment technology: technician.

The Ewing W. Muesler Award, presented to the graduate showing the highest degree of proficiency in a diesel equipment technology major: William Robert Bielsky, Hackettstown, N.J., diesel equipment technician.

Environmental Technology Faculty Award, presented to the graduate with the highest cumulative and major-specific GPA: Trent Michael Harlacker, Dover, environmental technology management.

Forest Technology Faculty Award, presented to the graduate of forestry technology who best exemplifies academic achievement, service and professionalism within the field of forestry: Laurie A. Nau, Jersey Shore, forest technology.

William J. Stitzel Memorial Award, presented to a graduate of a diesel equipment technology major who best exemplifies William J. Stitzel’s dedication to Penn College through service to the college community, service to fellow students and academic achievement: Austin David Lambert, Chambersburg, diesel equipment technology.

Horticulture Faculty Award, presented to the graduate of Landscape/Nursery Technology or Floral Design/Interior Plantscape who best exemplifies academic achievement, motivation, and professionalism in the field of horticulture: Logan Tyler Richard, Alexandria, ornamental horticulture: landscape technology.

Aviation Technology Faculty Award, presented to a graduate who demonstrates academic achievement, ethics, teamwork, professionalism and a commitment to excellence in the field of aviation maintenance: Alonso Lee Marchinski, Mohnton, aviation maintenance technology.

Ford ASSET Excellence Award, presented to the graduate with the highest cumulative GPA in an automotive major (manufacturer emphases and collision repair excluded): Nicole Renee Rousseau, Lock Haven, automotive technology: Ford ASSET.

Grant Berry, Sr. Automotive Excellence Award, presented to the graduate with the highest cumulative GPA in an automotive major (manufacturer emphases and collision repair excluded): Brandon Layne Mase, Liberty, automotive technology management.

DuPont Performance Coatings Excellence Award, presented to the graduate of a collision repair major with the highest cumulative GPA: Joel Edward Gregory, Trout Run, collision repair technology.

Orelli Supply Award, presented to an outstanding graduate of a collision repair major as agreed upon by the faculty: Ian James Hilner, Milton, collision repair technology.

Collision Repair Department Award, presented to an outstanding graduate of a collision repair major as agreed upon by the faculty: Anthony Albert Oleksza, Montrose, collision repair technology.

Marilyn G. Bodnar Library Award for Excellence in Research for Theoretical Research, recognizes a student who demonstrates exemplary research and information literacy skills in a theoretical or applied project in his or her field of study: Lee D. Michels, Mason Neck, Va., construction management.

For more information about Penn College, visit online , email or call toll-free 800-367-9222.

Related Stories

Students
Penn College engineering design student ‘driven’ to excel
Read more
Students
Right place, right time
Read more
Recently awarded $5,000 scholarships from the Pennsylvania Landscape and Nursery Association Foundation are (from left) Pennsylvania College of Technology students Nick Bianchi, of Archbald; Rebecca Cornish, of Lewisburg; and Erick V. Kennedy, of Williamsport. (Photo by Carl J. Bower Jr.) Students
Green industry group honors three Penn College students
Read more