Skip to main content
Main Penn College Website

Fall 2018 class of graduates listed


The roster of Fall 2018 graduates has been issued at Pennsylvania College of Technology.

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [Y] [Z]

Fall 2018 dean’s list

Turki A. Aldossari, Williamsport, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Francisco Alonso, Ephrata, Bachelor of Science, Software Development & Information Management
Nader M. Alotaibi, Riyadh, Saudi Arabia, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Sulaiman Hamed Al-Siyabi, Muscat, Oman, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology, Cum Laude
Matthew S. Ames, Glenwood, N.J., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Mitchell Peter Aponick, Myerstown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Mitchell Peter Aponick, Myerstown, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Kobey Allyn Azbell, Pottsville, Associate of Applied Science, Forest Technology

Josephina L. Bair, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Seth Joseph Balkey, State College, Bachelor of Science, Applied Technology Studies, Summa Cum Laude
Richard A. Baney II, Trout Run, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Savannah Storm Barnes, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Brittney Jo Barrett, Mill Hall, Bachelor of Science, Nursing
Mena Adel Beshay, Carlisle, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Anthony R. Bastion, Millerton, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
Lauren Maria Baughman, Dallastown, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Matthew Remington Bean, McElhattan, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Highest Honors
Matthew Remington Bean, McElhattan, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Summa Cum Laude
Chester M. Beaver, Muncy, Bachelor of Science, Technology Management, Summa Cum Laude
Sean P. M. Benfer, Watsontown, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Blake Aaron Bennett, Pennsburg, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
Tiffany Lucille Bertothy, Philipsburg, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Shane R. Betts, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Dylan A. Bianco, State College, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology, High Honors
Dylan A. Bianco, State College, Bachelor of Science, Engineering Design Technology, Summa Cum Laude
David Ross Bidelspach, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Angela L. Bierly, Waterville, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
David L. Bierly, Centre Hall, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Isaac R. Boatman, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Marcus A. Bogden, Montgomery, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, Honors
Slavik Y. Borisov, Selinsgrove, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Shane T. Bowersox, Sunbury, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
John Max Brenchley, Canton, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Highest Honors
John Max Brenchley, Canton, Bachelor of Science, Engineering Design Technology, Summa Cum Laude
Ross E. Brennen, St. Marys, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Honors
Timothy W. Brooks, Trout Run, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Joseph M. Brozonis, Coatesville, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Nicholas R. Bruce, Troy, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Hayden Anthony Bryan, Lancaster, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Weston Patrick Buck, Woodland, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Fletch Van Buehler, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration

Rebekah Lyn Caretti, Weedville, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Kathleen L. Carey, Montoursville, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant
Rebeca L. Chapman, Gilbertsville, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Kat D. Chappell, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Nicholas Don Christiansen, Williamsport, Bachelor of Science, Software Development & Information Management
David J. Christman, South Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services, Honors
Kevin M. Chura, Hazleton, Bachelor of Science, Emergency Management Technology
Andrew T. Claar, Duncansville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Kody M. Clawson, Altoona, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Kody M. Clawson, Altoona, Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology, Honors
Justin Michael Clouser, Shelocta, Bachelor of Science, Technology Management, Cum Laude
Jarrett C. Compton, Horsham, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Julio S. Cooley, Philadelphia, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Raven Reasner Cooley, Williamsport, Certificate, Nurse-Health Care Paralegal, Distinction
Raven Reasner Cooley, Williamsport, Certificate, Nurse-Health Care Paralegal, Distinction
Maxwell B. Copenheaver, York, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Garrett Davis Corneliussen, Hickory, N.C., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Tina L. Courtney, Ridgeley, W.Va., Bachelor of Science, Dental Hygiene, Cum Laude
Stephen M. Crain Jr., Philipsburg, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, High Honors
Jessica Lauren Crane, Cogan Station, Associate of Applied Science, Business Management
Sean Eliot Creegan, East Petersburg, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Rachel Jean Cressman, West Milton, Bachelor of Science, Nursing
Samantha E. Criswell, New Columbia, Associate of Applied Science, Human Services

Hayden L. Dann, Centre Hall, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Henry Dao, Lancaster, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Megan Colleen Daugherty, Watsontown, Associate of Applied Science, Nursing
Michelle D. Davies, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Courtney Lynn DeShong, Shippensburg, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Radiography Concentration
Sara J. DeVinney, Hughesville, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Joseph F. DiBucci, Glenshaw, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Rebecca Diaz, Millville, Bachelor of Science, Nursing
Melinda L. Diggan, Milton, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Magna Cum Laude
Patrick D. Donahay, Milton, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Tyler W. Dunn, Berwick, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis

Julian Oliver Ebanks, Catawissa, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Ryan M. Egan, Levittown, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Joseph Abraham Eirmann, Bellefonte, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Honors
Gregory Michael Elliott, Sligo, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Architectural Technology Concentration
Dakota F. Ellis, Montgomery, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Michael Scott Ellwood, Leesburg, Va., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Magna Cum Laude
Richard A. Emel, Hunlock Creek, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Dustin L. Erdman, Coal Township, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Marcus Ethan Ernst, Fleetwood, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Victor Durbing Esposito, Southampton, N.Y., Associate of Applied Science, Individual Studies
Shaun E. Evans, Allenwood, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration

Rachel Elizabeth Farber, Altoona, Bachelor of Science, Nursing
Charles H. Farrell, Belmar, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Ekaterina S. Ferguson, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant Paralegal, High Honors
Zachary R. Fike, Somerset, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Daniel E. Filippelli, Salisbury, Md., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Jonathan E. Fischer, New Cumberland, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Magna Cum Laude
Amber Rose Fleming, Williamsport, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Kenley Frantz Fleuridor, Roselle, N.J., Associate of Applied Science, Aviation Technology
Kayden Austin Flinchbaugh, Airville, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Summa Cum Laude
Allison M. Flynn, Chambersburg, Bachelor of Science, Dental Hygiene
Ashley C. Foster, Bradford, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Efrem K. Foster, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Management
Sarah Elizabeth Foster, Bloomsburg, Bachelor of Science, Nursing
Andrew Francisco, Bronx, N.Y., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Anthony J. Franzosa, Hazleton, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Mary E. Freeman, Milton, Associate of Applied Science, Legal Assistant Paralegal, Highest Honors

Jose A. Garcia, Shenandoah, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Carlo DiSalvo Gardner, Williamsport, Bachelor of Science, Physician Assistant, Magna Cum Laude
Adam R. Geissinger, Lewistown, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Albert M. Gensel III, Canton, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Leanne Sara Giampa, Philadelphia, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Summa Cum Laude
Ryan L. Gilbert, Beech Creek, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
Robert James Glosser V, Linden, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Breanne R. Goldsmith, Liberty, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis, Highest Honors
Connor T. Goodhart, Chambersburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Brock L. Gosling, Denver, Bachelor of Science, Applied Management
William J. Granville Jr., Philipsburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Jaron M. Graver, Walnutport, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Jaron M. Graver, Walnutport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Zachary T. Gulla, Summit Hill, Associate of Applied Science, Aviation Technology, Honors

Mareaha T. Harvey, Bloomsburg, Bachelor of Science, Nursing
Megan Lee Hawk, Lancaster, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Surgical Technology Concentration
Megan N. Heckman, Spring Mills, Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
James Calletano Hendrie, Williamsport, Bachelor of Science, Software Development & Information Management
Riley H. Hengler, South Williamsport, Bachelor of Science, Accounting
John David Henigin, Indiana, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Bohen M. Henry, Hustontown, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Patrick A. Henry, Reading, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology, Summa Cum Laude
Marissa N. Herb, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Gary Edward Higgins, Andreas, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Gary Edward Higgins, Andreas, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Gary Edward Higgins, Andreas, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Rachel Hill, Centre Hall, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis, High Honors
Shane L. Hoff, New Oxford, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Kalee A. Holdren, Trout Run, Bachelor of Science, Accounting, Summa Cum Laude
Hannah Margaret Hostetter, Lebanon, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Shawn Michael Houck, Huntingdon, Associate of Applied Science, Welding Technology
Nicholas James Houlihan, Walden, N.Y., Bachelor of Science, Software Development & Information Management
Crystal Lee Howard, Bluffton, S.C., Bachelor of Science, Applied Health Studies, Cum Laude
Seth Thomas Hresko, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Ryan M. Huling, Jersey Shore, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Jonathan B. Hunsinger, Williamsport, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Andrew Robert Hurd, Spring Mills, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Andrew Robert Hurd, Spring Mills, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis

Zachary Kurt Ilgen, Milton, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude

Megan R. Jackson, Spring Creek, Bachelor of Science, Applied Management
Hayden Grey Jennings, Red Lion, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Alexis Eileen Jones, Watsontown, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Anderson T. Joseph, Sahuarita, Ariz., Bachelor of Science, Applied Technology Studies, Cum Laude

Noah R. Karge, Sunbury, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Christopher B. Kegg, Colmar, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Christopher B. Kegg, Colmar, Associate of Applied Science, Metal Fabrication Technology
Jesse Gabriel Keller, Williamsport, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Alexis Leigh Kepley, Reading, Bachelor of Science, Applied Management, Magna Cum Laude
Conner Hall Kepner, Hughesville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Jared Scott King, Pennsylvania Furnace, Bachelor of Science, Software Development & Information Management
D’mytri Michael Kingsborough, Carlisle, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Jason P. Kleber, Franklin Lakes, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Tyler W. Kline, Lancaster, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Katelyn M. Klinger, Catawissa, Bachelor of Science, Accounting, Cum Laude
Hannah Quinn Knepp, Mechanicsburg, Bachelor of Science, Nursing
Bethany Lynea Kohl, Milton, Associate of Applied Science, Business Management
Cecily M. Kohlmeir, Brockton, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Kavitha Rose Kolangaden, Belle Mead, N.J., Bachelor of Science, Physician Assistant, Cum Laude
Kortni Nicoll Koshinskie, Coal Township, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Radiography Concentration
Janessa Lynn Kosmer, Coal Township, Bachelor of Science, Nursing
Shawn M. Kramer, New Ringgold, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis, High Honors
Bridget Annamarie Kranz, Patton, Associate of Applied Science, Architectural Technology, Honors
Erica Ann Kuhns, Middleburg, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Occupational Therapy Assistant Concentration, Cum Laude
Christopher M. Kunc, Norristown, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Amanda Marie Kustanbauter, Muncy, Bachelor of Science, Business Administration: Sport and Event Management Concentration, Cum Laude

Laura Jean La Grave, Lewisburg, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis, High Honors
Laura Jean La Grave, Lewisburg, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis, High Honors
Gloria Denise Laird, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Kyle R. Landis, Perkasie, Bachelor of Science, Engineering Design Technology
Drue D. Lanzer, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Matthew G. Lapp, New Columbia, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Paul Milo Lasell, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Cum Laude
Rose Latsha, Coal Township, Bachelor of Science, Nursing
Calah Danielle Lee, Chambersburg, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Christian Jordan Lee, Langhorne, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Shawn Earl Lehner, Tyrone, Bachelor of Science, Building Automation Technology: Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology Concentration
Andrew D. Leitzel, Dalmatia, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Taylor William Lewis, Scranton, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, High Honors
Taylor William Lewis, Scranton, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology, High Honors
Taylor William Lewis, Scranton, Bachelor of Science, Engineering Design Technology, Magna Cum Laude
Caterina Locricchio, Montoursville, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Nathaniel A. Lowe, East New Market, Md., Associate of Applied Science, Welding Technology
Olivia M. Lunger, Elysburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts

Ian L. Mace, Allentown, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Ian L. Mace, Allentown, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Tashia LaNae Mack, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Lucas H. Maldonado, Middletown, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Troyleon R. Mann, Williamsport, Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Troyleon R. Mann, Williamsport, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, High Honors
Dylan Marketta, Duncansville, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Jared Lee Markle, Roaring Spring, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Natasha Marie Martin, Avis, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis
Noah L. Martin, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Devin E. Masser, Valley View, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Magna Cum Laude
Chyanne Nichole Mattern, Williamsport, Bachelor of Science, Accounting
John Michael Matthews, Boalsburg, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Madison Clark Matthews, Boalsburg, Associate of Applied Science, Welding Technology
Nancy A. Mattison, Roaring Branch, Bachelor of Science, Nursing
Nathaniel Dale Mattocks, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis, High Honors
Nathaniel Dale Mattocks, Mifflinburg, Bachelor of Science, Software Development & Information Management, Magna Cum Laude
Liam Michael McCay, Bloomsburg, Bachelor of Science, Applied Technology Studies, Summa Cum Laude
John Thorton McClinton, Oreland, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Aaron T. McGinley, Williamsport, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Electronics and Computer Engineering Emphasis
Leslie Medina, Kennett Square, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Sean M. Meleski, Selinsgrove, Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Katherine Lynne Mertes, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Katherine Lynne Mertes, Williamsport, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Cum Laude
Clinton Arden Meyer, Turbotville, Bachelor of Science, Software Development & Information Management, Summa Cum Laude
Nicholas Sava Mezzullo, York, Associate of Applied Science, Welding Technology
Jhsia Nijal Miles, Montgomery, Ala., Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
Draven Lee Miller, Shamokin, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Ethan Mark Miller, Montoursville, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Keith A. Miller, Bellefonte, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Kyle W. Molyneux, Canton, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Ally T. Monborne, Williamsport, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Amanda L. Montesdeoca, Muncy, Bachelor of Science, Nursing
Stacie Lynn Mothersbaugh, Montoursville, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
John D. Motto, Muncy, Bachelor of Science, Applied Management
Karlee Elizabeth Moyer, Hollsopple, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Logan Dane Moyer, Telford, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Patrick M. Murray, Hatfield, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Scott M. Murray, Phoenixville, Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology

Jamie L. Nagle, Danville, Bachelor of Science, Nursing
Kaitlyn M. Nasdeo, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Sport and Event Management Concentration
Roxana M. Navarro, Youngsville, North Carolina, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Ashley C. Neary, Williamsport, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Stephanie A. Nettles, Harrisburg, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Cum Laude
Eric Wayne Newcomer, Muncy, Bachelor of Science, Applied Technology Studies
Connor P. Newman, Pottstown, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Lindsay Ann Nye, Ann Arbor, Mich., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Summa Cum Laude

Patrick Michael Ostrowsky, Lewisburg, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Eric C. Ott, Schwenksville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology

Wyatt C. Palau, Doylestown, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Sarah J. Palm, Beverly, Mass., Bachelor of Science, Applied Health Studies: Surgical Technology Concentration, Cum Laude
Alex C. Paris, Richland, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Ryan Frank Parker, Tower City, Bachelor of Science, Information Technology Sciences-Gaming and Simulation
Timothy L. Pegg, Lexington Park, Md., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Kyle W. Pfender, Langhorne, Bachelor of Science, Engineering Design Technology
Carrie Marie Phillips, Trout Run, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Seth Andrew Pleskonko, Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
Chloe Elizabeth Pohlman, Gardners, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Helen D. Potter, Millerton, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Cameron Theresa Powers, Fairfield, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies, Cum Laude
Kaitlin Marie Pressler, New Bloomfield, Bachelor of Science, Nursing
Jack Savage Previte, Bridgeville, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Joseph Nathaniel Prigmore, Virginia Beach, Va., Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Alexandra Pyda, East Stroudsburg, Bachelor of Science, Nursing

Matthew C. Querns, Bellefonte, Associate of Applied Science, Forest Technology

Josiah Damen Ramadhan, Port Allegany, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Robert P. Reardon, Wellsboro, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Morgan Mae Reibsome, Milton, Bachelor of Science, Applied Health Studies, Cum Laude
Robin R. Reidell, Avis, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Kyle N. Rhoads, Newville, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Laura Dougan Rice, Sunbury, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies, Magna Cum Laude
Robert Noah Ritter, Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Robert Noah Ritter, Williamsport, Certificate, Plumbing, Distinction
Cole M. Robinson, Howard, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Cole W. Robinson, Williamsport, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Magna Cum Laude
Nicholas Alexander Roche, Westminster, Md., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Ethan David Rosler, Bloomsburg, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Summa Cum Laude
Kirsta J. Ruble, Mifflintown, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Cheyanne M. Ruggiero, Scotrun, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration

Mustafa Asilkan Sahin, Williamsburg, Va., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Alexander Lee Santiago, Milton, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Macay I. Saylor, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis, Honors
Robert A. Schaefer, Canonsburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
David Allan Schaeffer, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Collin G. Schafer, Johnstown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Jonathan D. Scheidhauer, Mercer, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Summa Cum Laude
Kimberly L. Schwambach, Reading, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Radiography Concentration
Dakota G. Schwartz, Rome, Bachelor of Science, Applied Management, Cum Laude
James Page Sefchik, Hazleton, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis, Honors
Kaitlyn Elizabeth Sheaffer, Montoursville, Bachelor of Science, Nursing
Gabriella M. Shock, Belmont, Mass., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Derek D. Shultz, Millville, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Alyssa Elizabeth Sickler, Tunkhannock, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration, Cum Laude
Viswanathan Sivaram, Claymont, Del., Bachelor of Science, Applied Technology Studies, Summa Cum Laude
Matthew D. Slosky, Bloomsburg, Bachelor of Science, Nursing
Floyd Smith Jr., Williamsport, Certificate, Plumbing
Gray T. Smith, Blairsville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Jamir K. Smith, Williamsport, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Sean Alan Smith, Beavertown, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Zachary D. Smith, Centre Hall, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Cum Laude
Nicholas Todd Soboleski, McKean, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Coty N. Soult, Clearfield, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Anson T. Spisak, Corning, N.Y., Associate of Applied Science, Diesel Technology
Anson T. Spisak, Corning, N.Y., Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Austin T. Startoni, Lebanon, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Austin T. Startoni, Lebanon, Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology, Honors
Tiana Lyn Steinbacher, Montoursville, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Jacob Aaron Steinly, Grantville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Kody James Stencovage, Pottsville, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Lori Lynn Stewart, Philadelphia, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Summa Cum Laude
Daniel Lewis Stillman, Kennett Square, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Alexandria Nicole Stopper, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
John M. Strauch, Hicksville, N.Y., Associate of Applied Science, Mechatronics Engineering Technology
Justin Paul Strohecker, Selinsgrove, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Zachary B. Strunk, Howard, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Matthew J. Sturm, Mount Arlington, N.J., Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Amanda Nicole Suda, Harrisburg, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis
Jonathan R. Sutcliffe, Orangeville, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Summa Cum Laude
Ryan James Sweitzer, Burnham, Bachelor of Science, Software Development & Information Management, Magna Cum Laude
Harley J. M. Swisher, Hagerstown, Md., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis

Melissa Anne Tarhovicky, East Stroudsburg, Associate of Applied Science, Architectural Technology, High Honors
Rebecca J. Temple, Muncy, Associate of Applied Science, Business Management
Alexander J. Templeman, Tioga, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Dylan H. Therrien, Reading, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Dylan H. Therrien, Reading, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Cum Laude
Kelsie F. Thomas, Darby, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Chuon Tim, Philadelphia, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Adam William Connor Tracey, Smithsburg, Md., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Kyle Robert Traut, Warren, Associate of Applied Science, Welding Technology
Mark Alexander Turek, Red Lion, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology

Stephen Isaac Ulmer, Cogan Station, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Honors

Matthew Edward Varmecky, Harrisburg, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Kyle A. Vickers, Fayetteville, Associate of Applied Science, Automotive Technology
James Grant Vile Jr., Sheffield, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Nicholas Salvatore Visconti, Furlong, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies

Benjamin R. Waldron, Holmdel, N.J., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Jesse Walker, Williamsport, Associate of Applied Science, Forest Technology
Luke B. Walter, Millmont, Associate of Applied Science, Welding Technology
Morgan M. Walters, Northumberland, Bachelor of Science, Nursing
Kimberly A. Ward, Morrisdale, Bachelor of Science, Nursing
David John Webb, Red Lion, Associate of Applied Science, Engineering CAD Technology
Alexander R. Weltmer, Mount Holly Springs, Bachelor of Science, Information Assurance and Cyber Security
Daniel J. Whipp, Livingston, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Robert Lee Wise, Unityville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Quinton C. Wisler, Boyertown, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Christopher J. Wolfe, Williamsport, Bachelor of Science, Engineering Design Technology
Alan Daniel Wolfe Jr., Muncy, Bachelor of Science, Nursing
Garrett Lee Wolfinger, Phillipsburg, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Jason Scot Wolgemuth, Cincinnati, Ohio, Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude
Elizabeth Kathryn Woloszyn, Oil City, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Occupational Therapy Assistant Concentration, Magna Cum Laude

Ethan Michael Yoder, Denver, Bachelor of Science, Software Development & Information Management, Summa Cum Laude
Nicole Marie Youngcourt, Drums, Bachelor of Science, Nursing

Chelsea Mae Zimmerman, Millersburg, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Magna Cum Laude
Justin David Zimmerman, Pine Grove, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Joseph Lenny Zoda Jr., Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology

Comments

We’ll never share your email with anyone else.

Penn College welcomes comments that are on topic and civil. Read our full disclaimer.

Related Stories

Abigail S. Way, graduating with a bachelor's degree in dental hygiene: health policy and administration concentration, has a smile as bright as her future. Alumni
And they’re off: 900+ job-ready examples of Penn College Pride!
Read more
Ryan P. Good, assistant professor of welding, was presented with the highest honor accorded to Penn College faculty – the Veronica M. Muzic Master Teacher Award. He is shown here with Penn College President Davie Jane Gilmour. Alumni
Penn College bestows Distinguished Teaching Awards
Read more
Award recipients at a Penn College Employee Recognition event are (from left) Brenda M. Kline, Distinguished Staff (Classified); Janet L. McDermott, Distinguished Staff (Regular Part-Time); Becky J. Shaner, Distinguished Staff (Administrative, Professional and Technical); Elizabeth S. Gizenski, Excellence in Academic Advising; and Mary Jo DeVinney, Distinguished Staff (Service). Alumni
College employees recognized in end-of-semester tradition
Read more