Penn College’s Spring 2013 Grads Announced

Pennsylvania College of Technology has released its list of graduates for the Spring 2013 semester.

Spring 2013 dean’s list

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [Y] [Z]

Andrew A. Adams, Herndon, Associate of Applied Science, Surveying Technology, Highest Honors
Ashley C. Adams, Lewistown, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Benjamin P. Adams, Pen Argyl, Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude
Joseph R. Adams, Red Lion, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Ahmad A. Al Ibrahim, Williamsport, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Highest Honors
Mohammed Al Sukibi, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Murtdha M. Al-Abdullah, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Frank V. Albano, Ardsley, N.Y., Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Jackson J. Albert, Liverpool, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Preston D. Albright, New Enterprise, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Thamer N. AlDhafeeri, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Christopher J. Allebach, Telford, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Kelli A. Allen, Bethel, Bachelor of Science, Applied Human Services
Hector A. Alvarez Jr., Bethlehem, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Hector A. Alvarez Jr., Bethlehem, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Ronak H. Amin, York, Bachelor of Science, Technology Management
Caleb C. Anderson, Milan, Associate of Applied Science, Surveying Technology, Honors
Caleb C. Anderson, Milan, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Jay T. Anderson, Troy, Associate of Applied Science, Forest Technology
Lindsey R. Anderson, Heber Springs, Ark., Associate of Applied Science, Welding Technology
Lindsey R. Anderson, Heber Springs, Ark., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Andrew J. Arena, Stroudsburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, High Honors
Zack A. Arencibia, Middleburg, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Cassiopeia M. Arrigo, Greentown, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Brandon W. Ashford, Dover, N.J., Associate of Applied Science, Welding Technology
Andrew M. Atchison, Landenberg, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Lance D. Aucker, Millerstown, Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Bryce P. Auker, Selinsgrove, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Andrew B. Auman, Williamsport, Associate of Applied Science, Aviation Technology

Jason A. Baier, Jersey Shore, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Leah M. Bair, Spring Mills, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Jessica L. Baker, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Stephan M. Ball, Harrisonburg, Va., Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
William W. Baney Jr., Mill Hall, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Summa Cum Laude
Michael P. Barbone, East Hanover, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Cum Laude
Kevin J. Barci, Warminster, Certificate, Plumbing
Megan L. Barckhoff, Midland, Bachelor of Science, Applied Human Services
Angela R. Barletta, Muncy, Bachelor of Science, Graphic Design
Heather C. Barnhart, South Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design
Dalton R. Bashore, Shartlesville, Associate of Applied Science, Graphic Communications Technology
Robert J. Bastian, South Williamsport, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Donald K. Bathurst III, Bellefonte, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Magna Cum Laude
Rachael C. Bauer, New Freedom, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Zachary R. Baylor, Danville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Dustin S. Beane, Kane, Associate of Applied Science, Forest Technology, High Honors
Shane A. Beckner, Chambersburg, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Alyssa K. Bedison, Montoursville, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Jason M. Beer, Perkasie, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies, High Honors
Bryn F. Behrenshausen, Montoursville, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis, High Honors
Luke J. Bellum, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Honors
Luke J. Bellum, Bloomsburg, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Joseph J. Belzer, Cogan Station, Associate of Applied Science, Forest Technology
Andreana M. Benfer, Montgomery, Associate of Applied Science, Human Services
Tyler J. Bennett, Mahaffey, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
Daniel M. Berkey, Windber, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Highest Honors
Alice M. Berninger, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Robert T. Berrier Jr., Lewistown, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design, Cum Laude
Kevin T. Beverly, Andover, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Jennifer A. Bickel, Montoursville, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Nicholas A. Bickhart, Northumberland, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Taylor C. Biery, Palmerton, Bachelor of Science, Health Information Management
Luke R. Birt, Dillsburg, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
David C. Birunas, Lancaster, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Jared D. Blackburn, Jefferson Hills, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Derek S. Black, Trout Run, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, High Honors
Christopher M. Blaho, Ambridge, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
Christopher M. Blaho, Ambridge, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Jonathan J. Blaser, Allison Park, Certificate, Machinist General
Tyler S. Boatwright, Milton, Associate of Applied Science, Welding Technology
Kayla M. Boney, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Brent A. Borton, Bridgeton, N.J., Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Matthew R. Botts, Milton, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Cameron J. Bowen, Wellsboro, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Alicia R. Bower, Linden, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Brandon B. Boyer, Sunbury, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Rebecca M. Boyer, Macungie, Bachelor of Science, Nursing
Shawn Bradley, State College, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Shawn Bradley, State College, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Paul R. Brenneman, Huntingdon, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Trent R. Brenneman, Mifflintown, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Daryl W. Breon, Williamsport, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Alexis G. Brown, Riverside, Associate of Applied Science, Human Services
Cameron M. Brown, Fawn Grove, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Desiree L. Brown, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Kenneth E. Brown, Williamsport, Certificate, Electrical Occupations
MacKenzie A. Brown, Lititz, Associate of Applied Science, Health Information Technology
MacKenzie A. Brown, Lititz, Certificate, Health Information Coding Specialist
Teri R. Brown, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Tiffany N. Brown, Williamsport, Certificate, Health Information Coding Specialist
Colton J. Broyan, Nescopeck, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Lisa A. Brule, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management, Cum Laude
Matthew E. Brzezinski, Easton, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Matthew E. Brzezinski, Easton, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Darnell R. Bungy, Williamsport, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Derek T. Burgess, Sunbury, Associate of Applied Science, Welding Technology
David A. Burkhart II, Linden, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, High Honors
Elizabeth J. Burkhart, Williamsport, Certificate, Health Information Coding Specialist, Distinction
Kyle L. Burkholder, Richfield, Associate of Applied Science, Aviation Technology, Honors
Matthew S. Burkholder, Williamsport, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, High Honors
Brett M. Burley-Inners, South Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis, Honors
Rachel A. Butler, Lamar, Certificate, Health Information Coding Specialist
Joseph W. Buttorff, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Michael R. Buzinski, Slatington, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors
Michael R. Buzinski, Slatington, Certificate, Plumbing, Distinction

Tyler S. Caldwell, Manchester, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Juliette R. Campana, Jersey Shore, Bachelor of Science, Nursing
Debra J. Campbell, Mainesburg, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Erin R. Campbell, Mainesburg, Associate of Applied Science, Architectural Technology, High Honors
Ryan E. Campbell, Chalfont, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Andrew J. Campise, Waymart, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Dominic J. Carmeci, Forestburgh, N.Y., Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
William W. Carpenter Jr., Point Pleasant, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Jacqueline E. Carr, Montoursville, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, Highest Honors
Brendan P. Carroll, Freedom, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Brian T. Carrubba, New Fairfield, Conn., Associate of Applied Science, Welding Technology
Brian L. Cary, Kingston, R.I., Associate of Applied Science, Diesel Technology
Jacob L. Cary, Knoxville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Grant M. Caspersen, Ligonier, Bachelor of Science, Construction Management
Jillian A. Cassetori, Jessup, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Amanda N. Castellan, Jersey Shore, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
James E. Caswell Jr., Jefferson Township, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Michael R. Caulfield, York, Bachelor of Science, Construction Management
Michelle R. Cease, Danville, Associate of Applied Science, Nursing
Joseph P. Chadowski, Fairfax, Va., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Ethan D. Chapka, Beach Lake, Associate of Applied Science, Welding Technology
Monica F. Charles, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services
Matthew D. Christopher, Bellefonte, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration, Cum Laude
Michael J. Christopher, Blairsville, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Austin J. Clark, Elysburg, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Denise M. Clark, Montoursville, Associate of Applied Science, Business Management, High Honors
Kelly M. Clark, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Samuel E. Cleaver, East Berlin, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Andrew C. Coakley, Turbotville, Associate of Applied Science, Business Management
Shenique S. Coates, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Emily M. Cogswell, Sugar Run, Bachelor of Science, Graphic Design
Brian P. Coleman, Trumbull, Conn., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Michael A. Coletti, Yorktown Heights, N.Y., Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist, High Honors
Phyl W. Collins Jr., Honesdale, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Jacob P. Conlon, Ludlow, Mass., Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Alexander T. Cook, Quakertown, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, Honors
Cameron J. Cool, Fairfield, Associate of Applied Science, Forest Technology, High Honors
Jerod P. Corman, Bellefonte, Bachelor of Science, Applied Human Services, Cum Laude
Darren M. Corson, Pottstown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Tyler H. Covert, Sandy Hook, Conn., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, High Honors
Benjamin P. Cowher, Muncy, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Rachel A. Craig, Little Egg Harbor, N.J., Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Laura E. Crawford, Williamsport, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Nathaniel J. Cross, York, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Daniel M. Crouse, Audubon, Associate of Applied Science, Building Construction Technology and Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Justin M. Culbertson, Huntingdon, Bachelor of Science, Construction Management
Jonathon M. Curlis, Quinton, Va., Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Larry J. Curry Jr., Sinking Spring, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Eric B. Curry, Fallentimber, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Justin C. Curtis, Carlisle, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration

Owen J. Darby, Easton, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration, Magna Cum Laude
Harold K. Dauncey, Jackson, N.J., Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Magna Cum Laude
Stephanie D’Avella, Ardmore, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Occupational Therapy Assistant Concentration
Zachary S. Davis, Reading, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Kevin B. Debo, Northumberland, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Adam J. Deeben, Shamokin, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Matthew A. Degma, Archbald, Bachelor of Science, Construction Management
Sasha N. Deimler, Middletown, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Chad D. DeLaney, South Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Network Administration Emphasis
Nicolai R. DeLaney, Freeport, Bahamas, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Katelyn A. Dellinger, Red Lion, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Matthew J. Delp, Ulster, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Summa Cum Laude
Alyssa S. DeLucca, Collegeville, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Cum Laude
Aaron R. DeMaio, Orange, Conn., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Daniel E. DeMille, Bethel, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Evan J. Depto, Kane, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
Kelvin R. Dewalt, Easton, Associate of Applied Science, Welding Technology, High Honors
Joseph DiBlasio III, Moorestown, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Samantha K. Diehl, Howard, Associate of Applied Science, Nursing
Eric W. Dietz, Dewart, Bachelor of Science, Accounting
Thomas M. DiGeronimo, Verona, N.J., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, Highest Honors
Thomas M. DiGeronimo, Verona, N.J., Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, Highest Honors
Sarah M. Dimon, Milton, Certificate, Health Information Coding Specialist
Jeffrey A. Dincher, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Kathrine E. Dixon, Houtzdale, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Tyler M. Dochat, Womelsdorf, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Kim M. Donahue, St. Marys, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Joseph A. Dowdrick III, Lebanon, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration, Summa Cum Laude
Laura E. Dowling, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Christian H. Dressler, Mifflintown, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Josie G. Drier, Jersey Shore, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Devin R. Drum, Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Destiny N. Duffield, South Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Andrea E. Dunkleberger, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Ethan J. Dunkle, Harrisburg, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Kendra N. Dutrow, Bellefonte, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Kendra N. Dutrow, Bellefonte, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Patrick J. Dutzer, Danville, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, High Honors
Hillary L. Dyson, Great Mills, Md., Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts

David C. Earle, Westfield, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Nathan L. Earle, Canton, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Logan R. Eaton, Northampton, Certificate, Electrical Occupations, Distinction
Alexander S. Eckerd, Williamsport, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Tyler J. Eck, South Williamsport, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Heidi L. Edkin, Picture Rocks, Associate of Applied Science, Nursing
Lucas C. Edmonds, Mayport, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation
Daniel W. Eggler, Loganton, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
William C. Eknaian, South Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Megan E. Endres, Wyoming, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Magna Cum Laude
Katie L. Engel, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Lisa M. Engle, South Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing, Highest Honors
Nicole N. English, South Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services
Timothy J. English, Springfield, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
Heidi K. Eppenbach, West Milton, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration, Cum Laude
Heidi K. Eppenbach, West Milton, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration, Cum Laude
Christopher D. Erdman, Muncy, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Michael Evanov, Wapwallopen, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, Honors
Donnie L. Evans, Williamsport, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Robert L. Eyring, New Freedom, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology

Kyle D. Fabin, Shelocta, Associate of Applied Science, Welding Technology
Dylan J. Falanga, Palmyra, N.Y., Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Michael J. Falat, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Anthony R. Fanelli, Sellersville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Tiffany M. Farran, Drums, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Tiffany M. Farran, Drums, Certificate, Health Information Coding Specialist
Jarrett L. Faust, Hamburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Caterpillar Equipment Emphasis
Nathan T. Faust, Palmyra, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
John A. Felice, Hatboro, Associate of Applied Science, Individual Studies
Anders T. Felton, Armagh, Associate of Applied Science, Welding Technology
David J. Fenstermacher, Palmyra, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Caleb N. Fera, Jersey Shore, Bachelor of Science, Construction Management
Jose L. Ferreira Jr., Kenilworth, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Samuel P. Ferster, Sunbury, Bachelor of Science, Construction Management, Magna Cum Laude
Nicholas M. Fetterhoff, Tower City, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Krista M. Fields, Reading, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Sam C. Finley, Norristown, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Kory A. Fishbein, Lafayette Hill, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Andrew J. Fisher, Mifflinburg, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Justin P. Fisher, McClure, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Julia A. Flick, Bellefonte, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Chad D. Flood, Fayetteville, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Matthew E. Fogtman, Hagerstown, Md., Bachelor of Science, Technology Management
Jack T. Foister, Home, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Colin L. Foreman, Westminster, Md., Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, Honors
Colin L. Foreman, Westminster, Md., Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Honors
Colin L. Foreman, Westminster, Md., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Candice E. Fowler, Williamsport, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Matthew B. Frank, Mill Hall, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, Honors
Antar R. Fredericks, Williamsport, Certificate, Plumbing
Tyler J. Frederick, Chalfont, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis, Honors
Tyler J. Frederick, Chalfont, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration, Cum Laude
Tyler J. Frederick, Chalfont, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude
Tyler J. Frederick, Chalfont, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration, Cum Laude
Ryan M. Frisbie, Sayre, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Andrew J. Fry, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Helen M. Frye-Lewis, Muncy, Associate of Applied Science, Nursing
Ryan T. Fry, Nazareth, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Highest Honors
Sandra M. Fry, Muncy, Bachelor of Science, Technology Management
Jesse J. Frystak, Montrose, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
William F. Fuka, Clifton, Va., Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
William F. Fuka, Clifton, Va., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Cum Laude
Jacob B. Fuller, Williamsport, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology

Jessica A. Gahres, Wernersville, Bachelor of Science, Graphic Communications Management
Jason A. Gaisior, Milroy, Associate of Applied Science, Electrical Technology, High Honors
Nathan M. Galbraith, McClure, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis, Honors
Amanda A. Galer, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Gregory Garcia, Norristown, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Steven W. Garner, State College, Bachelor of Science, Accounting, Summa Cum Laude
Kanen R. Gavitt, Eagles Mere, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Kanen R. Gavitt, Eagles Mere, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Peter A. Geanacopoulos, Williamsport, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Corey W. Gee, Tioga, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Sierra L. Gee, Middlebury Center, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
James M. Gehret, Williamsport, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design, Magna Cum Laude
Colin S. Geiger, Sunbury, Certificate, Automotive Service Technician
Kyle A. Gibson, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Forest Technology
Franklin D. Gillis, Hughesville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Highest Honors
Skylar L. Gingrich, Lititz, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Shawn A. Goff, Williamsport, Associate of Arts, General Studies
David A. Gomola, Grove City, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Frederick A. Gonsar, Middleburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Chad B. Gordner, Canton, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Shawn Gordner, Unityville, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Thomas R. Gordon, Bellefonte, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Lewis D. Goshen III, Chambersburg, Certificate, Plumbing
Katrina N. Grado, Williamsport, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Brock T. Gramley, Reedsville, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Drew F. Graves, Wind Gap, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Joshua D. Greenplate, Red Lion, Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Cum Laude
Logan A. Gresock, Copley, Ohio, Bachelor of Science, Construction Management
Matthew S. Groshek, Berwick, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Cory R. Gross, Cabot, Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Heather E. Grossnickle, Hughesville, Associate of Applied Science, Nursing
Gordon R. Gruver, Hummelstown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Dylan T. Guest, Pottstown, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Dylan T. Guest, Pottstown, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis

Brittany L. Haas, Revere, Mass., Bachelor of Science, Applied Health Studies, Summa Cum Laude
Nicholas W. Hahn, Elizabethtown, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Tyler J. Hajec, Corry, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Adam J. Hall, Troy, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Cum Laude
Alicia M. Hall, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Business Management, Honors
Zachary M. Hammes, Grantville, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis
Brandon S. Haney, Osceola Mills, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Devin L. Hardy, Womelsdorf, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Joseph M. Harner, Montoursville, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology, Summa Cum Laude
Matthew R. Harold, Mansfield, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Tyler C. Harper-Brown, Montoursville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Wade M. Harpster, Port Matilda, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Timothy P. Harris Jr., Clarks Summit, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, Honors
Jonathan E. Harris, Danville, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design, Summa Cum Laude
Kathleen K. Hart, Binghamton, N.Y., Bachelor of Science, Web Design and Multimedia
Adam P. Hartman, New Berlin, Associate of Applied Science, Human Services
Collin M. Harvey, Picture Rocks, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude
Ashley L. Hawkins, Lock Haven, Associate of Applied Science, Nursing
Andrew M. Hawn, Biglerville, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Gretchen A. Hayes, Muncy, Certificate, Health Information Coding Specialist, Distinction
James W. Haynes, Mount Carmel, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Tiara S. Hay, Sunbury, Associate of Applied Science, Nursing
Jordyn K. Hazelton, Wellsboro, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Lauren L. Heiser, Coal Township, Associate of Applied Science, Nursing
Travis L. Hendershot, Muncy, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis, Honors
Tyler W. Hendricks, Catawissa, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Christopher J. Herman, Lock Haven, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Brett G. Hertzler, Burnham, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Dayton W. Hess, Benton, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Michelle D. Hess, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Allison M. Heverling, Manheim, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Brandt D. Hey, Chambersburg, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Summa Cum Laude
Brent K. Hey, Chambersburg, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Summa Cum Laude
Alexander J. Hilton, Saegertown, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Ian D. Hoffman, Bradford, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Tyler L. Hoffman, Millheim, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Lisa M. Hojnacki, Downingtown, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts, Honors
Corey N. Holcomb, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Jonas K. Holderman, Bellefonte, Associate of Applied Science, Forest Technology
Justin W. Holtz, Pittsburgh, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Evan R. Homrighausen, Ewing, N.J., Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Travis A. Hoover, Patton, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Highest Honors
Jessica L. Hope, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Joshua S. Hope, Williamsport, Certificate, Automotive Service Technician
Ian P. Hopkins, Boalsburg, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Ian P. Hopkins, Boalsburg, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Andrew C. Horning, Narvon, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Jared B. Houseknecht, Hughesville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Shawn R. Houseworth, Sciota, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Meredith F. Hovis, York, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Eavan D. Howard, Morrisville, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Taylor L. Howell, Dover, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Zachary T. Hubbs, Manheim, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Scott D. Hubler, Coplay, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Jonathan M. Huey, Woodward, Associate of Applied Science, Forest Technology
Evan R. Hughes, Newton, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Ralph L. Hummel Jr., Frackville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Cody J. Hunsinger, Berwick, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Christian J. Hunter, Williamsport, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Paul G. Hyne, Greencastle, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, Highest Honors
Polikseni Hysi, Clifton, N.J., Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Summa Cum Laude

Michael E. Iseley, Pennsdale, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Adam E. Ives, Meshoppen, Associate of Applied Science, Business Management

Michael J. Jahn, Lackawaxen, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
Ethan P. Jandreau, Enfield, Conn., Bachelor of Science, Technology Management
Brian J. Jandrew, Nazareth, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Ryan D. Janowicz, Moscow, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
John L. Jarzab, Warren, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Zachary K. Jespersen, Drums, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Anna R. Johnson, Dewart, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Nathan W. Johnson, Annville, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Nathan W. Johnson, Annville, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, Honors
Valerie A. Johnson, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
Christopher L. Jones, Beaver Meadows, Bachelor of Science, Nursing
Tyler R. Jones, Conneautville, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Eric T. Jordan, Hollsopple, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Paul T. Jordan, Williamsport, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies, High Honors
Richelle L. Jordan, Dushore, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Max A. Jureckson, Lancaster, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors

Amer M. Kaleemullah, North Brunswick, N.J., Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Darren S. Kanagy, Huntingdon, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology, High Honors
Darren S. Kanagy, Huntingdon, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, High Honors
Darren S. Kanagy, Huntingdon, Associate of Applied Science, Toolmaking Technology, High Honors
Darren S. Kanagy, Huntingdon, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
Rory K. Kania, Hanover Township, Bachelor of Science, Technology Management, Magna Cum Laude
Kachiri M. Kappenhagen, Halifax, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Jennifer L. Karchner, Berwick, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Jennifer L. Karchner, Berwick, Certificate, Health Information Coding Specialist
Drew A. Karlson, Tyrone, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Drew A. Karlson, Tyrone, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
David N. Karwowski, Jessup, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Kristopher Kavar, Boswell, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, High Honors
Steven M. Kearney, Lebanon, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology
John E. Keck, Laurys Station, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Patrick R. Kehoe, Oley, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Dillon E. Kehres, Roaring Branch, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis, High Honors
Shiryl L. Keiser-McCarty, South Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services
Jilissa A. Keller, Curwensville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Melissa L. Kelly, Macungie, Associate of Applied Science, Nursing
Nicholas W. Kelly, Frenchville, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Reuben R. Kendall, State College, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Elizabeth Kidd, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Cortney L. Killinger, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
Tiffany A. Kilpatrick, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Justin H. Kim, Victorville, California, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Ryan K. Kisenwether, Drums, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Ryan K. Kisenwether, Drums, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Darren J. Kitchen, Roaring Branch, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Joseph R. Kitzman, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration
Sara N. Kitzman, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Health Studies
Jonathan K. Kline, Lock Haven, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
Kristina M. Kline, Muncy, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, Honors
Camara M. Klotz, Lehighton, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration
Michael P. Knaub, Kings Park, N.Y., Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Paul R. Knepp, Lewistown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Paul R. Knepp, Lewistown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Garrett D. Knisely, Carlisle, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Caitlyn M. Knode, Etters, Bachelor of Science, Nursing
Kyle E. Knopp, Muncy, Associate of Applied Science, Welding Technology
Michael A. Kocjancic, Kane, Associate of Applied Science, Forest Technology
Ryan T. Koenigsknecht, River Edge, N.J., Bachelor of Science, Technology Management
Krista M. Kondisko, Williamsport, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Derek T. Konen, Ridgway, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Julie D. Kooken, Williamsport, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Broc R. Koppenhaver, Spring Glen, Bachelor of Science, Construction Management
Harry P. Koshulsky, Branchdale, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Jonathon W. Kowalski, Pottsville, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Marlin J. Krall, Lebanon, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Tyler A. Kratzer, Middleburg, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Sean W. Krauss, Montvale, N.J., Bachelor of Science, Civil Engineering Technology
Derek D. Krehling, Middletown, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Honors
Derek D. Krehling, Middletown, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Eddie W. Kreigline, Dry Run, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, Honors
Marcus P. Kremposky, Slatington, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology, Honors
Kyle J. Krisch, Bellefonte, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Zoe D. Kuball, Mechanicsburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis, High Honors
Brad S. Kulp, Clarks Summit, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Ryan S. Kunes, Bellefonte, Associate of Applied Science, Forest Technology
Kenneth J. Kurtz, Spruce Creek, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors

Aaron D. Lachat, Cogan Station, Associate of Applied Science, Business Management
Karen A. Lahr, Elysburg, Associate of Applied Science, Health Information Technology, Highest Honors
Karen A. Lahr, Elysburg, Certificate, Health Information Coding Specialist, Distinction
Tyler L. Lahr, Dornsife, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Robert J. Lamb, Lansing, N.Y., Associate of Applied Science, Welding Technology, High Honors
Robert J. Lamb, Lansing, N.Y., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Magna Cum Laude
Robert J. Lamb, Lansing, N.Y., Certificate, Welding, Distinction
Brandon T. Langdon, Manorville, N.Y., Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Samantha L. Lantz, Ulster, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication, Honors
Laurea A. Lapp, Muncy, Bachelor of Science, Graphic Design, Magna Cum Laude
Mark A. Lapszynski, Kennett Square, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Sara E. Larson, South Williamsport, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, High Honors
Jason O. Latchford Jr., Carlisle, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration
Kristin R. Laudenslager, Montgomery, Bachelor of Science, Accounting
David J. Lauman, Gilbertsville, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Honors
Stephen K. Lauman, Gilbertsville, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Justin D. Laviola, Sparta, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Jenna M. Lawrence, Scipio Center, N.Y., Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Heather R. Layendecker, East Berlin, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Matthew A. Lech, Johnstown, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Daniel E. LeCouvre, State College, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Daniel G. Leech, Milton, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis
Adam D. Leichliter, Williamsport, Associate of Applied Science, Plastics and Polymer Technology
Matthew G. Leidy, Easton, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Jessica N. Leon, New Columbia, Associate of Applied Science, Nursing
Andrew P. Lesher, Adamstown, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis, High Honors
Andrew P. Lesher, Adamstown, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Summa Cum Laude
Michael J. Leventhal, King of Prussia, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Crystal L. Lewis, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Chenoa M. Lindsay, Williamsport, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Cum Laude
Jacob A. Lindsey, Woolrich, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
Zachary E. Litchert, Boyertown, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology
Charles B. Livezey Jr., Solebury, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology
Christopher J. Lord, Cromwell, Connecticut, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Brian G. Losell, Williamsport, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Colby Lowmiller, Cogan Station, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Honors
Christopher M. Lownes, South Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Debra J. Lubert, Northumberland, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Kenton D. Lucas, Bernville, Certificate, Aviation Maintenance Technician, Distinction
Rebecca Luczak, Petersburg, Alaska, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Louis D. Ludwig, Trout Run, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, Highest Honors
Brenden K. Luff, Pipersville, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis, Honors
Timothy G. Lukas, Bellefonte, Certificate, Electrical Occupations
Alexandria J. Lundy, Towanda, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Allyson J. Lynch-O’Malley, King of Prussia, Bachelor of Science, Technology Management, Summa Cum Laude

Abigayle J. MacDonald, Bellefonte, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Brian J. MacPherson, Salem, N.H., Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design, Cum Laude
Matthew J. Madden, Turbotville, Associate of Applied Science, Surveying Technology, High Honors
Peter W. Magill, Lewisburg, Associate of Applied Science, Graphic Communications Technology
Ryan C. Magura, Randolph, N.J., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Megan E. Maize, Beech Creek, Associate of Applied Science, Emergency Medical Services
Josh A. Makarski, Amherst, Va., Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Cum Laude
Stephen W. Malizia II, Montoursville, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Anna M. Manciet, Lewisburg, Bachelor of Science, Web Design and Multimedia
Gregory Manzolillo, Mohrsville, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
Danielle N. Margroff, Highland Lakes, N.J., Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Michelle C. Markardt, Hawley, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Alicia M. Markle, Jersey Shore, Bachelor of Science, Nursing
Daniel K. Marlowe, Kennerdell, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Cody T. Marshall, Creekside, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, Honors
Michael L. Marshall, Luthersburg, Associate of Applied Science, On-Site Power Generation, Honors
Kenneth P. Marvel, Manheim, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Alex M. Mascelli, Springfield, Va., Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
Brittany L. Mase, Liberty, Bachelor of Science, Graphic Design, Magna Cum Laude
Nicholas D. Massimilla, Marlton, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Sarah J. Matczak, Green Lane, Associate of Applied Science, Nursing
Michael J. Matzinger, South Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Brooke N. Maurice, Boiling Springs, Associate of Applied Science, Nursing
Sean P. McChesney, Wattsburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Emily J. McClusick, Bellefonte, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal, Highest Honors
John T. McCormack, Brookville, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Honors
John T. McCormack, Brookville, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Cum Laude
Bryan M. McCormick, Pittsburgh, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Michael A. McCrary, Wayne, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Zach D. McCurdy, Horsham, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Patrick M. McIntosh, Towanda, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Kevin T. McKeon, Holland, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Letty A. McKinney, Sunbury, Associate of Applied Science, Nursing, High Honors
Judy L. McMullen, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services
Katelyn M. McNaughton, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Justin J. McPhee, Williamsport, Associate of Applied Science, Information Technology: Web & Applications Technology Emphasis
Julia A. Meachem, Lawrenceville, Associate of Applied Science, Nursing
Anthony E. Melenchek, Oberlin, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Elizabeth R. Mendenhall, Christiana, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
John D. Mertz, Lehighton, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Lizabeth A. Mertz, Milton, Bachelor of Science, Technology Management
Brandon A. Michael, Turbotville, Associate of Applied Science, Welding Technology
Alyssa N. Millard, Sayre, Bachelor of Science, Nursing
Dillon P. Miller, Sayre, Associate of Applied Science, Diesel Technology
Jeremy T. Miller, Williamsport, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Karen J. Miller, Linden, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Kristen P. Miller, South Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design
Rebecca R. Miller, Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Communications Management, Summa Cum Laude
April Mingos, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Jared A. Mitchell, Warrington, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Eric R. Mock, Hollsopple, Bachelor of Science, Construction Management
Andrew J. Modica, Collegeville, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Matthew J. Modzel, Kylertown, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Brendan P. Monaghan, Red Bank, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
William C. Montague, Philadelphia, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Alexa R. Moore, Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Anthony M. Moore, Willow Grove, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Erika N. Moore, Jersey Shore, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
James K. Moore, Denville, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management, Cum Laude
Nathaniel A. Moore, Burnham, Bachelor of Science, Technology Management
Kathryn K. Morgan, Mansfield, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Eric J. Morris, Lakeville, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Magna Cum Laude
Robin K. Morrison, Lock Haven, Associate of Applied Science, Hospitality Management, High Honors
Jordan S. Mosher, Corry, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Alexander H. Moyer, Bellefonte, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Nicholas Moyer, Ringtown, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Zachary A. Mueller, East Earl, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis, Honors
Ashlee L. Mull, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing
Kyle S. Mullin, Pottsville, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Andrei K. Murr, Havertown, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Renee M. Myer, Roaring Branch, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Ashley N. Myers, Williamsport, Associate of Applied Science, Human Services
Kyle A. Myers, Mechanicsburg, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Kyle E. Myers, Horsham, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Laura A. Myers, Souderton, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Paul C. Myers, Lehighton, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Tyler C. Myers, Centre Hall, Bachelor of Science, Construction Management

Damon M. Nailor, Carlisle, Associate of Applied Science, Automotive Technology
Clifford Nanfeldt, Wrightstown, N.J., Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology, Magna Cum Laude
Matthew D. Nee, Springfield, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Matthew D. Nee, Springfield, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Jesse R. Newman, Waterfall, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Rebecca Nida, Lowell, Indiana, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Tanner J. Noll, Tyrone, Certificate, Electrical Occupations, Distinction
Richard M. Norgard, West Caldwell, N.J., Bachelor of Science, Technology Management
Jeffrey A. Nornhold, Enola, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Andrew A. Norwood, Coatesville, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis
Shane M. Nothstein, Lehighton, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Shane M. Nothstein, Lehighton, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis

Gerald P. O’Donnell, Chalfont, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design: Architectural Technology Concentration
David M. O’Neil, Bradford, Associate of Applied Science, Welding Technology
Nicholas E. Ochs, Lucinda, Associate of Applied Science, Collision Repair Technology
Kara L. Odorizzi, West Hazleton, Associate of Applied Science, Early Childhood Education, High Honors
Matthew A. Okkelberg, Williamsport, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Godwin Omo-Ekpadi, Hatfield, Bachelor of Science, Construction Management
Andrew J. Otto, Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Kylie L. Overdorf, McElhattan, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Destiny N. Owen, East Windsor, N.J., Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration

Timothy D. Palmer, Riverside, Connecticut, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology
Shanie M. Parks, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services, Magna Cum Laude
Marguerite M. Parmer, Linden, Associate of Applied Science, Nursing
Gary P. Pashinski, Williamsport, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Andrew J. Patrick, Sea Girt, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology: Ford ASSET Emphasis, High Honors
David D. Peiffer, Bernville, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, High Honors
Nina R. Peoria, West Chester, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Radiography Concentration
Dillon C. Perchinski, South Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Jason A. Perch, Blakeslee, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Nathan W. Persun, South Williamsport, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Brittany L. Peterson, Glenwood, N.J., Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Karl E. Pfaff, Canton, Associate of Applied Science, Surveying Technology, Highest Honors
Amber B. Phillips, Muncy, Bachelor of Science, Applied Human Services
Eric T. Phillips, Narvon, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Nathan L. Pierce, Troy, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Adam M. Pietrzykoski, Williamsport, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Stephanie A. Platt, Lewisburg, Associate of Applied Science, Nursing
Sabina Ponjevic, Carlisle, Bachelor of Science, Nursing
David S. Price, Stroudsburg, Bachelor of Science, Construction Management
Daniel R. Pringle, Havertown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Daniel R. Pringle, Havertown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Jonathan M. Probst, Allison Park, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management, Summa Cum Laude
Andrea M. Prough, Williamsport, Certificate, Health Information Coding Specialist
Dylan W. Pruitt, Hallstead, Associate of Applied Science, Building Construction Technology

Jason A. Quartman, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Lindsey N. Quinn, Moon Township, Associate of Applied Science, Information Technology: Technical Support Technology Emphasis, Honors
Lindsey N. Quinn, Moon Township, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration, Cum Laude

Corey J. Randall, Muncy, Associate of Applied Science, Forest Technology
John A. Ratajczak, Exeter, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Mitcheal R. Rathbun, Canton, Certificate, Electrical Occupations
Jody R. Raup, Shamokin, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Monae S. Rector, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Bradley J. Reed, Cogan Station, Associate of Applied Science, Welding Technology
Christine M. Reed, Kingston, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Nova L. Reek, Cogan Station, Associate of Applied Science, Nursing
Allen Regan, Woodbine, N.J., Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Courtney E. Regan, Broomall, Associate of Applied Science, Human Services
Andrea M. Regel, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Nursing
Jacob M. Reidenauer, Boyertown, Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Ashley S. Reigle, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Nursing
Alexander T. Reiver, Wernersville, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Amber J. Rennicks, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Kayla J. Renn, Turbotville, Bachelor of Science, Nursing, Summa Cum Laude
Jessica A. Reppert, Northampton, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Alex M. Ressler, Stevens, Associate of Applied Science, Automated Manufacturing Technology
Anthony Ricci, Lansdale, Associate of Applied Science, Electrical Technology
Joshua Rice, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology, Summa Cum Laude
Ashley D. Richards, Williamsport, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude
Thomas P. Rider II, Bellefonte, Bachelor of Science, Technology Management
Diane L. Riegel, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Nursing
Michael L. Rietski Jr., Latrobe, Bachelor of Science, Manufacturing Engineering Technology
Megan L. Ripka, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration, Magna Cum Laude
Matthew T. Ripley, New Windsor, Md., Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis, Honors
Ethan T. Robbins, Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist, Honors
Christina L. Robidoux, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services, Magna Cum Laude
Cameron I. Robins, Chesterbrook, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Colin P. Robinson, Cranberry Township, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Operator Emphasis
Elaine M. Rockey, Williamsport, Bachelor of Science, Applied Human Services
Melanie L. Rockey, Williamsport, Bachelor of Science, Web Design and Multimedia
Antonio J. Rodriguez, Pottsville, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Cum Laude
Joseph A. Rogers, Parkesburg, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design, Cum Laude
William B. Rohrmiller, Doylestown, Associate of Applied Science, Welding Technology
Katie A. Rosengrant, Dover, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Katie A. Rosengrant, Dover, Certificate, Health Information Coding Specialist
Andrew J. Rossi, Palmyra, Associate of Applied Science, Welding Technology
Alison M. Rote, Lewisburg, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology, High Honors
Cory M. Roth, Ephrata, Associate of Applied Science, Electrical Technology, Highest Honors
Cory M. Roth, Ephrata, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, Highest Honors
Joseph D. Rothrock, Nazareth, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology, Cum Laude
James B. Rowe, Cogan Station, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology, Honors
Laura A. Rozzi, Reading, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems
Scott A. Rudinski, Williamsport, Bachelor of Science, Legal Assistant-Paralegal Studies
Breanna R. Ruiz, Stillwater, Bachelor of Science, Nursing
Tyler D. Rutherford, Bethlehem, Bachelor of Science, Information Technology: Network Specialist Concentration

Matthew M. Sabol II, Morrisdale, Bachelor of Science, Electronics and Computer Engineering Technology, Magna Cum Laude
Tyler G. Sabo, Williamsport, Associate of Applied Science, Welding Technology
Rita E. Sadaka, Clarks Summit, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Philip A. Sailor, Williamsport, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Christopher B. Sakiadis, Jersey Shore, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Giovanni D. Salazar, Allentown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Angela M. Sampsell, Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Communications Management
Eric J. Sanders, Harrisburg, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Nathan L. Sanders, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Nursing, Honors
Nathan S. Santichen, Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design
Alyssa M. Sarviss, Danville, Bachelor of Science, Nursing
Benjamin J. Sauter, Montoursville, Bachelor of Science, Technology Management, Summa Cum Laude
Cody J. Scalf, Ulster, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Dana C. Scarfo, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Kyle P. Schattler, Orefield, Bachelor of Science, Information Technology: Web & Applications Development Concentration
Andrea M. Scheerer, Canton, Bachelor of Science, Applied Human Services
Kyle W. Scheid, Lititz, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Kyle W. Scheid, Lititz, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Lesley A. Schmeltz, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Joshua L. Schmitz, Greensboro, Md., Associate of Applied Science, Surveying Technology, Honors
Joshua L. Schmitz, Greensboro, Md., Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Susan L. Schneeberger-Klotz, Jim Thorpe, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration, Cum Laude
Dillon Schofield, Summerhill, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, High Honors
Tracy L. Schroeder, Jersey Shore, Bachelor of Science, Business Administration: Banking and Finance Concentration, Summa Cum Laude
Adam B. Segal, Newtown, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology
Adam B. Segal, Newtown, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Kristi A. Servey, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Mitchell B. Setzer, Berwick, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Kaila A. Sewald, Williamsport, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis
Benjamin W. Shade, Fleetwood, Bachelor of Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Design Technology, Magna Cum Laude
Jean E. Shaffer, Lewisburg, Associate of Applied Science, Nursing
Akeem K. Shakes, Bronx, N.Y., Bachelor of Science, Building Automation Technology
Justin D. Shaner, Montgomery, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology, Honors
Keith A. Sheldon, Shermans Dale, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Eric M. Shermeyer, Gettysburg, Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
John A. Shields, Galena, Md., Associate of Applied Science, Aviation Technology
Nathan E. Shields, Dallastown, Bachelor of Science, Construction Management
Jason C. Shipman, Cottonwood, California, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology
Colby L. Shollenberger, Hamburg, Associate of Applied Science, Diesel Technology, Highest Honors
Alexander D. Sicilia, Ellicott City, Md., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Scott P. Sicina, Florida, N.Y., Associate of Applied Science, Surveying Technology, Honors
Scott P. Sicina, Florida, N.Y., Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Samantha D. Siclari, Oradell, N.J., Bachelor of Science, Technology Management
Alexandria M. Simpson, Whitehall, Associate of Applied Science, Legal Assistant-Paralegal
Alexandria M. Simpson, Whitehall, Associate of Arts, General Studies
Alexandria M. Simpson, Whitehall, Associate of Arts, Studio Arts
Travis K. Simpson, Norristown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Daniel E. Sims, Churchville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Clayton A. Slaugenwhite, Jersey Shore, Associate of Applied Science, Computer Aided Drafting Technology, Honors
Jessica L. Slawter, Quakertown, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Michel M. Sloan, Harmony, Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Jaime M. Slobodjian, Rio Grande, N.J., Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Ryan J. Slomba, Cheektowaga, N.Y., Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Sean A. Sly, Wayne, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Adam L. Smith, Duncannon, Bachelor of Science, Building Automation Technology, Cum Laude
Alexander C. Smith, Middleburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Alia M. Smith, Centre Hall, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Alia M. Smith, Centre Hall, Certificate, Health Information Coding Specialist
Amy M. Smith, Linden, Associate of Applied Science, Nursing
Curran E. Smith, Palmyra, Associate of Applied Science,Welding Technology
Erin M. Smith, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Marketing Concentration, Magna Cum Laude
Grant L. Smith, Homer City, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Kyle P. Smith, Cresson, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Lyndsey A. Smith, Mechanicsburg, Bachelor of Science, Health Information Management, Cum Laude
Victoria A. Smith, McClure, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
David S. Snowdale, Cohasset, Mass., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
David S. Snowdale, Cohasset, Mass., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Christina M. Snyder, Lebanon, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Plant Production Emphasis, Honors
Cody Snyder, Coal Township, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Cortney L. Snyder, Loganton, Bachelor of Science, Nursing
Spenser R. Snyder, Dalmatia, Associate of Applied Science, Welding Technology, Honors
Tierney J. Snyder, Muncy, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Jeremy A. Sodano, Johnstown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Jeremy A. Sodano, Johnstown, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Daniel E. Sollenberger, New Enterprise, Associate of Applied Science, Automotive Technology, High Honors
David N. Solomon, Meadville, Associate of Applied Science, Architectural Technology
David N. Solomon, Meadville, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Michael A. Souder, Lebanon, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
James P. Sowa, Cranford, N.J., Associate of Applied Science, Building Construction Technology
Erick D. Speer, Franklin, Associate of Applied Science, Welding Technology, High Honors
Erick D. Speer, Franklin, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Magna Cum Laude
Erick D. Speer, Franklin, Certificate, Welding, Distinction
Levi P. Speicher, Manns Choice, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Wade A. Spencer, Montoursville, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Tami L. Spock, Middleburg, Associate of Applied Science, Nursing
Clint E. Stahl, Mifflinburg, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Jacob R. Stahlnecker, Watsontown, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Kole E. Stambaugh, Dover, Bachelor of Science, Technology Management
Luke A. Stanislawski, Harrisburg, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist, High Honors
Daniel A. Starr, Stewartstown, Associate of Applied Science, Aviation Technology, Honors
Kierstin G. Steer, South Williamsport, Bachelor of Science, Technology Management
Ryan Steer, Williamsport, Bachelor of Science, Plastics and Polymer Engineering Technology
Sadie L. Steppe, Jersey Shore, Bachelor of Science, Nursing, Cum Laude
Alex M. Steslow, Bernville, Bachelor of Science, Computer Aided Product Design
Kayleigh M. Stonecipher, Lamar, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Kayleigh M. Stonecipher, Lamar, Certificate, Health Information Coding Specialist
Anthony C. Stopper, Williamsport, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Benjamin J. Stover, Hershey, Bachelor of Science, Construction Management
Matthew A. Strayer, Williamsport, Associate of Applied Science, Physical Fitness Specialist
Alyssa M. Strothers, Williamsport, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Alyssa M. Strothers, Williamsport, Certificate, Health Information Coding Specialist
Devan R. Stuart, Cogan Station, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Ashley M. Stuck, Lewistown, Bachelor of Science, Applied Human Services, Cum Laude
Peter B. Stuut, Muncy, Bachelor of Science, Business Administration: Small Business and Entrepreneurship Concentration
Laura J. Sullivan, Montoursville, Certificate, Nurse-Health Care Paralegal Studies, Distinction
Casey J. Sutton, Sayre, Associate of Applied Science, Automotive Technology: Honda PACT Emphasis
Kaitlyn E. Swales, Bellefonte, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Adam C. Swan, Lititz, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration, Summa Cum Laude
Frederic D. Swass, Easton, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration
Samuel L. Swavely, Pottstown, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies, Honors
Cortney Swinehart, South Williamsport, Associate of Applied Arts, Mass Media Communication
Kirstie A. Swisher, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Early Childhood Education

Christopher Tacoma, Emerson, N.Y., Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Daniel J. Tanedo, Browns Mills, N.Y., Bachelor of Science, Aviation Maintenance Technology
Kaylin M. Tarapchak, Drums, Bachelor of Science, Nursing
Nichole A. Tawney, Lock Haven, Bachelor of Science, Applied Human Services
Kyle R. Taylor, Williamsport, Bachelor of Science, Graphic Design, Cum Laude
Kyler A. Teeter, Roaring Spring, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Paul W. Temler, Willow Grove, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Emily E. Tempesco, Montoursville, Bachelor of Science, Nursing
Brittany Temple, Elysburg, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Brittany Temple, Elysburg, Certificate, Health Information Coding Specialist
Rachel E. Thomas, Bellefonte, Bachelor of Science, Business Administration: Human Resource Management Concentration, Cum Laude
Jason C. Thompson, Lawrenceville, Associate of Applied Science, Forest Technology
Jeremy L. Thorne, Sugarloaf, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis, Honors
Jeremy L. Thorne, Sugarloaf, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Plant Production Emphasis, Honors
Anthony G. Tierno, Green Brook, N.J., Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Jonathon M. Tobbe, Athens, Certificate, Electrical Occupations
Jessica L. Tobias, Cogan Station, Bachelor of Science, Graphic Design
William J. Tomlinson, Sellersville, Certificate, Electrical Occupations
Renee A. Total, St. Marys, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Christopher L. Trivelpiece, Millville, Associate of Applied Science, Culinary Arts Technology
Sean M. Troast, Emmitsburg, Md., Bachelor of Science, Information Technology: Information Technology Security Specialist Concentration
Michael B. Trzesniowski, Bethlehem, Bachelor of Science, Building Automation Technology
Sean P. Turnbach, Berwick, Bachelor of Science, Welding and Fabrication Engineering Technology, Summa Cum Laude

Kaitlin V. Ulrich, South Williamsport, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Kaitlin V. Ulrich, South Williamsport, Bachelor of Science, Building Science and Sustainable Design
Jeremy J. Ulsamer, Williamsport, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Ian J. Updike, Nesquehoning, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology

Rebecca Valverde, Biglerville, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Tiffany S. Vaughan, East Stroudsburg, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Tiffany S. Vaughan, East Stroudsburg, Certificate, Health Information Coding Specialist
Thomas R. Vilello III, Lock Haven, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, Honors
Emily J. Vinson, Troy, Bachelor of Science, Nursing, Magna Cum Laude

Amanda J. Wadsworth, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Amanda B. Wagner, Seven Valleys, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Amy F. Wagner, Milton, Associate of Applied Science, Nursing
Matthew A. Wagner, Selinsgrove, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Michael J. Walker Jr., Loganton, Associate of Applied Science, Forest Technology
James M. Wall, Mahanoy City, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies
Matthew R. Wall, Topton, Associate of Applied Science, Aviation Technology
Traci L. Walls, New Columbia, Associate of Applied Science, Nursing
Jenna L. Walmer, Lebanon, Associate of Applied Arts, Advertising Art
Erin L. Waltz, Muncy, Associate of Applied Science, Health Information Technology
Erin L. Waltz, Muncy, Certificate, Health Information Coding Specialist
Philip W. Waltz, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Elliott M. Ward, Pittsfield, Associate of Applied Science, Heavy Construction Equipment Technology: Technician Emphasis
Abby Wasiakowski, Mountain Top, Associate of Applied Science, Baking and Pastry Arts
Michael D. Watkins, Lancaster, Associate of Applied Science, Welding Technology
Craig T. Watson, McEwensville, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis, Honors
Lewis R. Weaver, Centre Hall, Bachelor of Science, Graphic Design
Megan L. Weaver, South Williamsport, Associate of Applied Science, Business Management
Kerry A. Weber, Saylorsburg, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Summa Cum Laude
Mason M. Webster, Huntingtown, Md., Associate of Applied Science, Automotive Technology
Nathan T. Wedde, Bath, Associate of Applied Science, Diesel Technology, High Honors
Daniel J. Weigner, Warrington, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration, Summa Cum Laude
David R. Welker, Clearfield, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Samantha L. Werner, Quakertown, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management: Building Construction Technology Concentration, Summa Cum Laude
Ryan D. Werneth, St. Marys, Associate of Applied Science, Forest Technology
Troy W. Westlake, Millerton, Bachelor of Science, Construction Management, Cum Laude
Jenna H. Weston, Altoona, Associate of Applied Science, Forest Technology
Jeremy L. Wetherbee, Monroeton, Associate of Applied Science, Electromechanical Maintenance Technology, High Honors
Jeremy L. Wetherbee, Monroeton, Associate of Applied Science, Renewable Energy Technologies, High Honors
Jessica P. Wetzel, Liberty, Associate of Applied Science, Dental Hygiene, Honors
Christopher D. Wharton, Johnstown, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Cum Laude
Chelsey R. Whitaker, Kersey, Associate of Applied Science, Early Childhood Education
Brittany B. Whiteford, Hanover, Bachelor of Science, Dental Hygiene: Health Policy and Administration Concentration
Thomas M. Whitehouse, Bethlehem, Bachelor of Science, Residential Construction Technology and Management
Devin A. Whiteman, St. Marys, Associate of Applied Science, Welding Technology
Eric C. Wilhour, New Berlin, Associate of Applied Science, Building Construction Technology: Masonry Emphasis
Jeremy M. Williams, St. Marys, Associate of Applied Science, Civil Engineering Technology
Jeremy M. Williams, St. Marys, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Michael S. Williams, Muncy, Associate of Applied Science, Electronics and Computer Engineering Technology: Robotics and Automation Emphasis
Laura B. Willoughby, Lock Haven, Associate of Applied Science, Nursing
Jeremy E. Wilson, Williamsport, Associate of Applied Science, Ornamental Horticulture: Landscape Technology Emphasis
Kimberly A. Wilson, Montoursville, Bachelor of Science, Nursing
Jolene M. Wilton, Cogan Station, Bachelor of Science, Applied Health Studies: Occupational Therapy Assistant Concentration, Cum Laude
Corey E. Winter, Watsontown, Associate of Applied Science, Architectural Technology
Corey E. Winter, Watsontown, Associate of Applied Science, Landscape/Horticulture Technology: Landscape Emphasis
Catherine G. Wise, Mechanicsburg, Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Kristina M. Wisneski, Whitehall, Bachelor of Science, Culinary Arts and Systems, Magna Cum Laude
Kristi N. Witmer, Winfield, Associate of Applied Science, Human Services
Jacob C. Woodell, Pitman, N.J., Certificate, Residential Builder
Lori L. Woodhead, Montoursville, Associate of Applied Science, Nursing
Joseph D. Wood, White Haven, Associate of Applied Science, Machine Tool Technology, Honors
Shepard J. Wood, Newfoundland, Associate of Applied Science, Building Construction Technology, Honors
Josh A. Woolf, Lititz, Bachelor of Science, Information Technology: Information Assurance and Security Concentration
Robert A. Wozniak III, Williamsport, Bachelor of Science, Business Administration: Management Concentration
Andrew J. Wright, Mendham, N.J., Bachelor of Science, Web Design and Multimedia
Ryan P. Wright, Ambler, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology
Dale F. Wynings, Bloomsburg, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology, Honors

Michael D. Yensko, Yardley, Bachelor of Science, Construction Management, Magna Cum Laude
David S. Younan, Bridgewater, N.J., Bachelor of Science, Automotive Technology Management
Jamie R. Young, Williamsport, Associate of Applied Science, Nursing
Nicholas J. Young, Princeton Junction, N.J., Associate of Applied Science, Automotive Technology, Honors
Ryan M. Young, Nescopeck, Bachelor of Science, Civil Engineering Technology, Magna Cum Laude

Janell L. Zalno, Clearfield, Associate of Applied Science, Dental Hygiene
Lorrie L. Zerbe, Muncy, Bachelor of Science, Nursing
Drew M. Zettle, Spring Mills, Associate of Applied Science, Surveying Technology
Andrew J. Zimmer, Hummelstown, Associate of Applied Science, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology

One Comment

  1. Edward L. Thompson says:

    My graduation was in 1971 from WACC. So much has happened from then ’til now, but one thing has remained the same: The possession of knowledge is priceless! Take what you have learned and build on it. This is the real start to the rest of your lives. Go forth and do good. Peace to you all.

    Posted May 24, 2013 at 10:04 am

Pennsylvania College of Technology
One College Avenue
Williamsport, PA 17701

570-326-3761
800-367-9222

© 1995 Pennsylvania College of Technology. Penn College® and degrees that work® are registered in the U.S. Patent and Trademark Office.