Skip to main content
Main Penn College Website

Penn College Lists Fall 2007 Graduating Class


Fall 2007 dean’s list

Pennsylvania College of Technology has announced its list of graduates for theFall 2007 semester:

[ A ] [ B ] [ C ] [ D ] [ E ] [ F ] [ G ] [ H ] [ I ] [ J ] [ K ] [ L ] [ M ] [ N ] [ O ] [ P ] [ Q ] [ R ] [ S ] [ T ] [ U ] [ V ] [ W ] [ Y ] [ Z]

Philip Valentino Accardo, York, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Jessica A. Ackley, Sunbury, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, Honors
Christopher Gerald Adams, Pen Argyl, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Christopher Gerald Adams, Pen Argyl, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Christopher Gerald Adams, Pen Argyl, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Heather Marie Adams, Liberty, Associate of Applied Science, Business Management
Tasey Joann Agnew, Athens, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Louis Anthony Aiello, Covington, Associate of Applied Science, Individual Studies
Abdullah Albahrani, Williamsport, Associate of Applied Science, Paramedic Technology
Essa M. Alnajrani, Williamsport, Associate of Applied Science, Paramedic Technology
Lester L. Albright III, Sunbury, Certificate, Applied Technical Studies: Masonry Emphasis, Distinction
Kristopher Michael Aldridge, Jersey Shore, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Asya M. Allen, Williamsport, Bachelor of Science, Environmental Technology Management
Clyde Phillip Allen III, Williamsport, Associate of Applied Science, Accounting
James E. Allshouse, Indiana, Associate of Applied Science, Welding Technology
Jason Seth Aloise, Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Timothy R. Anders, Petersburg, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Timothy R. Anders, Petersburg, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Christopher C. Anderson, Annandale, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Michael D. Anderson, Dalmatia, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Marly Ann Artley, Milton, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Specialized Office Information Emphasis
Alexa N. Aten, Selinsgrove, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration, Magna Cum Laude
[ Back to Top ]

Yelena Yegorovna Babakova, New Columbia, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Grayson F. Bailey, Towanda, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Grayson F. Bailey, Towanda, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
David Alexander Baker, Mechanicsburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
David Alexander Baker, Mechanicsburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Shelby Rae Barber, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Human Services
Stephen E. Barbera, Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Mark Albert Barbier, Montgomery, Associate of Applied Science, Environmental Technology
Christina R. Barnes, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
Jesse A. Barratt, Long Valley, N.J., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Christopher J. Baum, Monroe, N.Y., Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Christopher J. Baum, Monroe, N.Y., Certificate, Plumbing
Renee Barbara Bayard, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis, Highest Honors
Alex Michael Bender, Loysville, Associate of Applied Science, Forest Technology
Daniel Robert Bennett, Montgomery, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Cum Laude
Daniel Robert Bennett, Montgomery, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Cum Laude
Dwight Lawrence Bennett, Blue Bell, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Dwight Lawrence Bennett, Blue Bell, Associate of Applied Science, Information Technology: Cisco Technology Emphasis
Dennis Ray Berfield, South Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management, Cum Laude
Kevin E. Berger, Auburn, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Joshua Luke Berkheimer, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Landscape/Nursery Technology
Maurizio Bertone, Greenwich, Conn., Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Cory L. Beverlin, Mifflin, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Cory L. Beverlin, Mifflin, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Deirdre E. Bilger, Middleburg, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Jeffrey R. Bingaman, Dornsife, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Robin D. Bingham, Lewisburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, High Honors
Joseph Curtis Birch, Lewistown, Certificate, Electrical Occupations
Adam M. Blocklinger, North Wales, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Justin C. Bober, Williamsport, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology, High Honors
Bobbi Jeanne Booher, Three Springs, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Jeffrey A. Bordner Jr., Herndon, Associate of Arts, General Studies
Jeremy William Bouse, Williamsport, Certificate, Construction Carpentry
Michael J. Bower, Bloomsburg, Certificate, Collision Repair Technician, Distinction
Adam Leonard Brem, Saint Marys, Associate of Applied Science, Landscape/Nursery Technology
Sarah Marie Brennan, Athens, Bachelor of Science, Technology Management
Sean M. Brennan, Pottsville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
James M. F. Brent, Williamsport, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Joseph M. Broadhuhn, North East, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Jeffrey T. Brown, Harwood, Md., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Jeffrey Paul Brubaker, Lancaster, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Jason M. Brunda, Nesquehoning, Associate of Applied Science, Welding Technology
Neil Bradley Bryner, Charleroi, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Adam James Bucynski, Loretto, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Travis Aaron Buffington, Pillow, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Magna Cum Laude
Travis Aaron Buffington, Pillow, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Magna Cum Laude
Suzanne Bulazo, Williamsport, Associate of Applied Science, Individual Studies
Debra Lynn Burkholder, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Matthew Tyler Burns, Warriors Mark, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis, Honors
Andrew Michael Bush, Tower City, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Ryan Douglas Butts, Tunkhannock, Associate of Applied Science, Welding Technology
Darien B. Buxton, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Catherine J. Byrnes, Harrisburg, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Magna Cum Laude
[ Back to Top ]

Amanda L. Campbell, Hughesville, Associate of Applied Science, Business Management
Robin Lynn Campbell, New Columbia, Bachelor of Science, Accounting
Bryan D. Caya, Haddonfield, N.J., Certificate, Construction Carpentry
Chelsea L. Chamberlin, Northumberland, Bachelor of Science, Physician Assistant
Amy Marie Chappell, New Columbia, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Nathan J. Chesnut, Roaring Branch, Certificate, Plumbing
Briana Dawn Cheunes, Pennsdale, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration
Ronald L. Clark, Montoursville, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis, Honors
Daniel Joseph Clarke, Elysburg, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Daniel Joseph Clarke, Elysburg, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Travis James Clawson, Clarksburg, Bachelor of Science, Computer Information Technology: Internetworking Application Development Concentration
Robbi L. Clements, Avis, Associate of Applied Science, Nursing
Robbi L. Clements, Avis, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Bradley T. Cole, Columbia Cross Roads, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Brandon R. Collett, LuCinda, Certificate, Collision Repair Technician
Nicki Sue Collins, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
Brent L. Comp, Allentown, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Brent L. Comp, Allentown, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology
John Richard Confer, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Charles Cooper, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Charles Cooper, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Joshua G. Cox, Spring Mills, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Daniel A. Cristiano II, Old Forge, Associate of Applied Science, Welding Technology
[ Back to Top ]

Jarod Austin Daubert, Pine Grove, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Brent M. Davies, Oley, Associate of Applied Science, Landscape/Nursery Technology
Joshua F. Davis, Durham, N.C., Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Jama Jo DeBrody, South Williamsport, Associate of Applied Science, Health Arts: Practical Nursing Emphasis
Mark Ivan Decker, Wyalusing, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis, High Honors
Mary A. Deise, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Julio Delgado Jr., Sunbury, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Martin David Denault, Clarks Summit, Associate of Applied Science, Welding Technology
Martin David Denault, Clarks Summit, Certificate, Welding
Judy A. Derr, Selinsgrove, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Beau James Dion, Lock Haven, Bachelor of Science, HVAC Technology, Magna Cum Laude
Robert Michael Ditchey, Mount Carmel, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Jennifer M. Doane, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, High Honors
Joel M. Dolan, Nazareth, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Andrew Blake Dolinger, Altoona, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Dana Lynn Dougherty, Pottstown, Associate of Applied Science, Floral Design/Interior Plantscape
Russell J. Driskel, Ebensburg, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, Honors
Ned F. Drumheller II, Snydertown, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Nathan M. Dwyer, Corning, N.Y., Associate of Applied Science, Toolmaking Technology, High Honors
Nathan M. Dwyer, Corning, N.Y., Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, High Honors
Nathan M. Dwyer, Corning, N.Y., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
[ Back to Top ]

Joey Brian Eachus, Avondale, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Bruce G. Earlston III, Danville, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Sheldon A. Early, Huntingdon, Associate of Applied Science, Welding Technology
Kyle M. Eaton, Smethport, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Nicole M. Edling, Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Amy J. Elder, Milton, Associate of Applied Science, Business Management
Octavian B. Elko, Larksville, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology
Kenneth Allan Ellis, Grand Island, NE, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Chad D. Ely, Wyalusing, Associate of Applied Science, Forest Technology
Shannon Lynell Emig, Williamsport, Associate of Applied Science, Forest Technology
Jonathan Lee English, Hershey, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Elizabeth Ann Essig, Hamburg, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology
Amanda Sue Evans, Allenwood, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
[ Back to Top ]

Michael Sterling Falgoust, Hegins, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Amanda Lynn Bahr Fanella, Hillsgrove, Associate of Applied Science, Nursing
Mallory Jo Feaster, Penns Creek, Associate of Applied Science, Nursing
Amber D. Feathers, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis
Stephanie Lynnette Fetter, Mill Hall, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Curtis D. Finck, Allenwood, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Jessica A. Fischer, Williamsport, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Anthony James Fisher, Mill Hall, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Anthony James Fisher, Mill Hall, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Kacy Dale Fitzsimmons, Fayetteville, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Radiography Concentration
Sean P. Flannery, Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Jacob Christopher Fore, Chambersburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Susan Kay Forester, Muncy, Associate of Applied Science, Accounting, High Honors
Tracy Jo Foster, Mill Hall, Bachelor of Science, Nursing
Wyatt L. Frantz, Pine Grove, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Nicholas Peter Fratarcangelo, Corning, N.Y., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Kristy L. Frayvolt, Latrobe, Associate of Applied Science, Welding Technology
Nicole Lynn Frey, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Jennifer L. Friese, Chambersburg, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Sherri L. Friese, Chambersburg, Associate of Applied Science, Hospitality Management
[ Back to Top ]

Christian J. Gagnon, Woolrich, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Christian J. Gagnon, Woolrich, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Kenneth Corey Gaquin Jr., Olney, Md., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Shane M. George, Homer City, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Elizabeth M. Getchen, Williamsport, Associate of Applied Science, Floral Design/Interior Plantscape
Gordon William Getgen, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Alyssa Joy Giedroc, Howard, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Kathleen M. Gilberti, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Daniel O. P. Gomes, Bethlehem, Associate of Applied Science, Electronics Technology: Computer Automation Maintenance Emphasis
Mark Alan Gonsman, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Welding Technology
Yesenia Gonzalez Mendoza, Lake Ariel, Bachelor of Science, Accounting
Melani Brooke Grady, Warren, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Curtis James Graf, South Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis, Honors
Justin Eric Graff, Linesville, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Justin Eric Graff, Linesville, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Jolene Monica Graham, Locust Gap, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Errol S. Gray, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Ryan Timothy Greenland, Clearfield, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Ryan Timothy Greenland, Clearfield, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Emily A. Grimes, Medina, N.Y., Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Alexander J. Groff, Strasburg, Bachelor of Science, Technology Management
Heidi Anderson Gummel, Tucson, Ariz., Bachelor of Science, Applied Health Studie s
[ Back to Top ]

Jamie L. Haimaidi, Tionesta, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Andrew Joseph Hamelly, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis, High Honors
Andrew Joseph Hamelly, Williamsport, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Magna Cum Laude
Lance Harman, Muncy, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Matthew Alan Harris, Eldred, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Brian A. Harrison, Yardley, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Ross D. Harter, Avis, Certificate, Machinist General
Becky A. Hellmers, Suffolk, Va., Associate of Applied Science, Business Management
Thomas A. Hendershot, Mill Hall, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Thomas A. Hendershot, Mill Hall, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Brittany Nicole Herb, Montgomery, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, High Honors
Evan John Herr, Duncansville, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
John R. Herring, Sunbury, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
April Dawn Hicks, Mill Hall, Associate of Applied Science, Nursing
Andrew Scott Hileman, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Ty P. Hoban, Lewisburg, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Ryan C. Hoffmaster, Lock Haven, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Shane H. Hohf, Hanover, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Adam Lloyd Hoisington, Sugar Grove, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Kerria J. Holesa, Chambersburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Matthew T. Homisak, Palmyra, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Celia Jo Hufnagle, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services
James Allen Hunsinger, Berwick, Associate of Applied Science, Electronics Technology: Communications/Fiber Optics Emphasis, Honors
[ Back to Top ]

Tessa A. Irion, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
[ Back to Top ]

Dennis Anthony Jackson, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services, Honors
Colt William Jenny, Rochester, Associate of Applied Science, Welding Technology
Dillon C. Johnson, Towanda, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Garrett Douglas Johnson, Newville, Associate of Applied Science, Individual Studies
Peggy Lou Johnson, Williamsport, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Medical Office Information Emphasis
Shawn M. Johnson, Eldred, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Erin Elizabeth Jones, Sunbury, Associate of Applied Science, Nursing
Bret A. Joseph, Hazleton, Associate of Applied Science, Automotive Technology
[ Back to Top ]

Steelyn Gary Kanouff, Blairsville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Joseph Patrick Kelleher, Collegeville, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Timothy S. Kelly, Shenandoah, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Eric R. Kendig, Dover, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Robert David Kessler, Oley, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Nathan P. Kimble, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Laura A. King, Hamburg, Associate of Applied Science, Nursing
Nina Marie King, Salona, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Nina Marie King, Salona, Certificate, Health Information Coding Specialist
Ricky L. King, Jr., Montgomery, Bachelor of Science, Technology Management
Tonya L. Kistler, Lewisburg, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Caleb J. Kitchen, Huntingdon, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis, Honors
Matthew Leonard Klein, New Cumberland, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Matthew Leonard Klein, New Cumberland, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Chase M. Kline, Benton, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Brian K. Klopp Jr., Danville, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Brian K. Klopp Jr., Danville, Associate of Applied Science, Information Technology: Information Technology Technician Emphasis
Ryan D. Koegler, Saxonburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Steven J. Kopera, Kenmore, N.Y., Associate of Applied Science, Welding Technology
Michael Edward Kostandin, Glen Mills, Certificate, Cabinetmaking and Millwork
Eric Matthew Krider, Hollidaysburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Eric Matthew Krider, Hollidaysburg, Certificate, Plumbing
Cherise Elaine Krum, Catawissa, Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude
Amanda L. Krupa, South Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration, Cum Laude
[ Back to Top ]

Erin M. LaCerra, Linden, Associate of Applied Science, Individual Studies
James Dean Latimer, New Alexandria, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Christopher S. Lee, Columbia Cross Roads, Bachelor of Science, Construction Management
Christopher Tillman Liddic, Williamsport, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Chad Howard Lindsey, Lewistown, Associate of Applied Science, Business Management
Devon Robert Liquori, Hawley, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Zachery R. Loffredo, Avis, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Benjamin A. Logan, Wapwallopen, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Matthew J. Lopez, Turbotville, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Joshua Michael Lucas, Port Matilda, Bachelor of Science, Business Administration: Management Information Systems Concentration
Thomas William Lute Jr., Sunbury, Associate of Applied Science, Electronics Technology: Industrial Process Control Emphasis, High Honors
Greta Marie Lyle, Williamsport, Bachelor of Science, Accounting, Cum Laude
[ Back to Top ]

John T. Malandro, Downingtown, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
John T. Malandro, Downingtown, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology
Sara L. Mapes, Beech Creek, Bachelor of Science, Technology Management
Joshua Luke Martin, Camp Hill, Associate of Applied Science, Aviation Technology, Highest Honors
Tara Lavonne Martin, Bressler, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Matthew D. Marvin, West Chester, Bachelor of Science, Technology Management
Jann Denise Marzzacco, Hughesville, Associate of Applied Science, Nursing
Marian Kathleen Matthews, New London, Associate of Arts, General Studies, High Honors
Mary E. Maxson, Muncy, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Erica E. Mazzante, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
Kira Christine McGee, Elizabethtown, Bachelor of Science, Technology Management
Duston M. McElwee, Benton, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Brian J. McGee, Williamsport, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Matthew Thomas McGrath, Lititz, Bachelor of Science, Construction Management
Phillip M. McIlwain, Avis, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Michael Angelo McLaughlin, Williamsport, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Michael Angelo McLaughlin, Williamsport, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology
Michael Angelo McLaughlin, Williamsport, Certificate, Machinist General
Samantha Jo McNutt, Montoursville, Associate of Arts, General Studies
Kristi L. Mertz, Danville, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Robert J. Messerle, Port Jervis, N.Y., Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Cum Laude
David D. Messick, Middletown, Certificate, Applied Technical Studies: Electrical Trades Emphasis
Matthew J. Michaels, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Brent A. Miller, Watsontown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Brent A. Miller, Watsontown, Certificate, Plumbing, Distinction
Christopher Michael Miller, Milton, Associate of Applied Science, Landscape/Nursery Technology
Elizabeth Joy Miller, Muncy, Associate of Applied Science, Information Technology: Cisco Technology Emphasis
Elizabeth Joy Miller, Muncy, Bachelor of Science, Computer Information Technology: Data Communications and Networking Concentration
Elizabeth Joy Miller, Muncy, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
James B. Miller, South Williamsport, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology, Honors
Jenny Rebecca Miller, South Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services, Honors
Robert G. Miller, Lock Haven, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Sarah Delaine Miller, Milton, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Talayna Jo Miller, Lewisburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Gregory James Monaghan, Ringtown, Certificate, Construction Carpentry
Mark A. Moran Jr., Hazleton, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Anthony Steven Moyer, Strausstown, Associate of Applied Science, Landscape/Nursery Technology
Bradley Ryan Moyer, Auburn, Bachelor of Science, Technology Management
Brandon M. Murray, Flinton, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Marissa Nicole Murray, Shermans Dale, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
[ Back to Top ]

Dennis W. Neamand Jr., Watsontown, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Eric E. Norsworthy, Drexel Hill, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Jared Nathan Nyce, Blooming Glen, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
[ Back to Top ]

Brian James O’Donohue, Bangor, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Brian James O’Donohue, Bangor, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Brian James O’Donohue, Bangor, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Michael Thomas Olewnik, Wysox, Associate of Applied Science, Welding Technology
Michael Thomas Olewnik, Wysox, Certificate, Welding
Matthew Charles Onderko, Gillett, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Joseph Anthony Oshman, Elysburg, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
[ Back to Top ]

Angela Christine Pallotto, Lock Haven, Associate of Applied Science, Nursing
Dustin Ray Palmer, Hallstead, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Aaron Michael Pannebecker, Denver, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Brenda S. Pardoe, New Columbia, Associate of Applied Science, Nursing
Jarred A. Park, Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis, Honors
Kent A. Peacock, DuBoistown, Certificate, Plumbing
Todd Michael Peck, Glenville, Associate of Arts, General Studies
Carl Alan Pedersen, Harleysville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Jennifer M. Petroski, Shamokin, Associate of Applied Science, Nursing
Andrea Ruth Piskel, Hazleton, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Jon T. Pollick, York, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Jon T. Pollick, York, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Kyle D. Postupack, Riverside, Associate of Applied Science, Landscape/Nursery Technology
Elliott D. Price, Williamsport, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
[ Back to Top ]

Garrett James Quigley, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Business Management
Garrett James Quigley, Jersey Shore, Bachelor of Science, Accounting
Brendan James Quinn, Dallas, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
[ Back to Top ]

Michael Thomas Rafter, Plymouth Meeting, Certificate, Electrical Occupations
Danny W. Ramer Jr., Northumberland, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Buffy M. Reeder, Milton, Bachelor of Science, Accounting, Cum Laude
Cole J. Reese, Muncy, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Jeremiah A. Reif, Huntingdon, Associate of Applied Science, Surveying Technology
David John Rerko, State College, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Eric Matthew Restuccia, Dallastown, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Kathleen A. Rhodes, Middleburg, Associate of Applied Science, Nursing
Derek Richards, Lititz, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Tammy Ellen Richardson, Watsontown, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Jessica Leigh Richnafsky, Emporium, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Erica L. Cavaluzzi, Fairfax, Va., Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Magna Cum Laude
Casey L. Roan, Montgomery, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Jennifer L. Roberts, Sunbury, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Christina Lynn Robidoux, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services, High Honors
Aaron J. Rodgers, Rochester, N.Y., Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Adam Michael Rodkey, Armagh, Associate of Applied Science, Welding Technology
Cindy L. Rearick-Rosancrans, Dewart, Associate of Applied Science, Human Services, Honors
Daniel Lee Roush, Rebersburg, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Technology Emphasis
Kristopher David Runner, Avis, Associate of Applied Science, Forest Technology
Michael J. Ruschak, North Chili, N.Y., Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude
Svetlana Z. Rutgayzer, Warminster, Bachelor of Science, Physician Assistant
[ Back to Top ]

Nancy A. Saiers, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services
Ryan Mark Sainsott, Vineland, N.J., Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Ryan Mark Sainsott, Vineland, N.J., Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Marley Dorothea-Geranne Sampsell, Julian, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Lauren Kay Sauers, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
Melody K. Savoy, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Chad M. Scheerbaum, Evans City, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Eric P. Schmidt, DuBois, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Melissa Kelly Schon, Cogan Station, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
L. Drew Schreffler, Dornsife, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Honors
L. Drew Schreffler, Dornsife, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology, Honors
Brandon Earl Schupp, Benton, Associate of Applied Science, Forest Technology
Nicholas Schwalm, Sunbury, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Nicholas Schwalm, Sunbury, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology
John A. Scurti, Yardley, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Jordan Kee Sedlock, Clayton, N.C., Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Jordan Patrick Seiler, Shippensburg, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Aaron M. Sevier, Lorton, Va., Associate of Applied Science, Information Technology: Cisco Technology Emphasis
Aaron M. Sevier, Lorton, Va., Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Jared A. Shaner, Lanse, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Andrew Thomas Shea, Newtown Square, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Christopher B. Shirley, Indiana, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Craig Thomas Shoff, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Todd W. Shoup, Trout Run, Associate of Applied Science, Surgical Technology
Christine M. Shrawder, Milton, Associate of Applied Science, Nursing
Donald M. Shutt, Tower City, Associate of Applied Science, Office Information Technology: Specialized Office Information Emphasis
Patrick Kelly Sido, Hershey, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Alima S. Silver, York, Associate of Applied Science, Nursing
Sheri L. Simpson, Sunbury, Associate of Applied Science, Nursing
Jared T. Sims, Souderton, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Hazel Lee Singleton, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration
Tyler Singleton, Montrose, Certificate, Automotive Service Technician
Eric R. Smith, Mayport, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Nicholas P. Smith, Tremont, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Timothy Michael Snyder, Lock Haven, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration, Magna Cum Laude
Timothy Michael Snyder, Lock Haven, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Magna Cum Laude
Zachary Allen Soccio, Lewistown, Associate of Applied Science, Information Technology: Cisco Technology Emphasis, High Honors
Zachary Allen Soccio, Lewistown, Bachelor of Science, Computer Information Technology: Data Communications and Networking Concentration, Magna Cum Laude
Zachary Allen Soccio, Lewistown, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Magna Cum Laude
Zachary Allen Soccio, Lewistown, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Magna Cum Laude
Ashley Rose Songer, Emporium, Associate of Applied Science, Business Management, Honors
Ashley Rose Songer, Emporium, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration, Cum Laude
Courtney Elizabeth Spitler, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Amber J. Spittler, Philadelphia, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Matthew M. Staub, Millersville, Bachelor of Science, Electronics Engineering Technology
Matthew Stefan, Whitehall, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Travis M. Stetson, North East, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Sean R. Steward, Williamsport, Associate of Arts, Studio Arts
Jason M. Stewart, Wellsboro, Associate of Applied Science, Welding Technology
Emily Marie Stockwell, Fair Haven, Vt., Associate of Applied Science, Floral Design/Interior Plantscape
Michael W. Stone, Meadville, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Dwight David Stover, Watsontown, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Jeremy Michael Stover, Centre Hall, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Michael William Stover, Mill Hall, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Matthew William Strouse, Williamsport, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Joseph T. Suddath, Williamsport, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Shawn Ryan Sunday, East Berlin, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Joshua R. Swain, Williamsport, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Matthew Carl Swanson, Oregon, Wis., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
[ Back to Top ]

Erik S. Tallada, Meshoppen, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Charles David Taylor, Venus, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Charles David Taylor, Venus, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Elliott S. Templeton Jr., Ambler, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Gordon Edward Marshall Thomas, Port Allegany, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Jennifer L. Thompson, Hughesville, Bachelor of Science, Accounting, Magna Cum Laude
Nathan Roy Thompson, Sunbury, Bachelor of Science, Technology Management
Timothy N. Thompson, Saint Marys, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Robert Emmanuel Thomson, Chambersburg, Associate of Applied Science, Information Technology: Information Technology Technician Emphasis
Christopher A. Trego, Beaver Springs, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Dustin A. Troutman, Herndon, Associate of Applied Science, Diesel Technology [ Back to Top ]

Ralph D. VanAllman II, Tyrone, Certificate, Construction Carpentry
Benjamin John Vivian, Budd Lake, N.J., Associate of Applied Science, Welding Technology
Jesse William Vornhold, Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology
[ Back to Top ]

Andrew Walker Waegener, Landing, N.J., Associate of Applied Science, Diesel Technology: Mack Emphasis
Brian D. Walton, West Chester, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Shirley Rae Waltz, South Williamsport, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Theodore W. Ware Jr., Williamsport, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Edwin B. Weaver, Wellsboro, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Magna Cum Laude
Matthew D. Weaver, Osceola Mills, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Michelle L. Weaver, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration
Michael Thomas Weglinski, Southampton, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Nathan Paul Weinreich, Hegins, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Melissa Lorraine Welteroth, Montgomery, Bachelor of Science, Accounting
Steven W. Wemple II, Danville, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Steven W. Wemple II, Danville, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Steven W. Wemple II, Danville, Certificate, Aviation Maintenance Technician
Dane M. Wence, Boyce, Va., Bachelor of Science, Technology Management
Stephen Matthew Wertz, Montoursville, Associate of Applied Science, Electronics Technology: Cisco Systems Emphasis, Honors
Eric E. Weston, South Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Theresa Ann White, Danville, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Burton A. Williams, Stouchsburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Brian K. Wilson, Chicora, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Ross Eliot Wilson, Williamsport, Associate of Applied Science, Landscape/Nursery Technology
Trevor Ryan Wolfgong, Nisbet, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Quentin James Wood, Canton, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Carson W. Woodruff, Danville, Associate of Applied Science, Nursing
Kristen N. Wool, Cogan Station, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Brandy Jean Workman, Mill Hall, Associate of Applied Science, Hospitality Management
Jeffrey J. Woytowich, Marion Heights, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
[ Back to Top ]

Clinton Todd Yargar, Lewistown, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Cisco Systems Emphasis
Daphne L. Yeick, Catawissa, Associate of Applied Science, Nursing
Ryan F. Young, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
[ Back to Top ]

Charles W. Zeigler, McSherrystown, Associate of Applied Science, Individual Studies
Wesley W. Zeisloft, Muncy, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Adam J. Zernick, Northern Cambria, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management

 

Related Stories

Recently awarded $5,000 scholarships from the Pennsylvania Landscape and Nursery Association Foundation are (from left) Pennsylvania College of Technology students Nick Bianchi, of Archbald; Rebecca Cornish, of Lewisburg; and Erick V. Kennedy, of Williamsport. (Photo by Carl J. Bower Jr.) Students
Green industry group honors three Penn College students
Read more
Students
Calculator loan program benefits veteran, active-duty students
Read more