Penn College Announces Graduation List for Fall 2001 Semester

The Fall 2001 list of graduates at Pennsylvania College of Technology has been issued:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [Y] [Z]

Nathan James Aderhold, Cogan Station, Aviation Technology James R. Aiken II, Chadds Ford, Civil Engineering Technology James R. Aiken II, Chadds Ford, Surveying Technology Scott E. Allen, Reston, Construction Carpentry William Howard Allen, Muncy, Electronics Technology-Computer Automation Maintenance Emphasis Kellie Rae Allison, Williamsport, Business Administration Lindsay Jill Ashenfelder, Stillwater, Early Childhood Education David W. Attenberger II, Harwood, Technology Management [Back to Top]

Kevin Michael Baier, Lock Haven, Culinary Arts Technology Rachel Elizabeth Bailor-Hooven, Port Matilda, Hospitality Management Kevin Metzger Baker, Milton, Automated Manufacturing Technology Kevin Metzger Baker, Milton, Toolmaking Technology Kevin Metzger Baker, Milton, Machinist General Sheryl Ann Baker, Williamsport, Physician Assistant Christina M. Ball, Muncy, Legal Assistant/Paralegal Sean Patrick Barkley, Williamsport, General Studies Brian Charles Bartels, Meshoppen, Welding Technology Tami L. Baylor, Trout Run, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Jeremy Robert Bell, Lewistown, Toolmaking Technology Jeremy Robert Bell, Lewistown, Machinist General Brandon Michael Benjamin, Youngsville, Landscape/Nursery Technology Christopher Alan Bennett, Riverside, Computer Information Systems-Microcomputer Applications Development Michelle Lee Bernier, Linden, Early Childhood Education Christopher R. Bilancia, Kenvil, Diesel Technology David M. Bixler, Palmyra, Manufacturing Engineering Technology James A. Blizzard, Williamsport, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Max L. Bohart, Jr., Liberty, Welding Technology Anthony Ray Boob, Spring Mills, Landscape/Nursery Technology Cole Jeremiah Boyer, Elizabethville, Surveying Technology Michael D. Brandt, East Berlin, Graphic Design Almeda J. Brantlinger, White Deer, Office Information Systems Ruth Brought, Wellsboro, Office Technology-Executive Emphasis Matthew Warren Brown, Montoursville, Building Construction Technology Gerald Scott Bryner, Port Royal, Building Construction Technology-Masonry Emphasis Ashley Page Burrows, Williamsport, Early Childhood Education Jessica A. Byler, Loganton, Landscape/Nursery Technology [Back to Top]

Bradley Scott Campbell, Williamsport, Building Construction Technology Kay M. Canfield, Columbia Cross Roads, Office Technology-Medical Emphasis Catherine A. Caprio, Williamsport, Environmental Technology Robin Diane Carey, Williamsport, Advertising Art Honman Chau, Hummelstown, Building Construction Technology Jason D. Claar, Williamsport, Landscape/Nursery Technology Tyson R. Clouser, East Waterford, Civil Engineering Technology Blaze M. Clymer, Williamsport, Industrial Maintenance Technology Phillip K. Coffman, West Chester, Construction Management Brian George Cole, Berwick, Cabinetmaking and Millwork Kimberly A. Collister, Muncy, Business Administration Seth Brian Conoway, Loganton, Building Construction Technology-Masonry Emphasis Kevin M. Cornelius, Williamsport, Plastics and Polymer Engineering Technology Dennis Carl Covaleski, Jr., Selinsgrove, Computer Information Systems-Microcomputer Applications Development Christopher Allen Crays, Lock Haven, Forest Technology Jay M. Crosson, Montgomery, Automated Manufacturing Technology [Back to Top]

Samuel John Damaska, Montoursville, Computer Information Systems-Microcomputer Applications Development Joel William Darras, Lititz, Architectural Technology Elizabeth Dawn Dearing, Tyrone, Hospitality Management Bobby Delaney, Mill Hall, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Jason M. Dershem, Lock Haven, Civil Engineering Technology Jason M. Dershem, Lock Haven, Surveying Technology Kathryn Alice Dgien, Williamsport, Office Information Systems Noah W. Diehl, Jersey Shore, Construction Management Tiffany Jane Dixon, Middleburg, Hospitality Management Brett Roger Dressler, Selinsgrove, Forest Technology [Back to Top]

Eric Christopher Easton, Montoursville, Forest Technology Dennis Andrew Eckley, Lock Haven, Electrical Technology Dennis Andrew Eckley, Lock Haven, Electromechanical Maintenance Technology Terri J. Eichenlaub, New Columbia, Business Management Jonathan Matthew Engbert, Berlin, Construction Management [Back to Top]

Jeremiah D. Fake, Myerstown, Electronics Technology-Computer Automation Maintenance Emphasis Christopher Allen Farrell, Clearfield, Automotive Technology Christopher Allen Farrell, Clearfield, Automotive Technology-Toyota Emphasis Jarrett Ivor Faulk, Brockport, Office Information Systems Robert A. Faust, New Columbia, Computer Information Systems-Microcomputer Applications Development Gina Marie Fessler, Montoursville, Physical Fitness Specialist Dennis D. Flasher, Orbisonia, Automated Manufacturing Technology Dennis D. Flasher, Orbisonia, Toolmaking Technology Dennis D. Flasher, Orbisonia, Machinist General Linda S. Forrey, Selinsgrove, Food and Hospitality Management Linda S. Forrey, Selinsgrove, Culinary Arts Technology Gerry P. Foster, Williamsport, Business Management Daniel Michael Foust, Northumberland, Computer Information Technology-Analysis and Design Concentration Cody Wise Franklin, Halifax, Computer Information Technology-Data Communications and Networking Concentration William James Frick, Westline, Automated Manufacturing Technology William James Frick, Westline, Toolmaking Technology Matthew M. Frye, Muncy, Environmental Technology Charles L. Funson, Millville, Landscape/Nursery Technology [Back to Top]

Scott Henry Garcsar, Bethlehem, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology Jeffrey Michael Gentzyel, Renovo, Computer Information Systems-Microcomputer Specialist Jeffrey Michael Gentzyel, Renovo, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Zachary P. Germak, Elizabethtown, Diesel Technology Paul Robert Gilbert, Nazareth, Automotive Technology Management Matthew A. Gilberti, Williamsport, Broadcast Communications Matthew A. Gilberti, Williamsport, Mass Communications Cory Freeman Girton, Jersey Shore, Computer Aided Drafting Technology Brent Michale Gobat, Etters, Printing and Publishing Production Ann Louise Gotschal, Wellsboro, General Studies Matthew Douglas Gottschall, Jersey Shore, Business Administration Cindy L. Gradizzi, South Williamsport, Nursing Kevin J. Greenaway, Jr., New Philadelphia, Electronics Technology-Semiconductor Processing Technology Klein William Gross, Danville, Welding Technology Nicole Marie Guthrie, Montoursville, Office Technology-Executive Emphasis Scott P. Gutshall, McClure, Computer Information Technology-Data Communications and Networking Concentration [Back to Top]

Thomas Dean Hall, Covington, Surveying Technology Stephanie Elaine Hassinger, Milroy, Dental Hygiene Jason Thomas Hauser, State College, Forest Technology Ryan K. Haylett, Meadville, Aviation Technology Scott M. Hays, Williamsport, Automotive Technology Management Jason A. Heffelfinger, Seward, Welding Technology Todd F. Heggenstaller, Avis, Toolmaking Technology Nathan D. Heisey, Williamsport, Individual Studies Nicole Lindsay Henry, Mifflinburg, Business Management Frederick H. Herbert, Williamsport, General Studies Rita A. Herman, Canton, Office Technology-Executive Emphasis Duane Lyle Heverly, Jersey Shore, Auto Body Technology Douglas E. Hilfiger, Trout Run, Legal Assistant/Paralegal Duncan Hill, Williamsport, Computer Information Technology-Data Communications and Networking Concentration Eric Walter Hofer, Williamsport, Computer Aided Drafting Technology Kristopher Darrell Hoffman, Ringtown, Building Construction Technology-Masonry Emphasis Sandra L. Hollingsworth, Muncy, Early Childhood Education Amanda Mae Houseknecht, Muncy, Legal Assistant/Paralegal Studies Andrew William Houtz, Myerstown, Auto Body Technology Brenda L. Howlett, Williamsport, Legal Assistant/Paralegal [Back to Top]

Zeth Isaac James, Hanover, Business Management Andrew Charles Johnson, Tyrone, Machinist General Martina L. Johnson, Jersey Shore, Broadcast Communications Martina L. Johnson, Jersey Shore, Mass Communications [Back to Top]

Adam Christian Kambour, S Wmpt, Welding Technology Douglas S. Keen, Mill Hall, Technology Management Michael Alan Kehler, Ashland, Toolmaking Technology Michael Alan Kehler, Ashland, Machinist General Lisa May Kemmerer, South Williamsport, Legal Assistant/Paralegal William P. Kilcoyne, Jr., Hughesville, Heavy Construction Equipment-Heavy Construction Equipment Technology Annette Marie Kilgus, Hughesville, Heavy Construction Equipment Technician Jaime Leigh King, Lock Haven, Baking and Pastry Arts Ryan W. King, Troy, Heavy Construction Equipment-Heavy Construction Equipment Technology Stacey Lee King, Erie, Environmental Technology Kenneth James Kinley, Cogan Station, Electronics Engineering Technology Joshua A. Kline, Hastings, Electronics Technology-Computer Automation Maintenance Emphasis Brian Richard Knapko, Indiana, Automated Manufacturing Technology Brian Richard Knapko, Indiana, Toolmaking Technology Brian Richard Knapko, Indiana, Machinist General Patrice A. Knepp, Lock Haven, Computer Applications Technology Peta Greenleaf Krajewski, Liberty, Plastics and Polymer Technology [Back to Top]

John M. Lamey, Jersey Shore, Plastics and Polymer Technology M. Joseph Lanich, Clearfield, Toolmaking Technology Brett Troy Lazicki, Elysburg, Computer Aided Drafting Technology Andrew James Leigey, Milton, Automotive Technology-Toyota Emphasis Andrew James Leigey, Milton, Automotive Technology Andrew James Leigey, Milton, Automotive Service Technician Joel Wayne Lepley, Cogan Station, Automotive Service Technician Kenneth Mark Lersch, Hatfield, Building Construction Technology-Masonry Emphasis Justin J. Leupold, Lock Haven, Forest Technology Maciej Richard Lewandowski, Williamsport, Automotive Technology Management Beth A. Lewis, Huntingdon, Business Administration Lisa Louise Light, Williamsport, Human Services Peter Evan Lopes, Lock Haven, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Timothy Eugene Loss, Mifflinburg, Advertising Art Christine Alaine Lucas, Williamsport, Forest Technology Timothy J. Lust, Laurelton, Environmental Technology Carol Ann Lute, Montoursville, Computer Applications Technology [Back to Top]

Jaime Lynn Maggs, Montoursville, Office Technology-Medical Emphasis Michael Alan Magyar, Colver, Landscape/Nursery Technology Maria Ann Manjone, Sugarloaf, Dental Hygiene-Health Policy and Administration Concentration Linda E. Mankey, Williamsport, Food and Hospitality Management Kirk Martin Marshall, Williamsport, Electronics Technology-Industrial Process Control Emphasis Carmon Michael Mastracchio, Newport, Culinary Arts Technology Eric Ross Mattern, Elysburg, Culinary Arts Technology Richard M. Maurer, Duboistown, Business Administration Adam William Eugene McNeal, Unityville, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Bryan Robert Miller, Tower City, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Jeff Miller, Montgomery, Accounting Joshua Andrew Miller, Danville, Computer Information Systems-Programming and Database Processing Michael Shane Miller, Williamsport, Automotive Technology Aaron S. L. Mitcheltree III, Williamsport, Hospitality Management Cory Dean Monahan, Altoona, Building Construction Technology-Masonry Emphasis Joshua A. Mont, Millville, Broadcast Communications Julie A. Moodler, Jersey Shore, Legal Assistant/Paralegal Jason Scott Morgan, Glenmoore, Advertising Art Lisa Marie Myers, Hanover, Advertising Art Robert E. Myers, Spring Mills, Civil Engineering Technology [Back to Top]

Andrew William Nagle, Media, Automotive Technology Erik Stephen Nordstrom, Williamsport, Advertising Art Daniel A. Nyanko, Williamsport, Computer Information Systems-Networking and Technical Support [Back to Top]

Patrick F. O’Rourke, Glen Gardner, Welding Technology Mark R. Oplinger, Sugarloaf, Computer-Aided Product and Systems Design [Back to Top]

Jeffrey Lee Paige, Girardville, Toolmaking Technology Brian Lee Paulhamus, Montoursville, Business Administration Jeremy Anton Pennings, Williamsport, Electronics Technology-Industrial Process Control Emphasis Molly G. Person, Williamsport, Accounting Sarah Miranda Pick, New Columbia, Business Management Thomas B. Poliseo, Easton, Manufacturing Engineering Technology James Harold Port, Huntingdon, Automated Manufacturing Technology James Harold Port, Huntingdon, Toolmaking Technology James Harold Port, Huntingdon, Machinist General Deborah Sue Potter, Williamsport, Office Technology-Medical Emphasis Rosemary Jane Potter, Elkland, Business Management Louis A. Prudente, West Chester, Construction Management [Back to Top]

Christian Charles Quinlivan, York, Plastics and Polymer Technology [Back to Top]

Brandi Jo Raker, Sunbury, Mass Communications Frank Vincent Rampulla, Williamsport, Construction Carpentry Dustin Eugene Raught, Smethport, Automotive Service Technician Theresa M. Real, Cogan Station, Individual Studies Kevin Matthew Redfoot, Greenville, Building Construction Technology-Masonry Emphasis Willis R. Reed III, Howard, Computer Aided Drafting Technology Brian Douglas Reinsel, Summerville, Heavy Construction Equipment-Heavy Construction Equipment Technology Julie Marie Reppert, Myerstown, Broadcast Communications Michael Paul Rescenete, Indiana, Toolmaking Technology Michael Paul Rescenete, Indiana, Machinist General Ryan Porter Rex, Erdenheim, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology Ryan Porter Rex, Erdenheim, HVAC Technology Michael Paul Reyes, State College, Food and Hospitality Management Constance Ann Rice, Linden, Individual Studies Gwendolyn Ricks, Sunbury, Human Services Charles Jed Rimel, Coudersport, Forest Technology Troy Alan Rimmey, Bellefonte, Building Construction Technology Darren Marshall Ritchey, Honey Grove, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology Ryan Joshua Ritt, Williamsport, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Tracie L. Robbins, South Williamsport, Applied Health Studies Peter S. Rogers, Mt Penn, Diesel Technology Kyle William Rooney, Reading, Automotive Technology Hugh E. Ross, Clearfield, Computer Aided Drafting Technology Aaron Jon Rothrock, Nazareth, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology Phillip E. Roush, Middleburg, Welding Technology Jared T. Ryan, Cazenovia, Electronics Technology-Aviation Emphasis [Back to Top]

Ronald L. Saiers, Jr., Cogan Station, Automotive Technology Cory Marie Satterson, Milton, Business Management Jason R Sawicki, Red Lion, Automated Manufacturing Technology Jason R Sawicki, Red Lion, Toolmaking Technology Jason R Sawicki, Red Lion, Machinist General Matthew Glenn Schell, Susquehanna, Culinary Arts Technology Heather I. Seaton, Canton, Accounting Michael Salvatore Sebergandio, Lancaster, Welding Technology Amanda Lee Shadduck, Williamsport, Mass Communications Gregory Mark Shine, St Marys, Automotive Technology Management Ronald J. Sholes, Williamsport, Automotive Technology Mark Andrew Shuey, Eldred, Heavy Construction Equipment-Heavy Construction Equipment Technology Steven M. Shutts, Williamsport, Automotive Technology Jennifer Lynne Siddle, Cogan Station, Environmental Technology Jo Marie Simms, Montoursville, Business Administration Patricia A. Simonds, Wellsboro, Office Technology-Executive Emphasis Lou Ann Simpson, Montoursville, Nursing Charles Russell Siracuse, Montrose, Building Construction Technology Ruth Ayn Sitler, Berwick, Surveying Technology Teri Lee Slegle, Jersey Shore, Legal Assistant/Paralegal Merrill C. Smith, Milton, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Patrick Nicholas Smith, Montoursville, Plastics and Polymer Technology Patrick Nicholas Smith, Montoursville, Plastics and Polymer Engineering Technology Alan Michael Spotts, Muncy, Business Management-Travel and Tourism Emphasis Robert Paterson Springer, Gaithersburg, Automotive Technology Management Marcus B. Stagliano, Pottsville, Culinary Arts Technology Toby Robert Stahl, New Columbia, Heavy Construction Equipment Technician Lucas Aaron Statts, Muncy, Automotive Technology Kristian K. Stedje-Larsen, Wingate, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology Adam William Stock, Middleburg, Building Construction Technology-Masonry Emphasis Michael Ryan Strause, Leesport, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Shawn Michael Strohman, Altoona, Construction Management Troy J. Stutts, Etters, Welding Technology Kevin Eugene Swartz, Milton, Automated Manufacturing Technology [Back to Top]

Michael Hollis Thatcher, Susquehanna, Auto Body Technology Jocelyn Taylor Thomas, Montgomery, Physical Fitness Specialist Joshua Michael Thomas, Williamsport, Toolmaking Technology Keith Roy Troup, New Bethlehem, Automotive Service Technician Pamela Lynn Turzanski, Montoursville, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Kwabina A. Twumasi, Williamsport, Automotive Technology Management [Back to Top]

Jeanetta W. Ulrich, Selinsgrove, Business Administration [Back to Top]

Brian William Vanalstine, St Marys, Auto Body Technology Lambert Van Beveren, Jr., Clifton, Automotive Technology Eric Parkhurst Van Why, Bedford, Heavy Construction Equipment-Heavy Construction Equipment Technology Joseph D. Vest, Dushore, Building Construction Technology Salvatore R. Vitko, New Columbia, Broadcast Communications Salvatore R. Vitko, New Columbia, Mass Communications Patricia T. Vlajic, Mansfield, Business Management [Back to Top]

Michael William Wadsworth, Sidman, Forest Technology Jennifer M. Wagner, Linden, Environmental Technology Amber Lynn Waldman, Williamsport, Office Information Systems Beth Waldman, Williamsport, Office Technology-Medical Emphasis Frank R. Walther, Williamsport, Computer Information Systems-Microcomputer Specialist Aaron J. Warefield, Bellefonte, Heating, Ventilation & Air Conditioning Technology Jonathan Craig Weaver, Williamsport, Plastics and Polymer Technology Michael J. Weidenhamer, Williamsport, Computer Information Technology-Data Communications and Networking Concentration Brian L. Werley, Fleetwood, Industrial Maintenance Technology Brent William Whary, Mohnton, Building Construction Technology-Masonry Emphasis Patty Ann Widener, Avis, Legal Assistant/Paralegal Leslie E. Wilber, Jr., Troy, Forest Technology Barbara Marie Willett, Johnstown, Hospitality Management Sabrina A. Wirth, Montgomery, Printing and Publishing Technology Delleana Witherite, Mill Hall, Office Technology-Medical Emphasis Christian Willard Woehrle, Lake Ariel, Hospitality Management Max R. Wolfe, St Marys, Manufacturing Engineering Technology Ryan Christopher Woodward, Reading, Hospitality Management Justin L. Wray, Beavertown, Computer Information Systems-Networking and Technical Support Chelsea Helen Wurster, Williamsport, Electronics Technology-Semiconductor Processing Technology Sarah Wysock, Shamokin, Environmental Technology [Back to Top]

Jason M. Yarish, Tamaqua, Computer Information Technology-Data Communications and Networking Concentration Dean Lee Yasharian, Wyalusing, Culinary Arts Technology Brad John Yocum, Temple, Computer-Aided Product and Systems Design [Back to Top]

Angela Nicole Zerfing, South Williamsport, Culinary Arts Technology Jonathan Matthew Zimmerle, Medinah, Manufacturing Engineering Technology David William Zimmerman, Williamsport, Computer Information Systems-Networking and Technical Support

Pennsylvania College of Technology
One College Avenue
Williamsport, PA 17701

570-326-3761
800-367-9222

© 1995 Pennsylvania College of Technology. Penn College® and degrees that work® are registered in the U.S. Patent and Trademark Office.