Skip to main content

More than 120 welcomed into honor societies’ Penn College chapters

Pennsylvania College of Technology recently held induction ceremonies in the Klump Academic Center Auditorium for its four- and two-year honor society chapters, among the institution’s traditional end-of-semester activities in celebration of student accomplishment.

President Davie Jane Gilmour offered remarks during both of the April 9 ceremonies, and was joined at each by Joanna K. Flynn, dean of curriculum and instruction.

Prior to the morning ceremony, PTK inductees join their advisers and chapter officers on the ACC steps.
Prior to the morning ceremony, PTK inductees join their advisers and chapter officers on the ACC steps.

Phi Theta Kappa
Ninety-six students were welcomed to the college’s Beta Epsilon Upsilon Chapter of Phi Theta Kappa, an international honor society for students in two-year majors. Each semester, membership invitations are extended to associate-degree students who have completed at least 12 hours of coursework in which they have a GPA of 3.5.

The speaker for the 11 a.m. ceremony was chapter President Bailey E. Rowland, a nursing student from Williamsport. Other chapter officers are Vice President Krystle Jean Richardson, of Cogan Station, enrolled in human services & restorative justice; Devin S. Watson, of Shippensburg, electronics & computer engineering technology, treasurer; and Madison L. Gift, Waynesboro, applied health studies: occupational therapy assistant concentration, secretary.

Faculty advisers Karen L. Avery, instructor of biology, and Joe Loehr, associate professor of mass media communication/English-composition, oversaw the acceptance of these new PTK members:

Julia M. Abraham, Milton, health arts: practical nursing emphasis; Zak W. Anderson, Sunbury, engineering design technology; Jacob Patrick Anderson, Mechanicsburg, automated manufacturing technology; Autumn M. Ankiewicz, Tamaqua, civil engineering technology; Garrett M. Arnold, Mifflinville, building automation engineering technology; Ann Balinton, Mifflinburg, nursing; Annie Marie Bechdel, Beech Creek, radiography; Vanessa Lynn Marie Beck, Tyrone, business management; Lauren Bennett, Bloomsburg, pre-applied health studies.

Payta Minard Bentley, Sayre, pre-dental hygiene; Kaitlyn D. Bittenbender, Montgomery, nursing; Roger Dale Bohner Jr., Montoursville, aviation maintenance technology; Sydney A. Bruno, Williamsport, physical therapist assistant; Jada M. Buchanan, Belleville, nursing; Dieter C. Burckes, Hawley, electric power generation technology: diesel emphasis; Douglas L. Coakley Jr., Lock Haven, building automation engineering technology; Alisha Margaret Cole, Williamsport, business management; Gavin Christopher Colescott, Northumberland, building automation engineering technology.

Joseph A. Cowell, Bangor, network administration and engineering technology; Emily K. Cummins, Williamsport, heating, ventilation and air conditioning engineering technology; Ben Antony Antolin Davies, Greensburg, aviation maintenance technology; Madison A. Delaney, Avis, applied health studies: radiography concentration; Ross Anthony DeLauro, Mansfield, electrical technology; Chris Allen Desrosiers, Broad Brook, Conn., diesel technology; Skyler John Devitt, Auburn, heating, ventilation and air conditioning technology; Sasha Nicole Dressler, Mifflintown, human services and restorative justice.

Lucas James Farda, Stroudsburg, aviation maintenance technology; Roni F. Fitzhugh, Tobyhanna, welding and fabrication engineering technology; Caila N. Flanagan, Danville, business administration: management concentration; Steve Andrew Frederick, Williamsport, forest technology; Conor Patrick Fry, Camp Hill, building automation engineering technology; Travis L. Fulcher, Hazleton, mechatronics technology; Heidi E. Gatchell, Manchester, occupational therapy assistant; Ashley Diana Gentile-Wing, New Kensington, residential construction technology and management.

As Rowland and President Gilmour look on, Madison Gift places a rose in the vase in memory of Ashley Gentile-Wing. The residential construction technology and management student, who died March 6 from injuries sustained in a vehicle accident, was posthumously inducted.
As Rowland and President Gilmour look on, Madison Gift places a rose in the vase in memory of Ashley Gentile-Wing. The residential construction technology and management student, who died March 6 from injuries sustained in a vehicle accident, was posthumously inducted.

Madison L. Gift, Waynesboro, applied health studies: occupational therapy assistant concentration; Paul Allen Grant, Elkton, Md., electric power generation technology: diesel emphasis; Serenity Hamlin, Williamsport, human services and restorative justice; Ashley S. Harmonosky, Williamsport, pre-nursing; Nikolas J. Harnish, Newmanstown, welding and fabrication engineering technology; CC Nicole Hawkins, Williamsport, applied management; Walter John Heiser, Easton, heating, ventilation and air conditioning design technology; Kaylei L. Hildebrandt, Saint Leonard, Md., building automation engineering technology.

Isabel Marina Horst, Wernersville, pre-dental hygiene; Brandon Tyler Hostetlar, Austin, residential construction technology and management; Monica M. Howey, Linden, pre-nursing; Benjamin William Huff, Cogan Station, electrical technology; Trevor Liam Keaton, Lansdale, manufacturing engineering technology; Jacob Anthony Keller, Cross Junction, Va., heavy construction equipment technology: Caterpillar equipment emphasis; Ellissa Renee Kunkel, Kempton, welding and fabrication engineering technology; Marshall Joseph LaBuda, Fogelsville, landscape/plant production technology.

Paul J. Langbein, Carnegie, diesel technology; Aaron Larson, Erie, forest technology; Matthew Kenneth Leedy, Lebanon, building automation engineering technology; Kaleb Robert LeVan-Fisher, York, automated manufacturing technology; Hannah M. Lilley, Williamsport, accounting; Christine A. Limbert, Curwensville, building science and sustainable design; Anna Alaina Lovell, Williamsport, applied health studies: radiography concentration; Hannah Ina Maskulyak, Shermans Dale, advertising art; Trevor Russell Mauk, Pleasant Gap, welding and fabrication engineering technology; Ashton Pierce Mausteller,Williamsport, civil engineering technology.

Eliot A. Miller, Halifax, information technology: network specialist concentration; Steven Alexander Nahay, McAdoo, electrical construction; Christine Nearhoof, Muncy, nursing; Patty A. Parker, Kulpmont, nursing; Andre V. Parreira, Lock Haven, building automation engineering technology; Sara L. Plankenhorn, Williamsport, applied management; Brandon Sy Ratjavong, Gordonville, information assistance and cyber security; Jadyn Sindel Reeder, Lock Haven, landscape/horticulture technology: plant production emphasis; Alec Dalton Rees, Centerport, N.Y., manufacturing engineering technology.

Jacob Maynard Reitz, Lewisburg, electrical technology; Ryan Joseph Santora, Norwalk, Conn., diesel technology; Sarah E. Scaife, Williamsport, health arts: practical nursing emphasis; Carol Schwanger, Williamsport, nursing; Jalen Sarah Seyler, Jersey Shore, applied health studies: radiography concentration; Conner Ridge Shaffer, Selinsgrove, welding technology; Jon Chase Shimmel, Palmerton, engineering design technology; Kaitlynn Marie Shipe, Johnsonburg, building automation engineering technology; Mike Edward Skalski, Cranford, N.J., electrical technology.

Jake Michael Spinosa, Wood Ridge, N.J., heavy construction equipment technology: technician emphasis; Cheyenne Elizabeth Stein, Orwigsburg, residential construction technology and management; Chelsey Lee Streich, Coudersport, dental hygiene; Lorena Super, Port Matilda, dental hygiene; Asher E. Sutton, Dresher, mechatronics technology; Leah K. Taylor, Morris, pre-nursing; Thane J. Thomas, Forksville, mechatronics technology; Brent Hamlin Thomson, Williamsport, applied management; Vyonne Mae Undahl, Milton, business management; Dominic Leo Valentine, Brockton, aviation maintenance technology.

Paul Thomas Wardach Jr., Clarks Summit, metal fabrication technology; Devin S. Watson, Shippensburg, electronics and computer engineering technology; Zac Griffin Weaver, Pottstown, residential construction technology and management; Kayla Webb, Montoursville, emergency management and homeland security; Seth Wilkerson, Bloomsburg, human services and restorative justice; Kelly Ann Williams, Marion, N.Y., civil engineering technology; Daun Williamson, Linden, building construction technology; and Dawn Zimmerman, Granville Summit, physical therapist assistant.

Inductees and officers join President Gilmour (left) and Alpha Chi's faculty co-sponsors (right) for a commemorative photo on the ACC stage.
Inductees and officers join President Gilmour (left) and Alpha Chi’s faculty co-sponsors (right) for a commemorative photo on the ACC stage.

Alpha Chi
Faculty co-sponsors Marc E. Bridgens, associate professor of HVAC technology, and Tammy A. Miller, instructor of biology, presided over the 1:30 p.m. induction of 26 students to the Pennsylvania Xi Chapter of Alpha Chi, The honor society is open to all bachelor-degree majors and is limited to the top 10 percent of junior and senior classes.

The chapter’s newest members are:

Alan Alvarez-Chavez, Spring Grove, automotive technology management; Harlee Ginean Brooks, Wellsboro, nursing; Catherine Joan Coy, Clifton Park, N.Y., physician assistant studies; Hailey Rose Dunn, York Haven, applied management; Matthew Victor Fioretti, South Williamsport, accounting; Joe Getgen, State College, welding and fabrication engineering technology; CC Nicole Hawkins, Williamsport, applied management; Rebecca E. High, Willow Street, applied management; William Hoyes, Danville, nursing.

Patrick Eugene Hufnagle, Antes Fort, applied management; Nicholas J. Kleman, Shamokin, pre-physician assistant studies; Emma Klier, Hockessin, Del., physician assistant studies; Anna Alaina Lovell, Williamsport, applied health studies: radiography concentration; John Michael Maize, Riverside, information assurance and cyber security; Sonya Belay-Asmamaw Mengistu, Columbia, Md., dental hygiene; Celeste G. Moquin, Fairfield, applied management; Maddie Newell, Selinsgrove, health science; Katharine M. Noss, Shickshinny, nursing.

Latricia Yocum, Xi Chapter president
Latricia Yocum, Xi Chapter president

Nick James Pisano, Lancaster, residential construction technology and management; Kenni Ella Powell, Linden, industrial design; Adam T. Roe, Hallstead, construction management; Rachael Rutkoski, Herndon, building science and sustainable: architectural technology concentration; Lisa Margareta Maria Sever, Montoursville, nursing; Sydney M. Telesky, Milton, human services and restorative justice; Rachel L. Thompson, Williamsport, human services and restorative justice; and Justin Albert Yesalavage, Mahanoy City, information assurance and cyber security.

The 2021-22 officers for Alpha Chi – all of whom participated in the ceremony – are physician assistant studies students Latricia Rae Yocum, of Watsontown, president; Kathryn Ann Plankenhorn, of Montoursville, vice president; and Brynn Marie Dunkleberger, of Williamsport, secretary. Sara L. Plankenhorn, of Williamsport, majoring in applied management, is the chapter’s social media manager.

– Photos by Cindy Davis Meixel, writer/photo editor

 

 

 

Subscribe to PCToday Daily Email