Skip to main content

College’s Honor Society Chapters Induct 128 Students

Pennsylvania College of Technology recently held induction ceremonies, welcoming 128 high-achieving students into its honor society chapters for two- and four-year students. Paul L. Starkey, vice president for academic affairs/provost, and Tom Gregory, associate vice president for instruction, offered remarks at both proceedings.

Alpha Chi

 Alpha Chi inductees gather for a group photo after taking their pledge.

Alpha Chi inductees gather for a group photo after taking their pledge.
Lighting the way to truth and character
Lighting the way to truth and character

Fifty-six new members were accepted into the Pennsylvania Xi Chapter of Alpha Chi, which is open to all bachelor-degree majors and restricted to the top 10 percent of Penn College’s junior and senior classes. Gerald “Chip” D. Baumgardner, associate professor of business administration/management, and Walter J. Shultz Jr., director of the Office of Instructional Technology, did the honors during a ceremony in the Thompson Professional Development Center.

The 2014-15 inductees are:

Hashim A. Alfulful, Saudi Arabia, plastics and polymer engineering technology; Ali S. Alshehri, Williamsport, plastics and polymer engineering technology; Kyle L. Askins, Lock Haven, electronics/computer engineering technology; Adam M. Bailey, Williamsport, web and application development; Bryan M. Behm, Fleetwood, aviation; Kyle D. Bomboy, Unityville, physician assistant; Mark J. Bowling, Portersville, technology management (distance); Colton J. Broyan, Nescopeck, automotive technology management; Tylor J. Burkett, Middletown, aviation.

Lisa Carcel, Philadelphia, applied health studies (distance); Michael A. Coletti, Yorktown Heights, New York, technology management; Jeffrey C. Comitz, Hughesville, HVAC design technology; Ryan W. Conklin, Beech Creek; information technology sciences-gaming and simulation; Bhismadut B. Contractor, India, business administration: management concentration; Annette M. Counterman, Milton, accounting; Christopher J. Crawford-Hoagland, Williamsport, technology management; Andrew J. Distabile, Flemington, New Jersey, building automation technology; Ian M. Dorman, Mill Hall, engineering design technology.

Alpha Chi nductees and well-wishers fill the PDC Mountain Laurel Room.
Alpha Chi nductees and well-wishers fill the PDC Mountain Laurel Room.
A proud parent
A proud parent

Paul A. Evans, Haverford, automotive technology management; Danielle E. Everett Williamsport, information technology sciences-gaming and simulation; Jonathan E. Fischer, Mechanicsburg, applied health studies (distance); Christopher S. Frantz, Mingoville, building automation technology; Kristi L. Freezer, Cogan Station, pre-physician assistant; Kayla A. Gross, Danville, technology management; Regan W. Grossman, Honesdale, building automation technology; Adam L. Hackenberger, McAlisterville, civil engineering technology; Randall J. Haynes, Julian, manufacturing engineering technology.

James R.Henderson, Hollidaysburg, information technology sciences-gaming and simulation; Shani L. Hohneck, New Tripoli, dental hygiene (distance); Erica M. Hoover, Milton, graphic design; Jesse C. Hulien, Hughesville, engineering design technology; Zachary S. Kimble, Pleasant Gap, pre-physician assistant; Adam T. Knoebel, Montoursville, building science and design: architectural technology concentration; Kayla M. Kovilaritch, Danville, nursing; Brian D. Kramer Jr., Williamsport, physician assistant; Noah J. Leff, Williamsport, building automation technology.

Tom Gregory reads the roll call of new Alpha Chi members ...
Tom Gregory reads the roll call of new Alpha Chi members …
 ... who sign the register in the presence of Paul L. Starkey (left) and Gerald “Chip” D. Baumgardner.

… who sign the register in the presence of Paul L. Starkey (left) and Gerald “Chip” D. Baumgardner.

Jessica A. Long, Shoemakersville, health information management; Cory Miller, York, building science and design: architectural technology concentration; Theodore Z. Miller, South Williamsport, physician assistant; Rachael J. Minium, Montoursville, physician assistant; Trista B. Musser, Selinsgrove, applied human services; Robert W. Myers, Montoursville, manufacturing engineering technology; Taylor I. Nelson, Waverly, New York, physician assistant; Garett T. Picken, Weatogue, Connecticut, building automotive technology; Peter K. Ptacek, Lewisburg, welding and fabrication engineering technology.

Barrett G. Shaffer, Mount Pleasant Mills, information technology: network specialist concentration; Timothy S. Shook, Bangor, building science and design: architectural technology concentration; Maggie E. Smith, Mifflinburg, technology management; Adam E. Strobel, Annapolis, Maryland, industrial and human factors design; Austin D. Votta, Perkasie, automotive technology management; Matthew I. Walton, West Chester, physician assistant; Whitney M. Wargo, Williamsport, applied health studies (distance); April L. Wesche, Angelica, New York, physician assistant; Jessica R. Wiegand, Trout Run, business administration: marketing concentration; Jason S. Wolgemuth, Burlington, Kentucky, technology management (distance); and Charlene M.Woodley, Bloomsburg, applied health studies: occupational therapy assistant concentration.

Phi Theta Kappa

Participating Phi Theta Kappa inductees mark the occasion on the ACC steps.
Participating Phi Theta Kappa inductees mark the occasion on the ACC steps.

Seventy-two students were admitted into the college’s Beta Epsilon Upsilon Chapter of Phi Theta Kappa, an international honor society for students in associate-degree majors. Each semester, the chapter extends membership invitations to two-year students who have completed at least 12 hours of coursework in which they have a GPA of 3.5.

The guest speaker was Nathaniel Glick, PTK’s Pennsylvania state president. Advisers Laurie K. Kiss, mathematics instructor, and Joseph Loehr, associate professor of mass media communication/English-composition, presided over the induction in the Klump Academic Center.

The newest members are:

Dennis L. Arnold, Broadheadsville, information technology: network specialist concentration; Thomas A. Baker, Greentown, heavy construction equipment technology: technician emphasis; Neil L. Barner, Mill Hall, landscape emphasis/horticulture technology: plant production emphasis emphasis emphasis; Delaney W. Blubaugh, Waynesboro, technology management; Ciara N. Bond, Kunkletown, pre-dental hygiene; Max C. Bower, Lewisberry, heavy construction equipment technology: operator emphasis; Heike P. Breining, Williamsport, occupational therapy assistant; Eric L. Brewer, Lawrenceville, electrical technology; Sage M. Bumbarger, Howard, physical fitness specialist; Michael W. Cantolina, Howard, information technology: technical support technology emphasis.

Johnathan T. Capps, North Wales, mechatronics engineering technology; Rachel L. Carlson, Blossburg, surgical technology; Marci L. Cohen, Clarks Summit, baking and pastry arts; Wesley S. Cooper, Bendersville, automotive technology: Ford ASSET emphasis; Amity L. Day, Lock Haven; legal assistant-paralegal; Christopher J. Donnelly, Chalfont automotive technology: Honda PACT emphasis; Jesse R. Eshelman, Ephrata, automotive technology: Mopar CAP emphasis; Daryan M. Ficks, New Columbia; hospitality management; Dominick A. Fiorenza, Northumberland, architectural technology.

Brittany M. Fisher, Berwick, physical fitness specialist; Katlin N. Flook, Gettysburg, business management; Ashley B. Foose, Newport, pre-dental hygiene; Bradley S. Fuller, Williamsport, individual studies; Lindsey M. Gush, Williamsport, pre-nursing; Jessica C. Guzzi, Jermyn, physical fitness specialist; Matthew J. Gydosh, Palmyra, on-site power generation; Matthew A. Hartzell, Knox, heavy construction equipment technology: technican emphasis; Jillian Helmus, Middletown, on-site power generation.

Keynoter Nathaniel Glick, PTK state president
Keynoter Nathaniel Glick, PTK state president

Robert J. Hiller, Hawley, automotive restoration technology; Nicholas E. Horan, York, legal assistant-paralegal; Sean M. Hunter, Livingston, New Jersey, automotive restoration technology; Rikki A. Johns, Adrian, pre-dental hygiene; Ryan J. Kline, Pottsville, diesel technology; Katie A. Klingborg, Williamsport, legal assistant-paralegal; Nicholas A. Kokinda, Drums, electrical technology; Mikayla A. Krupa, Palmerton, pre-dental hygiene; Megan M. Leidy, Lemasters, early childhood education.

Hallie J. Liberti, Linden, early childhood education; Emily K. Lutz, Wading River, New York, hospitality management; David R. Martin, Lock Haven, surveying technology; Casey L. Masser, Klingerstown, early childhood education; Tayler D. Mathias, Watsontown, pre-nursing; Liam M. McCay, Bloomsburg, building construction technology; Emily M. Michaud, Watsontown, pre-nursing; Adam L. Moore, Greencastle, electrical technology; Patrick P. Morgan, Lancaster, aviation technology.

Richard L. Myers, Liberty, building construction technology; Minhthu H. Nguyen, Montoursville, advertising art; Luke S. Orzechowski, Newtown, plastics and polymer technology; Emily P. Palansky, Slatington, pre-dental hygiene; Kayla M. Peters, Pine Grove, baking and pastry arts; Timothy P. Reda, Newton, New Jersey, health information technology; Kristen A. Roach, East Stroudsburg, practical nursing; Danita M. Robinson, Milton, pre-nursing; Alexander C. Rozon, Cochranville, heavy construction equipment technology: Caterpillar emphasis.

PTK furthers its rich tradition.
PTK furthers its rich tradition.

Emily M. Schmidt, Muncy, landscape emphasis/horticulture technology: plant production emphasis emphasis; Ashley N. Setters, Blossburg, pre-dental hygiene; Briana L. Sheehan, Windber, engineering CAD technology; Drew T. Smith, New Albany, on-site power generation; Shane R. Spencer, Northumberland, collision repair technology; Jacob G. Stauffer, Stewartstown, aviation technology; Katherine M. Sullivan, Mifflinburg,  general studies; Nancy W. Summers, Turbotville, business management; Nicolle K. Thompson, Lancaster, early childhood education; Justin M. Tilney, Great Meadows, New Jersey, automotive technology: Ford ASSET emphasis.

Kaylee R. Tressler, Howard, electronics and computer engineering technology: robotics and automation emphasis; Kelsy J. VanBuskirk, Shamokin Dam, pre-occupational therapy assistant; Samuel D. Wells, State College, pre-dental hygiene; Cody W. Wessner, Topton, landscape emphasis/horticulture technology: landscape emphasis; Kristieann M. Wild, Hillsgrove, nursing; Christopher T. Wimbrough, Mansfield, automotive technology: Ford ASSET emphasis; Jessica R. Wollet, Williamsport, hospitality management.

Photos by Caleb G. Schirmer, student photographer