Honor Societies Welcome 89 New Members in Weekend Inductions

Pennsylvania College of Technology held induction ceremonies for two of its academic honor societies Saturday: Phi Theta Kappa for associate-degree students and Alpha Chi for their four-year colleagues.

Penn College President Davie Jane Gilmour and Tom Gregory, associate vice president for instruction, participated in both ceremonies.

The newest members of Phi Theta Kappa assemble outside the ACC with their advisers and the day's guest speaker.

The newest members of Phi Theta Kappa assemble outside the ACC with their advisers and the day’s guest speaker.

Phi Theta Kappa
Fifty-two students were accepted into the college’s Beta Epsilon Upsilon Chapter of Phi Theta Kappa, an international honor society for students in two-year majors.

Each semester, the chapter extends invitations to membership for associate-degree students who have completed at least 12 hours of course work in which they have a GPA of 3.5: “Phi Theta Kappa provides opportunities for the development of leadership and service, for an intellectual climate for exchange of ideas and ideals, for lively fellowship for scholars, and for stimulation of interest in continuing academic excellence.”

The guest speaker for Saturday morning’s ceremony, held in the Klump Academic Center Auditorium, was Allen W. Calvert, Delaware/Maryland state president for PTK’s Middle States Region.

This year’s inductees, many of whom attended the induction, are:

Ryan A. Adams, Newtown, heating, ventilation & air conditioning technology; Morgan G. Aumiller, Lewistown, pre-nursing; Heather M. Bakley, Middlebury Center, baking and pastry arts; John A. Beaudett, Sudlersville, Md., renewable energy technologies; Mallory A. Beaver, Williamsport, pre-radiography; Nicholas A. Berger, Johnstown, machine tool technology; Michelle A. Bohlin, Montoursville, health information technology; David A. Bolner, automotive technology: Ford ASSET emphasis; Alana C. Brandt, Shamokin Dam, pre-nursing; Tawnya M. Clees, Montoursville, general studies.

Preserving a moment to remember

Preserving a moment to remember

Mayra E. Cruz, North Potomac, Md., dental hygiene: health policy and administration concentration Amity L. Day, Lock Haven, legal assistant-paralegal; Caleb J. Dershem, Dexter, Mich., electronics and computer engineering technology: robotics and automation emphasis; Daniel W. DeShong, Cochranville, diesel technology; Stacey L. French, Montoursville, applied human services; Nicholas Gaviola, East Hampton, N.Y., renewable energy technologies; Cortney L. Goehler, Williamsport, pre-dental hygiene; Benjamin J. Gregory, Nazareth, machine tool technology; Alexander W. Griffith, Imler, electronics and computer engineering technology: robotics and automation emphasis.

Anthony J. Hayes, Loganton, heating, ventilation & air conditioning technology; Heidi M. Hedin, Doylestown, engineering CAD technology; Shelby K. Heffner, Port Allegany, pre-nursing; Lourjean T. Houpt, Cogan Station, nursing; Morgan E. Keller, Jersey Shore, dental hygiene; Desirae L. King, Lock Haven, pre-nursing; Jacob R. Koch, East Aurora, N.Y., heavy construction equipment technology: operator emphasis; Dustin L. Krause, Pine Grove, forest technology; Joseph M. Kretz, Plymouth, N.H., automotive restoration technology; Christopher M. Lafey, Weatherly, electrical technology; Kayla M. Leininger, Williamsport, legal assistant-paralegal; Ryan J. Levesque, Unionville, automotive restoration technology.

Molly J. Lorenz, McAlisterville, hospitality management; Patrick S. Masters, Montgomery, nursing-advanced placement; Cheston T. McAninch, DuBois, welding technology; Colin T. McClernon, York, renewable energy technologies; Brittney D. McHugh, Frederick, Md., baking and pastry arts; Allan M. Meck, South Williamsport, electronics and computer engineering technology: robotics and automation emphasis; Sandra L. Meckley, Williamsport, legal assistant-paralegal; Jerett L. Miley, Chambersburg, machine tool technology; Katlynn M. Peck, Thompsontown, early childhood education; Georgia M. Reed, Wintersville, Ohio, early childhood education; Emily M. Ritt, Medford Lakes, N.J., aviation technology.

Co-advisers Joseph Loehr, associate professor of mass media communication/English-composition, and  Laurie K. Kiss, mathematics instructor, bookend two of the day's PTK dignitaries:  keynoter Allen W. Calvert (second from left) and Nathaniel Glick, PTK's Pennsylvania state president, Middle States Region.

Co-advisers Joseph Loehr, associate professor of mass media communication/English-composition, and Laurie K. Kiss, mathematics instructor, bookend two of the day’s PTK dignitaries: keynoter Allen W. Calvert (second from left) and Nathaniel Glick, PTK’s Pennsylvania state president, Middle States Region.

Jessica L. Rubendall, New Berlin, nursing; Steven M. Rush, Rimersburg, heavy construction equipment technology: technician emphasis; Brooke C. Smith, Doylestown, early childhood education; Miranda L. Speece, Lewisburg, pre-nursing; Jacob D. Stabley, Bloomsburg, physical fitness specialist; Jared B. Tarr, Danville, automated manufacturing technology; Weena J. Walton, Williamsport, health arts: practical nursing emphasis; Khalifah H. Watson, Williamsport, accounting; Nicholas A. Wilczynski, Robbinsville, N.J., information technology: technical support technology emphasis; and Zachary R. Zoltowski, Millville, building automation technology.

The coat of arms was presented by 2012-13 chapter President Matthew Horner, a dental hygiene major from Lebanon; and faculty co-advisers Laurie K. Kiss, mathematics instructor, and Joseph Loehr, associate professor of mass media communication/English-composition, presided over the induction.

Other officers for the current academic year are Nathan W. Mitchell, vice president; Ashley G. Maietta, secretary; and Christopher R. Burke,  treasurer.

Alpha Chi's newest inductees file into the PDC's Mountain Laurel Room.

Alpha Chi’s newest inductees file into the PDC’s Mountain Laurel Room.

Alpha Chi
Thirty-seven new members were welcomed into the Pennsylvania Xi Chapter of Alpha Chi, which is open to all baccalaureate-degree majors and limited to the top 10 percent of Penn College’s junior and senior classes.

Membership in Alpha Chi recognizes previous accomplishments and provides opportunity for continued growth and service.  As a phrase from the society’s constitution suggests, Alpha Chi seeks to find ways to assist students in “making scholarship effective for good.”

This year’s inductees, many of whom attended the afternoon ceremony in the Thompson Professional Development Center, are:

Alphabetically the first of the Alpha Chi honorees, James S. Alger is congratulated by President Gilmour.

Alphabetically the first of the Alpha Chi honorees, James S. Alger is congratulated by President Gilmour.

James S. Alger, Campbelltown, aviation maintenance technology; Faisal A. Alghamdi, Williamsport, plastics and polymer engineering technology; Abdulkhaleq A. Almansaf, South Williamsport, plastics and polymer engineering technology; Cameron T. Arthur, Muncy, manufacturing engineering technology; Kendel F. Baier, Jersey Shore, building science and sustainable design: architectural technology concentration; Jarred T. Barch, Reading, information technology: network specialist concentration; Corey A. Bittner, Catawissa, building science and sustainable design: architectural technology concentration; Lisa D. Boop, Montoursville, pre-physician assistant; Crystal L. Butler, White Haven, technology management.

Joseph M. Caramela, Somerset, building automation technology; Thomas D. Carrano, Woodbridge, Va., building automation technology; Bronte I. D’Arco, Mount Joy, dental hygiene: health policy and administration concentration; Tasha K. Davis, Wellsboro, nursing; Carrie M. Derk, Chambersburg, dental hygiene: health policy and administration concentration; Danielle Dewar, East Stroudsburg, dental hygiene: health policy and administration concentration; Monica A. Flexer, Williamsport, nursing; Jennifer L. Free, applied health studies: occupational therapy assistant concentration; Ryan T. Fry, Nazareth, residential construction technology and management; Benjamin S. Gessner, Leck Kill, welding and fabrication engineering technology.

Julia I. Gilchrist, Hanover, plastics and polymer engineering technology; Carey N. Habalar, Carnesville, technology management; Michelle M. Holzmann, Saylorsburg, building science and sustainable design: architectural technology concentration; Leanne S. Kainzbauer, Mifflinburg, nursing; Patrick J. Kelly II, Muncy, culinary arts and systems; Allison M. Lewis; Wallingford, construction management; Michael P. Masden, Cogan Station, information technology sciences – gaming & simulation; Sharon L. Pallotta, Enola, dental hygiene: health policy and administration concentration; Daniel J. Ravizza, Honesdale, manufacturing engineering technology.

Solemn oath and certain honor

Solemn oath and certain honor

Bethany M. Reppert, Minersville, applied human services; Bryan T. Robinson, Gilbertsville, plastics and polymer engineering technology; James M. Scully III, Middletown, building science and sustainable design: building technology concentration; Houssain M. Shannier, Williamsport, HVAC design technology; Erin A. Spohn, Ephrata, health information management; Matthew J. Stoker II, Selinsgrove, pre-physician assistant; Zachary W. Trimble, Lancaster, technology management; Stephen B. Wozniak, Williamsport, business administration: management concentration; and Tricia Zapata, Williamsport, nursing.

The newest members were inducted by sponsor Walter J. Shultz Jr., director of the Office of Instructional Technology. Officers for the 2013-14 year are Cody E. Buterbaugh, president; Andrew S. Manley, vice president; and Ryan D. Roth, secretary/treasurer.

Photos by Marc T. Kaylor, student photographer

Pennsylvania College of Technology
One College Avenue
Williamsport, PA 17701

570-326-3761
800-367-9222

© 1995 Pennsylvania College of Technology. Penn College® and degrees that work® are registered in the U.S. Patent and Trademark Office.