Skip to main content

Honor Societies Induct New Members in Weekend Ceremonies

The Pennsylvania College of Technology chapters of three honor societies held induction ceremonies on March 17, recognizing110 new members for academic achievement.

Phi Theta Kappa The newest members of Phi Theta Kappa's Beta Epsilon Upsilon Chapter join their advisers for a commemorative photo on the steps of the Klump Academic Center Forty-nine students were accepted into the college’s Beta Epsilon Upsilon Chapter of Phi Theta Kappa, an international honor society for students in two-year academic majors. Each semester, invitation to membership is extended by the chapter to students without advanced degrees who have completed at least 12 hours of course work leading to an associate degree in which they have a GPA of 3.5.

This year’s Penn College inductees, many of whom attended a ceremony in the Klump Academic Center Auditorium, are:

Shannon L. Abercrombie, Roaring Branch, occupational therapy assistant; Bradley B. Adam, Perkiomenville, landscape/horticulture technology: landscape emphasis; Andrew A. Adams, Herndon, surveying technology; Brittany L. Antolick, Jersey Shore, landscape/horticulture technology: plant production emphasis; Hugh C. Austin, Towanda, civil engineering technology; Zachary R. Baylor, Danville, heating, ventilation and air conditioning technology; Luke R. Birt, Dillsburg, renewable energy technologies; Alana N. Bohn, Lebanon, dental hygiene; Timothy B. Breidigan, Annville, heating, ventilation and air conditioning technology; Cody E. Buterbaugh, Conestoga, electromechanical maintenance technology; Nicholas R. Cassidy, Seymour, Conn., computer aided drafting technology; Ashley H. Clark, Williamsport, hospitality management; Cameron J. Cool, Fairfield, forest technology; Courtney E. Derr, Montoursville, mass media communication; Lynette DiPaolo, Montoursville, individual studies; Shani S. Fancher, Hallstead, nursing; Tiffany M. Farran, Drums, health information technology; Stephen P. Ginkel, Mount Jewett, heavy construction equipment technology: Caterpillar equipment emphasis.

Misty D. Glantz, Lock Haven, individual studies; Aaron J. Gooch, Wellsboro, mass media communication; Jonathan T. Hall, Tamaqua, landscape/horticulture technology: landscape emphasis; Brian L. Hoffman, Laporte, legal assistant/paralegal; Lisa M. Hojnacki, Downingtown, baking and pastry arts; Cathleen R. Hurwitz, Williamsport, civil engineering technology; Kristopher Kavar, Boswell, automotive technology: Honda PACT emphasis; Eliana R. Keeney, Bernville, health information technology; Patrick J. Kelly II, Muncy, culinary arts technology; Jessica J. Kiehl, South Williamsport, early childhood education; Brandon T. Langdon, Manorville, N.Y., diesel technology; Samantha L. Lantz, Ulster, mass media communication; Marc P. Lindenmuth, Catawissa, automotive technology: Ford ASSET emphasis; Cassandra B. Mohr, Lewistown, dental hygiene; Matthew C. Moll, Mohrville, collision repair technology; Alexa R. Moore, Williamsport, business management; Amy L. Moyer, Sunbury, forest technology; Douglas Page, Mineral Point, building construction technology; Karl E. Pfaff, Canton, civil engineering technology.

Mark R. Risinger, Warren, culinary arts technology; Steven M. Seguine, Clinton, N.J., diesel technology; Kymberly N. Serio, East Stroudsburg, health arts: practical nursing emphasis; Benjamin D. Solt, Alburtis, automotive technology: Ford ASSET emphasis; Megan E. Spencer, Perkasie, baking and pastry arts; Justin M. Stevens, Valencia, welding technology; Andrea L. Valentine, Mifflinburg, nursing; Evan M. Walter, Montoursville, building science and sustainable design; Tina M. Watkins, Williamsport, nursing; Catherine G. Wise, Mechanicsburg, automotive technology; Gwendolynn J. Wood, Allenwood, nursing; and Amanda N. Woolf, Lititz, culinary arts technology.

The guest speaker was Michael Shoemaker, Phi Theta Kappa’s 2011-12 Middle States Region president; Paul L. Starkey, vice president for academic affairs/provost, and Tom Gregory, associate vice president for instruction, also offered remarks. The coat of arms was presented by chapter President Patricia A. Bennett; faculty advisers Anne K. Soucy, assistant dean of construction and design technologies, and Susan Slamka, assistant professor of human services/psychology, presided.Alpha Chi Inductees into the Pennsylvania Xi Chapter of the Alpha Chi honor society gather in the Thompson Professional Development Center's Mountain Laurel Room At the Alpha Chi ceremony in the Thompson Professional Development Center, 50 inductees were welcomed into the Pennsylvania Xi Chapter, which is open to baccalaureate students from all academic majors and limited to the top 10 percent of an institution’s junior and senior classes.

The 2011-12 inductees are: Fadhil A. Aljishi, Williamsport, plastics and polymer engineering technology; Robert A. Allison, Danville, physician assistant; Jason M. Beck, Gallitzin, electronics and computer engineering technology; Alison R. Beitz, Millville, graphic communications management; Tyler J. Bennett, Mahaffey, manufacturing engineering technology; James F. Bowes, Montoursville, accounting; Michael J. Bucalski, West Milford, N.J., residential construction technology and management: building construction technology concentration; Richard J. Cabral, Bellefonte, nursing; Katie R. Carney-Blose, Lebanon, applied health studies: radiography concentration; G. Michael Davis, Front Royal, Va., technology management; Jennifer L. DeArmitt, Port Matilda, business administration: small business and entrepreneurship concentration; Charles R. Doersam II, Williamsport, information technology: network specialist concentration; Deborah A. Dougherty, Montoursville, legal assistant/paralegal studies; Christopher D. Erdman, Muncy, nursing; Brittney R. Evans, Mechanicsburg, physician assistant; Nicholas G. Ezolt, Kutztown, heating, ventilation and air conditioning design technology; Barry L. Farr, Williamsport, information technology: information technology security specialist concentration.

Shawn M. Ferricks, Williamsport, information technology: information technology security specialist concentration; Misty M. Fischer, Montoursville, nursing; James M. Gehret, Williamsport, computer aided product design; Molly G. Goldsmith, Liberty, technology management; Brian M. Gottschall, Williamsport, business administration: human resource management concentration; Joseph M. Harner, Montoursville, electronics and computer engineering technology; Jonathan E. Harris, Danville, computer aided product design; Bethany G. Hughes, Montoursville, applied health studies: radiography concentration; Kachiri M. Kappenhagen, Halifax, nursing; Brandy L. Krause, Pine Grove, applied health studies: radiography concentration; Andrew P. Lesher, Adamstown, information technology: network specialist concentration; Laban P. Martin, Charlottesville, Va., automotive technology management; Erin E. McMahon, Catawissa, applied health studies: radiography concentration; Rebecca R. Miller, Williamsport, graphic communications management; April D. Mingos, Williamsport, nursing; James K. Moore, Denville, N.J., automotive technology management: automotive technology concentration; Adam D. Musgrove, Las Vegas, Nev., applied health studies.

Clifford Nanfeldt, Wrightstown, N.J., manufacturing engineering technology; Jonathan M. Norton, Lebanon, physician assistant; Kevin C. Pannebakker, Harrisburg, aviation maintenance technology; Sheree N. Regisford, Lansford, pre-physician assistant; Kayla J. Renn, Turbotville, nursing; Derek P. Rockwell. Wyalusing, physician assistant; Eric S. Rymal, New Hope, physician assistant; Matthew M. Sabol II, Morrisdale, electronics and computer engineering technology; Benjamin J. Sauter, Montoursville, technology management; Tracy L. Schroeder, Jersey Shore, business administration: banking and finance concentration; Erika L. Smith, Lock Haven, nursing; Alvine N. Taylor, Williamsport, nursing; Sean M. Timm, DuBoistown, information technology: network specialist concentration; Sean P. Turnbach, Berwick, welding and fabrication engineering technology; Anthony G. Weldon, Harrisburg, building automation technology: heating, ventilation and air conditioning technology concentration; and Anthony R. Yanoshik. North Wales, manufacturing engineering technology.

Starkey and Gregory opened and closed the ceremony, respectively, and remarks were delivered by Patricia J. Haefner, chapter president. Gerald “Chip” D. Baumgardner, associate professor of business administration/management and faculty sponsor, inducted the new members.

Delta Mu Delta Among those welcomed into Delta Mu Delta's Lambda Nu Chapter are students who attended the afternoon induction ceremony in the PDC Eleven students joined the Lambda Nu Chapter of Delta Mu Delta, an international honor society for business students in the top 20 percent of their respective class:

Chad Kenneth Bryan, Williamsport, accounting; Jennifer L. DeArmitt, Port Matilda, business administration: small business and entrepreneurship concentration; Shane Matthew Engel, Cogan Station, business administration: management concentration; Molly G. Goldsmith, Liberty, technology management; M. Hope Miller-Cupp, Cogan Station, technology management; Richard M. Norgard, West Caldwell, N.J., technology management; Brent Harvey Rosenberg, Denville, N.J., business administration: banking and finance concentration; Victor N. Rupert, Granville, technology management; Benjamin J. Sauter, Montoursville, technology management; Tracy Lynn Schroeder, Jersey Shore, business administration: banking and finance concentration; and Jessica Taylor Woodward, Levittown, business administration: banking and finance concentration.

Taking part in the induction were faculty adviser Gerri F. Luke, associate professor of business administration/management and marketing; Terry A. Girdon, professor and department head for business administration; Emily Beth Reed, Lambda Nu chapter president; and Gregory.

Photos by Michael S. Fischer, student photographer

Subscribe to PCToday Daily Email